Ze Sýrie přicházejí závažné informace – Američané už prý nemíní podporovat „své“ rebely a řekli jim, že v boji s Asadem jsou teď už sami. Šlo skutečně o tak zásadní sdělení? Jinak, New York Times tvrdí, že jejich vyšetřování potvrdilo, že chemické útoky páchal Asad. A k akci se chystá i Organizace pro kontrolu chemických zbraní. Jak tyto faktory ovlivní situaci?
Je to opravdu zásadní vývoj, přinejmenším ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že Spojené státy po sedm let války v Sýrii dodávaly peníze a zbraně džihádu, a to s plným vědomím, že skončí také u Al-Kajdy nebo i Daeše. Ostatně, v uplynulých dnech tuto skutečnost, kterou snad nikdo soudný ani nijak seriózně nemohl popírat, potvrdil i někdejší Obamův poradce pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes. A nyní, když USA oznámily konec této „pomoci“, nechaly na holičkách celkem 54 skupin, které po boku Al-Kajdy bojovaly na jihu Sýrie a ovládaly tuto oblast, přičemž podléhaly velení amerického štábu sídlícího hned přes hranice, v jordánském Ammánu. Je až pozoruhodné, s jakou lehkostí nyní syrská vládní armáda prochází regionem a obsazuje jednu vesnici a město za druhým, prakticky bez boje, protože Amerikou opuštění džihádisté se buď stahují k jordánským hranicím a nechávají za sebou své arzenály včetně tanků, nebo se rovnou vzdávají. Jen za poslední dva dny složilo zbraně přinejmenším 1500 džihádistů a v oblasti už byly vytvořeny hned tři koridory pro evakuaci civilistů… Opakuje se model Východní Ghúty z letošního jara, ale v mnohem rychlejším a hladším tempu. I když, s tím, jak se fronta bude blížit k Izraelem anektovaným Golanským výšinám se vše nejspíš zbrzdí a každý vojenský krok bude výsledkem složitých zákulisních jednání…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml