Tereza Spencerová: Smečka za Saakašvilim? Banderovci. Setkání, o němž se nepsalo. Pane Junckere, čokoláda nám nestačí

14.09.2017 8:27 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Než se Saakavšvili vydal zpět na Ukrajinu, prý se v Ženevě setkal s miliardářem Ihorem Kolomojským, který patří k hlavním odpůrcům současného prezidenta Porošenka,“ upozorňuje editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová na důležitý kontext návratu Michaila Saakašviliho na Ukrajinu. Porošenko žhaví dráty ke spojencům, ale už mu jich moc nezbylo, odhaduje dále v rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz, kde mimo jiné vysvětluje, jak ze z Havlovy „nobelistky“ Su Ťij stala popíračka genocidy. S Barmou to prý bylo o něčem jiném než o lidských právech...

Tereza Spencerová: Smečka za Saakašvilim? Banderovci. Setkání, o němž se nepsalo. Pane Junckere, čokoláda nám nestačí
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Juncker ve svém úterním projevu vyzval státy EU, aby všechny platily eurem. O Polsku nemluví, zato nám, Východoevropanům, předhodil doslova bonbonek: Že prý máme nárok na to jíst stejně kvalitní potraviny jako na Západě. Internetem kolují vtipy o tom, že když vezmeme migranty, dostaneme za to čokoládu. Případně poznámky, že eura jsou krytá leda tak kakaovými boby. Inu, co říci k projevu Junckera? Získal si více srdce českého národa? 

Netuším, zda si pan Juncker získal srdce Čechů, ale tipnu si, že spíš ne. Ostatně, ona zmínka o tom, že si zasloužíme v čokoládě víc kakaa, ve mně vyvolává dojem, že nás „na tom Západě“ dál mají za jakési zaostalé zapadlíky, jimž stačí rozdat něco bonbónů a barevných korálků a mají nás v kapse. Nic proti tomu, koneckonců, my velmi podobně shlížíme na všechny, co žijí na východ od nás, a taky nám to nepřijde nijak divné… 

Oproti loňskému, pobrexitovému projevu byl Junker ale optimistický, i když nevím, jestli po právu. Tvrdil například, že se EU za posledních dvanáct měsíců více semkla, což si v duchu tak nějak neumím ničím doložit, prý se taky ekonomicky odrazila ode dna, což při pohledu třebas na Francii, Itálii nebo Řecko taky moc pravdivě nevypadá, ale nepatlejme se v tom, raději prý máme „využít okamžiku a nechat vítr zadout do plachet“. A ekonomický zázrak má nejspíš slibovat vyhlídka na dohody o volném obchodu s Kanadou a do budoucna i s Austrálií a Novým Zélandem. Uf! Při vší úctě ke všem jmenovaným, nejsem si jistá, zda nás zrovna tyto země opravdu budou s to vytáhnout někam nahoru. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…