V nejnovějším průzkumu STEM dost propadla ČSSD. Podle něj má 14,4 procent voličských sympatií a je až třetí, když ji těsně přeskočili komunisté s 14,6 procenty. Jasně vede ANO s 29,7 procenty. Čemu přičíst tento sociálnědemokratický útlum? Dá se říci, že voliči ČSSD prchají k hnutí ANO?
Prvotním problémem pro ČSSD je, že mnohá témata a hlavně slovník – kterému sociálnědemokratický volič rozumí – převzal Andrej Babiš. Začal se věnovat tématům migrace, některým otázkám vymahatelnosti práva. Vystupuje autoritativně, rázně, což se sociálnědemokratickým voličům líbí. Odprezentoval i spoustu opatření, o kterých můžeme diskutovat, jestli jsou reálná a přinesou efekt, ale pro sociálnědemokratického voliče jsou důležitá. Například vymezení se proti šedé ekonomice, proti případným daňovým únikům. Mám na mysli EET, kde nakonec výsledek bude, že nula od nuly pojde, řada lidí bude zklamaných a skončí podnikání. Ale sociálnědemokratický volič bude většinou spokojen. Do toho sociálnědemokratický premiér, který vystupuje jako technolog moci, nejvyšší úředník. Člověk, který programově vybírá slova spíše salonního charakteru, řeší řadu věcí s ohledem na sousedy, na Evropskou unii. Řadu témat záměrně vynechává. To se sociálnědemokratickému voliči nelíbí. Tento trend korunují krajské volby. Nedopadly pro sociální demokracii zase tak špatně, ale sama je interpretovala jako prohru. Navíc koalice vznikaly složitým způsobem, což některé voliče také možná zklamalo. Mnozí, kteří měli pocit, že jde ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky špatným směrem, se tímto faktem utvrdili a přešli buď k hnutí ANO, nebo mentálně zůstávají doma.
Andrej Babiš se chytře minulý týden při těch bouřlivých událostech držel stranou. Nicméně spíše podpořil ministra kultury Hermana, nikoli prezidenta. Což nebývalo zvykem. Co to znamená?
Andrej Babiš taktizuje. Počkal si, jak se situace vyvine, jak bude reagovat Hrad, jestli bude vršit dál komunikační chyby. Když zjistil, že za kratší konec táhne Miloš Zeman a zejména jeho okolí z Kanceláře prezidenta republiky situaci nezvládá a prohlubuje, tak se mírně – ale přesto – postavil aktuálně na stranu ministra kultury Hermana. Říkám aktuálně, protože počítám, že příště bude zase licitovat. O taktickou pozici, aby netratil, ale naopak svůj koaliční potenciál násobil a zmnožoval. Tento spor bude vykládat jako taktické vítězství i před Milošem Zemanem. Příliš na Miloše Zemana neútočil, oslabil Bohuslava Sobotku. Je vidět, že Andrej Babiš logicky primárně myslí na sebe. Usiluje o pozici premiéra budoucí vlády, o volební vítězství. To je pro něj klíčově. Pokud bude silný, tak bude pro Miloše Zemana důležitý a potřebný. Jeho cena bude zkrátka vysoká. Byl to tedy od něj taktický manévr a také částečná revanš za to, že ho Miloš Zeman nepodržel při policejní reorganizaci.
Europoslanec Jan Zahradil přišel s tvrzením, že pod ministrem Hermanem se kymácela jeho ministerská židle, a proto se setkal s dalajlámou oficiálně na ministerstvu, aby vznikla aféra a on se zachránil. A zároveň tvrdí, že se Herman (a Jurečka) přimkl k Babišovi. Co si o tomto myslíte?
Pravda je, že se pan Herman dlouhodobě přimyká k Andreji Babišovi. Jednak potřebuje peníze pro Ministerstvo kultury. Za druhé patří do křídla pana Jurečky, který dlouhodobě pomáhá Andreji Babišovi v reálpolitice. Dělá to také proto, že chce být příště zvolen v Praze. Potřebuje být takový lidskoprávní politik. Nedokážu odhadnout, jestli mu hrozilo odvolání. Je to ale politik, který neměl moc výsledků. Tak to pojal jinak. Demonstrativně. Chce se stát určitým symbolem, protestním bojovníkem proti Miloši Zemanovi. Protože si to sečetl. Uvědomuje si, že ve středních Čechách by měl problém, ve vzdálenějších krajích by zvolení neměl jisté, Morava by na něj pohlížela kriticky. Ale v Praze čím bude větším zemanobijcem, tím bude více milován. A bude mít šanci i za lidovce opětovně uspět. Bere to prizmatem toho, že za rok jsou sněmovní volby. Cokoliv teď udělá proti Miloši Zemanovi, mu bude z pohledu pražského voliče přičteno k dobru. Premiér Sobotka proti němu nebude moci vystoupit. A lidovcům – pokud boduje v Praze a má šanci uspět – přináší preference, tím pádem mandáty a státní dotace za ně. Čili pragmatická hra. Takže bude tolerován a má jistotu dovládnutí na Ministerstvu kultury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban