Minulý týden byl zcela ve znamení postupně odhalovaných skutečností o silvestrovském řádění stovek mužů arabského a severoafrického vzezření v Kolíně nad Rýnem. Z původních několika stížností na násilí vystoupal podle nedělního prohlášení kolínské policie jejich počet na 516, z nichž 40 procent případů zahrnovalo sexuální násilí. Politolog a publicista žijící v Německu Petr Robejšek k tomu v Českém rozhlasu řekl, že ho nikterak nepřekvapilo. „Je to normální způsob chování drancujících a násilnických skupin. V mých očích hovoří o nízké kvalitě vládnutí v Evropě to, že nikdo nebyl schopen rozeznat, že s populací, již 70 až 80 procent tvoří mladí muži mezi 20 a 30 lety, budou problémy,“ konstatoval. „Už je opravdu načase podívat se pravdě do očí a přiznat si to, co bylo od počátku jasné,“ doplnil Petr Robejšek.
Uprchlickou krizi označil za vpád cizinců, před nimiž německá vláda své občany nechrání. Problém je prý navíc v tom, že pravými jmény popisují situaci jen radikálové, což je posiluje. Začátkem roku selhala ale i německá média, která o násilnostech v Kolíně nad Rýnem i v jiných městech několik dnů neinformovala. „Samozřejmě je až přílišná zdrženlivost vládní německé reprezentace podivná. Nejdříve kaceřovali kvůli postoji k migrační krizi našeho ministra vnitra pana Chovance, potom vládu a prezidenta a nakonec ruku v ruce s Evropskou komisí i občany České republiky. Tak jak to doopravdy je?“ ptá se na úvod svého pravidelného ohlédnutí za politickým děním uplynulého týdne pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Vláda začne jednat, protože jde i o útok na životní styl německého měšťáka
V té souvislosti je udivující, že událost, která hýbe veřejným prostorem už několik dnů, se vůbec neobjevila v publicistickém pořadu České televize 168 hodin, který má rekapitulovat a analyzovat dění celého právě končícího týdne. Výmluvné je, že srovnatelný pořad na Nově Střepiny referováním o tomto dění začínal. „Já bych sice incident v okolí Kolínského dómu a nádraží, kde přespávají různí asociálové podobně jako na jiných nádražích v Evropě, a hlavně v okolí té ulice s hodinovými hotely na druhé straně vpravo od hlavního vchodu Bahnhofu nepřeceňoval, ale když se stejné incidenty opakují i v jiných německých městech, není to už jen vzpoura velkoměstského lumpenproletariátu, ale i útok na životní styl německého měšťáka a na úkor bídy celého světa bohatnoucích německých bohatců. A s tím budou muset vláda, stejně jako orgány místní moci něco dělat,“ myslí si politický analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník