Lotři vlevo vpravo. Jak stojí v Bibli..., tluče Zdeněk Zbořil Kalouska a další svatým textem. I ženu bodající Babiše do zad

20.03.2017 6:23 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V Bibli se jim říká ‚lotrové‘ na pravici i na levici.“ Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na vážnou situaci v souvislosti s prověřováním byznysu vicepremiéra Andreje Babiše. Rozhodně bychom podle něj neměli přehlédnout vznik pevné antibabišovské koalice, téměř jednolitý blok TOP 09, ČSSD a KSČM. „Mohli bychom se s podobným hybridem setkat i po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny,“ podotýká Zbořil. A pokládá i tyto otázky: „Nechtějí náhodou také vyzvat k ‚zásahu‘ prezidenta republiky? Nebo ten je snad také ‚sprostý podezřelý‘? To jsou už nápady jako z Vraždy v salonním kupé.“

Lotři vlevo vpravo. Jak stojí v Bibli..., tluče Zdeněk Zbořil Kalouska a další svatým textem. I ženu bodající Babiše do zad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Možná že si slovutní členové Poslanecké sněmovny, kteří ve vzácné shodě konstatovali, že náměstek předsedy vlády a ministr financí je podvodník, jehož podvody je třeba vyšetřit a zaujmout k nim stanovisko, vůbec neuvědomili, jak je tato situace vážná,“ reaguje Zdeněk Zbořil na aféru kolem dluhopisů vicepremiéra Andreje Babiše. Na úvod shrnuje svůj názor na věc: „Kompaktní blok KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL se na ‚základě zpráv z médií‘ možná dopustili nactiutrhání, protože tuto skutečnost konstatovali podle názvu jednoho bodu svého jednání, aniž jim byly známy kroky k takovému šetření podle zákona oprávněného orgánu státní moci, neměli k dispozici trestní oznámení, obžalobu a hlavně soudní výrok, který by shledal Andreje Babiše vinným z jednání, které je možné označit za podvod,“ dodal. Zbořil upozorňuje na to, že s ohledem na časté hovory v Poslanecké sněmovně o demokracii a právním státu se mohli poslanci mírnit ve své „chtivé vášnivosti odsoudit a ztrestat ministra financí a zamyslet se nad tím, zda také oni se nedopouštějí znásilňování demokratických pořádků a nestojí na startovní čáře změn, jejichž konce ani oni ve své velikosti nemohou dohlédnout“.

Z hlediska politologického uvažování je možné podle Zbořila konstatovat, že se vytvořila pevná antibabišovská koalice, jejímž jádrem jsou TOP 09 a ČSSD. „Strany vystrašené svou klesající popularitou, o které v ParlamentníchListech mluvíme a píšeme skoro rok. Nejpozoruhodnější je ale rozhodnutí KSČM přidat se k tomuto houfu ‚demokratických stran‘, který bude bojovat proti ‚oligarchovi‘ během předvolebních klání. Je to jen další důkaz toho, že řeči o pravici a levici jsou jen mizernou kamufláží konfuzních programů těchto politických stran, které ztrácejí své voliče a nemohou přijít na nic lepšího, než se ‚semknout‘ okolo Miroslava Kalouska,“ analyzuje Zbořil. 

Zbořil: Váháme, co je součást komické zlobivosti a teatrální hysterie

Připomeňme, že důležitým mezníkem v aféře kolem Babišových dluhopisů bylo projednávání „daňových podvodů ministra financí“ ve sněmovně bez ministra financí Andreje Babiše. Jako první si vzal slovo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který zmínil kromě jiného, že je přesvědčen o tom, že mezi Babišem a Agrofertem došlo k daňovým únikům. „Pan poslanec Kalousek už toho prohlásil na adresu Andreje Babiše a ANO 2011 tolik, že váháme, co brát vážně a co jen za součást jeho trochu komické zlobivosti a teatrální hysterie. Pozoruhodný je jeho zájem o Babišovy soukromé peníze a nezájem o veřejné peníze, za které se kupují předražené zbraně a vybavení pro Armádu ČR, jak se s nimi zacházelo v době našeho předsednictví v EU a samozřejmě, v tunelu nad tunely, kterým se zdá být stále bobtnající kauza OKD,“ reaguje na vystoupení Kalouska ve sněmovně Zbořil a dodává: „Ale není pan exministr financí sám. Hranici mezi soukromým a veřejným přehlížejí často i jeho kolegové, v Bibli se jim říká ‚lotrové‘ na pravici i na levici. Rozhodně bychom ale neměli přehlédnout téměř jednolitý blok TOP 09, ČSSD a KSČM. Mohli bychom se s podobným hybridem setkat i po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny,“ konstatuje.

