Teď se budou dít věci, Kalousku. Zeman pevně uchopil moc, říká politolog

27.06.2013 4:38 | Zprávy

Politolog Jan Kubáček míní, že tím, že prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu odborníků, citelně zasáhl Miroslava Kalouska a posílil svou pozici směrem ke gaullistickému poloprezidentskému sytému. Pokud bude vláda Jiřího Rusnoka akceschopná, občanům ani nebude vadit, že nebude mít důvěru sněmovny, jejíž složení stejně nyní již nezobrazuje preference voličů.

Teď se budou dít věci, Kalousku. Zeman pevně uchopil moc, říká politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Je tu horko, potím se. Jen aby někteří novináři nespekulovali o něčem jiném, zavtipkoval prezident.

Podle Kubáčka Zemanův politický zásah připomíná rok 1958 ve Francii, kdy Charles de Gaulle, v zemi zmítané chaosem a politickou nestabilitou rozhádaného parlamentu, nastolil pořádek a posléze posílil moc a autoritu prezidenta. Podle něho se vyplatí nyní studovat, co se tehdy dělo ve Francii, protože v řadě ohledů může být nynější vývoj v ČR podobný.

Miloš de Gaulle s podporou lidu

„Je vidět, že Miloš Zeman čerpá ze stylu francouzského generála a prezidenta de Gaulla, který posílil autoritu prezidenta, posílil přímou demokracii a oslabil rozhádaný roztříštěný parlament. U nás jsme viděli, že sněmovna nebyla schopna se domluvit, zda chce, či nechce předčasné volby. Nečasova vláda po odchodu VV do opozice vládla s těsnou většinou a nevědělo se, zda tu většinu má. TOP 09 nejdříve chtěla předčasné volby, pak ne. Karolína Peake prezidentovi řekla, že podporu vládě poslanci LIDEM nepodepsali, pak to zase podepsali,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Kubáček.

Podle Kubáčka Zeman Ústavu neporušil: „Vyložil ji extenzivně, přesto jeho postup Ústava ČR může akceptovat a akceptovat bude. Změna způsobu volby prezidenta se nemohla podepsat do způsobu chování prezidenta. Dříve byl prezident volen sněmovnou a Senátem. Musel tedy brát větší ohled na parlament, aby mohl být zvolen a znovuzvolen. Čili prezident musel více vycházet vstříc zákonodárcům a politickým stranám, protože oni rozhodovali, zda bude zvolen. Miloš Zeman vychází z optiky přímé volby. Byl přímo zvolen občany. Má silnější mandát a současně strany ke svému zvolení tolik nepotřeboval a tolik potřebovat nebude.“

„Navíc český volič unaven nestabilitou, věčnými vládními krizemi a hádkami politiků, očekává aktivní roli prezidenta jako stabilizátora politického systému, který má navíc silný mandát z přímé volby. Všechny průzkumy, které vycházely před, během a po prezidentské volbě říkaly, že voliči se rozhodovali dle toho, zda bude kandidát jako prezident aktivní. A Miloš Zeman slíbil, že aktivním prezidentem bude. Kromě hájení českých národních zájmů v zahraničí tam byla mnohem důležitější aktivita v domácí politice a prosazování témat v politice. Na toto se může prezident odvolávat. A ostatně i na to, že na billboardech sliboval ´Stop Nečasově vládě´,“ dodal Kubáček.

Lidé chtějí nerozhádanou akceschopnou vládu

Podle Kubáčka na prezidentově straně stojí i čas, protože občané přes období letních dovolených chtějí klid. Jsou rádi, že nebudou vyrušováni dohady o sestavování koaliční vlády a „prezidentská vláda“ přináší stabilitu.

„Klidná souhra vlády a prezidenta republiky bude důležitá. Ani jim tolik nebude vadit, pokud kabinet nebude mít důvěru sněmovny. Ostatně nynější sněmovna má minimální důvěru voličů. Pokud budou mít občané pocit, že vláda pracuje, je aktivní a problémy řeší v konstruktivním tónu společně s prezidentem, tak budou spokojeni. Vláda musí od začátku začít tvrdě pracovat a nepolitikařit. Čím více na vládu bude útočit Miroslav Kalousek, tím více to vládě získá na sympatiích, protože dlouhodobě ve společnosti rezonuje hlas, že je potřeba omezit moc Kalouska,“ vysvětluje Kubáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…