Sobotka před krachem a vláda v nedohlednu. Politologové zmínili restituce, poplatky i Haška

22.11.2013 18:20 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka není po prezidentově pověření o jednání k sestavení vlády v lehké situaci. Vyjednávání provází spory o klíčové rezorty. Neshody panují také stále v otázce daní, církevních restitucí a v dalších programových bodech. Politologové Jan Kubáček a Rudolf Kučera ParlamentnímListům.cz řekli, co může následovat.

Sobotka před krachem a vláda v nedohlednu. Politologové zmínili restituce, poplatky i Haška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Miloš Zeman ve čtvrtek pověřil Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády. Sobotka poté prohlásil, že sociální demokracie bude kromě postu premiéra usilovat i o Ministerstvo vnitra a financí. O křeslo ministra financí ale projevuje zájem i Andrej Babiš. Ten uvedl, že hnutí ANO bez tohoto postu do vlády nepůjde. „Pokud chce ČSSD Ministerstvo financí, tak bude muset vládnout s někým jiným," řekl Babiš v páteční MF Dnes.

Dohady kolem daní, postu šéfa sněmovny a restitucí

Spory mají obě partaje také v otázce daní a v otázce obsazení postu předsedy Poslanecké sněmovny. Sporné body bude dnes posuzovat grémium a předsednictvo ČSSD před sobotním jednáním sociálních demokratů s reprezentanty hnutí ANO.

I nadále pokračují dohady kolem církevních restitucí. Sobotka se zatím se zástupci církví na snížení restitučních náhrad nedohodl. Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, která bude za sociální demokraty vyjednávat o restitucích, v České televizi uvedla, že v Poslanecké sněmovně existuje dostatečný počet hlasů pro změnu restitučního zákona. „Já neříkám, že to uděláme, ale síla na to v Poslanecké sněmovně je. A toho jsme si vědomi my a určitě i církve tady,“ řekla v Událostech, komentářích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

17:27 Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

Velká očekávání i změny přicházejí s návratem Donalda Trumpa i podle elitní české diplomatky a někde…