Sobotko, do roka a do dne. A jestli vybouchneš ve volbách, tak tě smetou úplně. Experti rozebrali premiérovy vyhlídky ve zklamané straně

16.10.2016 8:54 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Do roka a do dne. Tak by se dala nazvat lhůta, kterou dávají političtí analytici předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, pokud za rok sociální demokracie neuspěje ve sněmovních volbách. Třetí ránu – po neúspěšných krajských a senátních volbách – by už podle nich v čele strany nepřežil. Ale do té doby podle politologů svoji pozici ještě ustojí. „Myslím, že pozice Sobotky je i přes současný neúspěch ve volbách stabilní, ale jen proto, že sněmovní volby jsou brzy a byla by sebevražda, kdyby se strana rozhádala mezi sebou. Ale pokud v nich neuspějí, tak ho po nich rychle smetou,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Bureš. Stejný názor má i politolog Petr Sokol: „O osudu Sobotky i lídrů většiny dalších stran rozhodne výsledek sněmovních voleb.“

Sobotko, do roka a do dne. A jestli vybouchneš ve volbách, tak tě smetou úplně. Experti rozebrali premiérovy vyhlídky ve zklamané straně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Týden po krajských volbách, které byly pro sociální demokracii podle samotných členů strany debaklem, přišla další rána, druhé kolo do senátu potvrdilo, že sociální demokracie prožívá krizi důvěry. „Pořád ještě nevíme, jaké budou důsledky, jak budou sestaveny krajské koalice, kolikrát se v nich objeví ČSSD,“ připomíná Jan Bureš, že koaliční potenciál sociálních demokratů je v řadě krajů vyšší než v případě vítězného hnutí ANO, takže sociální demokraté uhájí hejtmana i v krajích, kde vyhrálo Babišovo hnutí. Ale politolog si nemyslí, že by za neúspěchem krajů bylo vedení strany. „Obecně si myslím, že problém sociální demokracie byl v osobách, které za ni kandidovaly. A ty byly nevěrohodné v jednotlivých krajích, s určitými výjimkami tam, kde ČSSD uspěla,“ prohlásil Bureš.

Nabízí se otázka, zda nemůže naopak upevnit pozici Bohuslava Sobotky, že jeho největší oponenti – hejtmani v čele s Michalem Haškem – byli v krajských volbách rozmetáni? „To by platilo jen v případě, kdyby Sobotka jako šéf strany byl schopen zařídit, aby v jednotlivých krajích a okresech tito lidé neměli vliv. Problém je, že toho není schopen, protože strana je natolik decentralizovaná, že kraje a okresy si dělají, co chtějí, téměř bez vztahu k centru,“ vysvětlil Jan Bureš. Takže podle něj může dojít k tomu, že tito lidé, kteří neuspěli, v krajích přežijí, nikdo z nich neodejde a objeví se znovu na kandidátce do sněmovny, do krajů, měst a obcí. „ČSSD je v podstatě federace čtrnácti sociálnědemokratických stran, kdy centrum má relativně slabou moc a slabý vliv ve vztahu k regionům,“ popisuje současnou realitu Bureš.

A přirovnává dnešní situaci v sociální demokracii k situaci v ODS. „Občanská demokratická strana měla stejný problém, kdy se Petr Nečas a po něm Petr Fiala, ale hlavně Nečas, snažili stranu očistit od problematických lidí, ale nakonec se ukázalo, že ti lidé se upíchli na okresech a krajích a tam s nimi nikdo z centra nehnul. Když se podíváte, tak exministr Martin Kuba je stále lídrem v jižních Čechách a má stále silnou pozici v ODS, dokonce teď bude vyjednávat o krajské koalici,“ poukázal na podobný problém v ODS. Tuto situaci – slabou pozici centra a silnou pozici regionů, kde si kamarádi mohou dělat, co chtějí, označil za problém velkých stran.

Podle Petra Sokola je fakt, že voliči v krajských volbách rozmetali Sobotkovy největší kritiky, pro premiéra dvousečný. „Na jednu stranu se zbavil největšího rivala – Haška, paradoxně byli posíleni někteří další protihráči, a to ti, kteří neměli tak negativní pověst, nebyli symbolem pokusu o lánský puč,“ upozornil na to, že úspěšný byl jihočeský hejtman Jiří Zimola, který byl také na slavné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, ale hlavním terčem „kampaně“ proti pučistům byl především Hašek. „I když byl Zimola ve stejné partě, je miláčkem mezi hejtmanskými kandidáty, ale zase nemá takovou zkušenost z celostátní politiky jako Hašek, který byl poslancem a dokonce šéfem poslaneckého klubu. Když to tedy všechno sečteme, pro Sobotku je to jednodušší situace,“ připustil Sokol.

Pokud předseda ČSSD neobhájí za rok post premiéra, je to jeho konec

Krajské a senátní volby označil politolog Sokol za formu jakéhosi předzápasu důležitějšího klání, které se odehraje za rok. Proto si myslí, že do té doby předseda ČSSD svou pozici uhájí. O jeho osudu, stejně jako v případě šéfů ostatních politických stran, rozhodne až výsledek sněmovních voleb. Ale nemyslí si, že Sobotka padne, když sociální demokraté nevyhrají. Ukázalo se totiž, že česká politika je ještě víc rozptýlena do mnoha stran, nejvíc, jak kdy byla, kromě krátkého období po roce 1992. Za poslední čtvrtstoletí má volič podle Petra Sokola nejvíc možností, komu dát svůj hlas. „Myslím, že krajské volby ukazují, a to je šance pro budoucnost Sobotky, že po příštích sněmovních volbách bude možné sestavit mnoho různých variant koalic. A o jeho osudu rozhodne, zda sociální demokracie bude mít po příštích volbách premiéra. Na to ČSSD nemusí nutně vyhrát, ale potřebuje být úspěšná v koaličních vyjednáváních,“ soudí politolog. A vzhledem k tomu, že ANO nyní získalo podporu 21 procent voličů, je od nějaké většiny ještě daleko, a sociální demokracie ještě dál, takže nakonec o složení vlády opět rozhodne koaliční vyjednávání. „Ale pokud se Sobotkovi nepodaří obhájit post premiéra, je to jeho konec,“ je přesvědčen Petr Sokol.

Nesouhlasí s názorem bývalého poslance za ČSSD profesora Zdeňka Jičínského, že vládní spolupráce ANO a ČSSD bude v dalším volebním období pokračovat, jen si Babiš se Sobotkou vymění křesla. „Tak jednoznačně to nevidím, protože u nás nemá tradici, aby bývalý premiér zasedl v další vládě jako ministr nebo místopředseda vlády. To se tu ještě nestalo,“ konstatoval. Navíc si nedokáže představit, že by člověk, který odvede svou stranu z pozice premiéra do pozice menšího koaličního partnera, v čele strany přežil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…