Podle nejnovějšího průzkumu ANO i ČSSD klesají (25,1 versus 9,8), Okamura stoupá (10,5). Bere SPD voliče hlavně ANO a ČSSD?
Berou. Daří se jim mít v koncovce dynamiku. Tomio Okamura sice stále opakuje to samé, ale intenzivně a objevuje se ve všech myslitelných formátech. Má jeden z nejintenzivnějších výlepů v rámci republiky, co jsem viděl. Objevuje se na plotech, oknech, garážích i v malých obcích. Chytře to doplňuje světem on-line a intenzivní účastí v debatách. Z pohledu voliče to má jistou gradaci. Je vidět více, intenzivněji a ve stále srozumitelnějších sloganech a prioritách. Zdá se, že má určitý drajv na rozdíl od hnutí ANO a ČSSD, které se z pohledu voliče stále opakují. Nepřichází nic nového, nějaké finální poselství. Část protestních voličů se daří přetahovat Tomiu Okamurovi.
Uvědomuje si to i Andrej Babiš? Začal najednou na Okamuru útočit, třeba v neděli na Primě v Partii, nebo v sobotu, kdy jsem byl na jeho setkání s občany Hodkovic nad Mohelkou. Tam říkal, že Okamura soutěží se Zaorálkem, kdo blábolí víc. Není to ale pro Babiše kontraproduktivní?
Je to pro něj nutnost. Andrej Babiš se – ač se teď snaží zvednout téma lithia – dostal do defenzivy. Voliči, kteří tápou a váhají, koho podpořit, čekají na nějaký finální vzkaz, proč k volbám jít a o čem volby budou. Řada voličů je překvapená, že ač je to kolem nás velmi turbulentní a věci jsou velmi závažné v oblasti bezpečnostní, zahraničněpolitické, ekonomické, tak se zdá, jako by tady se nedělo nic. Kampaně jsou zaměnitelné, velmi podobné. Chybí ústřední téma, ačkoliv mnozí voliči jsou přesvědčení, že to téma tu je a doba je na to vážná.
Kam až může Okamura vystoupat? V Praze bývá podceňovaný, ale jeho trend je vzestupný. Teď má podle zmiňovaného průzkumu 10,5 procenta, kam až může vystoupat?
Můj soukromý odhad je, že má určitý rezervoár voličů, jako měly Věci veřejné. Potenciál na těch 11 až 12 procent může mít, pokud se mu podaří oslovit všechny zklamané voliče komunistů, sociálních demokratů či hnutí ANO.
Stoupají také Piráti, kteří mají v tomto průzkumu 9,8 procenta hlasů. Ubírají hlasy hlavně šestiprocentní TOP 09?
Piráti berou hlasy topce, Zeleným, částečně trochu i sociálním demokratům. A také jim dají hlas takoví ti váhaví voliči, kteří v každých volbách volí někoho jiného, žijí převážně ve městě. Je to takový kultivovaný moderní protest. Jsou nespokojení s děním kolem sebe, představovali by si úplně jinou povahu státu, jiné fungování státních služeb. Mají pocit, že témata pro 21. století, která ve světě jsou, tady žádná strana systematicky neopečovává, neřeší a nevěnuje se jí. Jsou to dynamičtí, svobodumyslní lidé, osobnostně liberálové. Zajímavé je, že jsou to liberálové trochu doleva i trochu doprava. Je pro ně charakteristické, že jejich doménou jsou hlavně větší města.
Topka ale zacílila na mladé voliče, už za ně nekandidují někteří konzervativně naladění politici typu Jitky Chalánkové, naopak sází například na Dominika Feriho. Nicméně v tomto souboji, zdá se, prohrávají právě s Piráty. (I když nejen s nimi, v nedávném průzkumu preferencí prvovoličů vyhrálo ANO, Piráti byli druzí, třetí SPD a topka čtvrtá). Proč tomu tak je? Jsou Piráti pro mladé lidi autentičtější, přesvědčivější, prostě jedni z nich, kdežto Feriho berou jako takového solitéra?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban