Rakušan na Hrad, takový drajv měli... A teď Farský a divní sponzoři. Komentátor o konci jedné politické pohádky

21.01.2022 10:36 | Analýza

„Pro STAN je to ošemetné, protože oni byli jedním z hlavních vítězů sněmovních voleb. Zdálo se, že jsou v laufu. Vyrojily se dokonce úvahy, že by Vít Rakušan mohl kandidovat na prezidenta. Ale nástup do vlády ukázal, že pro stranu, která na vlastní jméno ještě členem vlády nebyla – i když hnutí STAN mělo ministry ve vládě Petra Nečase, když spolupracovali s TOP 09 – to napoprvé nemusí být úplně lehké. Ten úvodní drajv, co měli po volbách, jim to, co se teď děje, určitě omezí,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Sokol.

Rakušan na Hrad, takový drajv měli... A teď Farský a divní sponzoři. Komentátor o konci jedné politické pohádky
Foto: TOP09
Popisek: Poslanec Jan Farský

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejvíce času strávil vysvětlováním financování STAN a Jana Farského. A tady nastalo překvapení, protože premiér popřel dosavadní převládající mínění, že by poslance v odletu podpořil. Naopak před ním „vyjádřil pochybnosti“. A doporučení ke stipendiu mu poskytl ještě v době, kdy prý nevěděl, že Farský bude kandidovat.

Poslance Farského jsem v odletu do USA nepodpořil, tvrdí Fiala i Pithart

„Samozřejmě nemáme dobrý pocit z toho, jakým způsobem se to odehrálo, že Jan Farský odjel do Spojených států. Ale na druhé straně, je to věc pana poslance Farského a hnutí STAN, já jim do toho těžko mohu mluvit,“ komentoval rozhodnutí Petr Fiala. „Já jsem ho v tom nepodpořil, já jsem byl panem poslancem Farským informován, že odjede do Spojených států. Vyjádřil jsem v tom osobním rozhovoru určité pochybnosti o tom, jestli je to dobrý nápad. Pan Farský mě ujistil, že bude na všechna klíčová hlasování, že nebude jeho hlas chybět. Já jako předseda vlády mohu říct, že na chod vlády to vliv mít nebude, ale jako signál to určitě dobré není, já bych do Spojených států na půl roku neodjel, tím se nijak netajím,“ sdělil.

Také se vyjádřil k tomu, že Farskému napsal na stáž doporučení. „Ano, napsal, ale v době, kdy jsem nevěděl, že bude kandidovat. Bylo to v září, říjnu 2020,“ obhajoval se Fiala a doplnil, že jako akademik taková doporučení občas píše, takže by se na to Farský neměl odvolávat. Petr Fiala byl v minulosti rektorem i prorektorem Masarykovy univerzity v Brně. Nakonec se premiér distancoval s tím, že je předseda ODS, které Farský není členem, a vlády, v níž Farský také nesedí, a jeho nepřítomnost na její chod nebude mít vliv. „Nezříkám se žádné odpovědnosti, odpovídám poctivě,“ reagoval, když mu bylo připomenuto, že jako premiér je zodpovědný za celou pětikoalici. Když se Martin Řezníček stále ptal na Farského, Fiala rozhodil rukama a dal mu za pravdu, že práce v Poslanecké sněmovně je i ve výborech. „Já bych to takto neudělal, žádnou radost z toho nemám, uvědomuji si tu reakci, doufám, že si ji uvědomuje i pan poslanec Farský,“ opakoval.

Farského odlet nepodpořil ani bývalý předseda Senátu Petr Pithart, jeho dobrozdáním se poslanec také zaštiťoval. „Že jsem to posvětil, není namístě. Napsal jsem, že je s to absolvovat kurz, že na to má. Nevěděl jsem, kdy pojede,“ prozradil Pithart Novinkám. „Já jsem ho varoval, co když vám to vyjde do volebního období. To on ještě vůbec netušil, že budou vládní strana a on kandidátem na místo ve vládě. To je skoro dva roky stará historie,“ uvedl s tím, že jeho úkolem bylo posoudit, zda je Farský stipendijní pobyt schopen zvládnout.

Je to neobvyklé, že poslanec opustí na osm měsíců svoji zemi

„Je samozřejmě neobvyklé, že poslanec na osm měsíců opustí svoji zemi a věnuje se něčemu jinému. A ještě k tomu v cizí zemi, která je daleko. Kdyby to bylo v Drážďanech, tak by to asi šlo kombinovat s funkcí poslance. Je to věc o to komplikovanější, že Jan Farský je koaliční poslanec, kde samozřejmě účast na hlasování a jednání vzhledem k tomu, že je součástí většiny, je viditelnější z hlediska poměrů a důležitější, než je tomu u opozičních poslanců. Hledalo by se málo podobných situací v historii českého parlamentarismu. Výrok premiéra je pochopitelný, někdo, kdo je hlavou parlamentní většiny, nemůže z takovéhoto postupu vyjadřovat radost, nebo dokonce souhlas,“ okomentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol ještě před tím, než se poslanec Farský rozhodl situaci vyřešit rezignací na sněmovní mandát. 

Mohl premiér odletu koaličního poslance nějak zabránit? „Pan premiér nemá žádný politický nástroj, jak pana Farského donutit, aby své rozhodnutí změnil. Není členem vlády, ze které by ho premiér mohl odvolat. A není ani členem strany, poslaneckého klubu ani stejné volební koalice jako premiér Fiala. Je to věc té druhé koalice a hnutí STAN, kteří by mohli na Jana Farského působit. On je zvolený poslanec, takže je to na jeho rozhodnutí či případném politickém tlaku jeho politické strany, tedy STAN,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…