Ve sněmovně šéf TOP 09 Miroslav Kalousek také uvedl: „Já připouštím, že takových ‚týpků‘ v podnikatelském světě v České republice bude více. A zejména ten první případ – ten prodej bezcenného majetku za nesmyslně vysokou cenu se skutečně několikrát opakoval. Finanční správa odhalila a trestala. A je určitě i mnoho neodhalených a nepotrestaných případů. To se pravděpodobně lze domnívat. Ale nikdo z těch lidí se nestal ministrem financí, který si vetkl do štítu boj s daňovými úniky. Nikdo z těch lidí neříká, že ‚všeci kradnú‘, a nechce ždímat živnostníka o poslední korunu. A přitom se jim směje do očí a říká – vy všichni kradete, jenom já legálně optimalizuji a čerpám.“ Poslanci nakonec odhlasovali usnesení, že Babiš by měl vyvrátit do konce dubna „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert. Pokud tak neučiní, bude muset zasáhnout premiér Bohuslav Sobotka. Vývoj událostí analyzuje politolog takto: „Nazvat kolegu poslance ‚týpkem‘ je žargon čtvrté cenové skupiny. Asi Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky na tuto úroveň už klesla. Ale pozoruhodný je i úkol, který zadal Miroslav Kalousek Bohuslavu Sobotkovi a nakonec s ním souhlasila většina Poslanecké sněmovny. A co když Babiš ‚vážná podezření‘ nevysvětlí? Budeme jej soudit kvůli podezření, nebo ho aktivisté z TOP 09 společně s Bohuslavem Sobotkou ‚odvolají‘? Nechtějí náhodou také vyzvat k ‚zásahu‘ prezidenta republiky? Nebo ten je snad také ‚sprostý podezřelý‘? To jsou už nápady jako z Vraždy v salonním kupé.“

Topící se stébla chytá a v případě TOP 09 to chce velké záchranné kolo

Vicepremiér Andrej Babiš vytrvale sděluje, že vše už vysvětlil a jeho podnikání je v pořádku. Domnívá se, že Miroslav Kalousek vymyslel lež a tou lží teď pomáhá posílit pozice premiér Bohuslava Sobotky. Podle Babiše dělá Kalousek Sobotkovi beranidlo. A to ještě s komunisty po boku. Když ovšem připustíme tento scénář, proč by to šéf Topky dělal? „TOP 09 padají podle mediálních sdělení preference, což sice ještě nemusí být pravda, i kdyby se na tom shodly všechny výzkumné agentury. Ale členové TOP 09 jsou už tak dost vystrašení, než aby nenaléhali na vedení své strany dělat něco pro podzimní udržení se ve sněmovně. Jak víme z lidové moudrosti, topící se i stébla chytá a v případě TOP 09 to chce nějaké velké záchranné kolo, protože voda se nebezpečně přibližuje k hranici, kdy je už možné mluvit o nebezpečí utonutí,“ myslí si Zbořil. „To, že se před volbami a bohužel i ve ctěném parlamentu bezostyšně lže, aby se mohlo krást, je zkušenost dnes už skoro čtvrtstoletí veřejně známá. Tak proč to nezkusit i v době stavu ohrožení?“ ptá se.

Poslankyně by povolala daňovou Kobru. „Logické,“ říká Zbořil

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl přivítal ve čtvrteční Kauze dne Rádia Impuls někdejší poslankyni za hnutí ANO Kristýnu Zelienkovou. „Mnohem závažnější je, co vyplývá z toho auditu, který si nechal udělat sám ministr financí. Z tohoto auditu vyplývá, že svému Agrofertu prodal balík akcií za nepřiměřenou cenu... Ta transakce byla podezřelá. Já proto tvrdím, že by to měla prověřit daňová správa a ‚daňová Kobra‘. To prakticky znamená, že pan Babiš mohl tunelovat vlastní firmu. Ono je to možné. Podívejte se na případ Nomury a IPB nebo na případ OKD, kterým se včera tolik argumentovalo ve sněmovně,“ uvedla nezařazená poslankyně. „Celým případem by se mělo zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze, pokud má podezření na páchání trestné činnosti. Stejně jako se to dělo v kauze Petra Nečase. Pokud se objeví okolnosti, které jsou podezřelé, státní zastupitelství musí konat, aniž mu někdo podává podnět,“ shrnula dáma. A co si o těchto argumentech myslí Zbořil?
„Paní Zelienková je sice ve flagrantním střetu zájmů, ale její doporučení, aby se celou záležitostí zabývalo státní zastupitelství, je logické. Jejím problémem je, že ona se už také rozhodla (viz její hlasování) a ví, že Andrej Babiš, do jehož strany vstupovala s nadějemi, je podvodník. Protože to bylo v době, kdy mělo údajně docházet k jeho ‚podezřelé činnosti‘, mohla nás informovat nebo alespoň to naznačit trochu dřív a nečekat, až bude ‚ráda muset odejít‘ a být ‚nezařazená‘, byť s mandátem  ANO 2011.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…