Rusko nechce škodit. Generál otevřeně o naší obraně, Šlechtové a Trumpovi

31.05.2018 11:56 | Zprávy

ROZHOVOR Exministru obrany a bývalému velvyslanci Česka v Rusku Miroslavu Kostelkovi bude líto, pokud Karla Šlechtová nebude v příští vládě ministryní obrany, protože jí od počátku fandil. „Myslím, že na Ministerstvo obrany nastoupila dobře, jak znám poměry na ministerstvu a generálním štábu, je tam potřeba udělat řadu věcí. Podle mne je chtěla udělat. Nevím, jestli teď mohu říci, že jí fandím, protože si nedovedu představit premiéra, teď nemluvím o panu Babišovi, kterého já osobně nemusím, který by překousl takové hádky ve vládě,“ prohlásil generál Kostelka. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří i o politice Donalda Trumpa i o problémech při sestavování vlády Andreje Babiše.

Rusko nechce škodit. Generál otevřeně o naší obraně, Šlechtové a Trumpovi
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Americký prezident Donald Trump nejdříve odvolal plánovanou schůzku a vůdcem KLDR, pak ji opět potvrdil. Co takovým politickým a diplomatickým kotrmelcům jako někdejší politik, diplomat a voják říkáte?

Já jsem Donaldu Trumpovi fandil, když se stal prezidentem, protože jeho program, který vyhlásil, mi byl sympatický. Ale v poslední době mám pocit, že občas je to takový kovboj, který vystřelí a pak neví, co s tím. Podle mne je schůzka s vůdcem KLDR velmi důležitá, mají na tom zájem nejen Spojené státy americké, protože by byly ohroženy jadernými zbraněmi, ale má na tom zájem samozřejmě i Kim, protože hospodářská situace v Severní Koreji asi není zrovna nejrůžovější. Trochu v tom zřejmě překáží rozhodnutí Trumpa odstoupit od dohody s Íránem, protože to musí Kima trochu znejistit z hlediska důvěryhodnosti nějakých smluv uzavíraných se Spojenými státy americkými. Uvidíme. Každopádně pro svět by bylo dobré, kdyby k nějaké dohodě došlo. Ale nemyslím, že by došlo k odstranění jaderných zbraní na Korejském poloostrově.

Může mít odstoupení Spojených států amerických od protijaderné dohody s Íránem negativní vliv nejen na možné uzavírání smluv této velmoci se Severní Koreou, případně dalšími státy, ale i na vztah Spojených států amerických s Evropskou unií, protože víme, jak západoevropští státníci v čele s Macronem marně žádali Donalda Trumpa, aby od dohody neustupoval?

Zcela jistě. Je to nebezpečná situace z hlediska euroatlantických vztahů. Ale z hlediska Trumpa je to i pochopitelné, protože on prostě zastává politiku, kterou před svým zvolením ve volební kampani prosazoval: Amerika first, tedy Amerika v první řadě. A dál to používá, ovšem mám pocit, že situace už není taková jako před dvaceti třiceti lety, kdy si Amerika mohla dovolit všechno, dnes je situace poněkud jiná a Evropa se dostává do situace, bohužel nebo možná bohudík, kdy bude muset trochu víc pracovat na své samostatnosti a na politice, která bude znít: Evropa first.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…