Vyrazí vojáci z Česka nebo z jiného členského státu NATO na Ukrajinu? Prezident Petr Pavel podpořil Emmanuela Macrona a při tiskové konferenci obou hlav států připustil, že existuje několik variant, jak by taková účast mohla vypadat. Včetně instruktorů, kteří by přímo na Ukrajině trénovali tamní vojáky.
„Naprosto se shodneme v tom, že Evropa musí hrát větší roli, pokud jde o pomoc Ukrajině a pro odstrašení Ruska od pokračování agrese. Pokud se budeme chovat a jednat v rámci mezinárodního práva, neměli bychom si zavírat možnosti podpory Ukrajiny. Jsem pro to, abychom hledali nové způsoby, včetně pokračující diskuse o možné přítomnosti na Ukrajině. Různými způsoby a formami. Způsobů je celá řada a debata k tomu již začala, měli bychom v ní pokračovat. Pokud je v našem zájmu, aby Rusko na Ukrajině neuspělo, nemůžeme zůstat u té pomoci, jakou Ukrajině poskytujeme dnes,“ uvedl v úterý prezident Pavel.
Podle Erika Besta je záhadou, co prezident myslel těmi dalšími formami a způsoby pomoci. „Celá řada možností? To by mě zajímalo, jakých. Někteří komentátoři říkají, že je veřejným tajemstvím, že vojáci NATO už na Ukrajině jsou. Podle mého názoru nejde o vojáky v tomto smyslu, ale půjde o jednotky zpravodajských služeb, kde platí odlišná pravidla. Nejsem v tomto ohledu expert, ale není to náhodou tak, že pokud by Česká republika chtěla vyslat skutečně vojáky výcvikové mise, o které prezident mluvil, vyžadovalo by to souhlas parlamentu? Vláda je tam může poslat na 60 dní, ale potom by celá debata byla o ničem jiném,“ míní pozorovatel.
„Jestliže prezident říká, že vyslat naši vojenskou výcvikovou misi na Ukrajinu je stejné, jako když se ukrajinští vojáci přijedou cvičit k nám, to se mýlí. To teda určitě stejné není,“ upozorňuje Best.
Podle jeho slov Pavlovo vyjádření vypadá, jako by svůj názor na možné vyslání vojáků s nikým předem neprodiskutoval. „Mluvčí premiéra vzkázala v MF Dnes, že se vláda k žádnému takovému kroku nechystá, že neplánuje posílat nikoho. Vyvolává to otázku, proč o tom prezident mluvil. Vybavilo se mi, že Petr Kolář na lednové akci Aspen Institutu vyzýval k tomu, abychom přešli na válečnou ekonomiku a to je také něco jiného než oficiální politika vlády. Jsou to jenom jejich osobní názory, anebo jde o předvoj a snahu přeformulovat českou zahraniční politiku? Prakticky největší kritika Zemana spočívala v tom, že prosazuje jinou zahraniční politiku než vláda. Teď to máme u Pavla. Jediný rozdíl je v tom, že pokud se Zeman něco pokoušel zrealizovat, trval na tom. Zatímco Pavel něco řekne dnes, ale zítra svůj postoj klidně změní,“ je přesvědčen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka