To nebude jen o plynu. Zbořil sečetl cenu války s Ruskem. Velmi zlé

21.02.2022 9:36 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládal jsem, že podle slov pana prezidenta Joea Bidena válka už dva až čtyři dny běží a podle televizních reportáží jedné nebo druhé strany se válčí okolo Luhanska, Donbasu, v Černém moři a na Dálném východu.“ Politolog Zdeněk Zbořil analyzuje konflikt na hranicích Ukrajiny. A obchodní válka Východu se Západem? „Z vlád a států se stanou oni pověstní britští ‚loupeživí baroni‘ a svět se může stát globálním bojištěm chudých s bohatými a těmi, kteří chtějí být a mít.“ Doktor Zbořil také předpokládá, že by šlo o „řetězovou reakci s nedohlédnutelným koncem“.

To nebude jen o plynu. Zbořil sečetl cenu války s Ruskem. Velmi zlé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Česká republika je podle premiéra Petra Fialy připravena na zvládnutí jakéhokoli scénáře vývoje na rusko-ukrajinské hranici. Slyšíme ujištění, že i pokud by došlo k přerušení dodávek energií i uprchlické vlně, Evropa i Česká republika je na to připravena.

„Pan předseda vlády má jistě lepší informace než já. Nevím, zda pod označením ‚jakýkoliv scénář‘ myslí i připravenost Armády ČR, kterou podle veřejných zdrojů tvoří asi 21 tis. vojáků a vojaček, většinou v důstojnických a poddůstojnických hodnostech,“ říká politolog Zdeněk Zbořil s tím, že vláda, Parlament a prezident republiky mohou vyhlásit brannou povinnost nezávisle na vývoji situace kdekoliv na zeměkouli. „Ta se může týkat různých věkových kategorií, různých profesí a zaměstnání vč. státních úředníků a některých politiků, ale tato ‚mobilizace‘ a počty mobilizovaných se budou v případě jakéhokoliv konfliktu týkat jen strážní služby nebo řízení provozu vojenské techniky na zemi a ve vzduchu. Museli bychom si asi zvyknout na ‚omezení pohybu‘ obyvatelstva a přítomnost vojsk NATO ‚dočasně umístěných‘ na území České republiky,“ dodává.
Zbořil také podotýká, že si není jistý, jak jsme připraveni „na zvládnutí“ uprchlické vlny a omezení, nebo dokonce přerušení dodávek energií, když nám to dělá potíže i za mírového stavu bez válečného nebezpečí. „Také loajalita vůči vládě a státu může být za stavu předpokládaného panem premiérem pod otazníkem, ale kdo chce věřit, ať věří, nedá se to předpovědět ani pohledem do křišťálové koule,“ dodává.

Premiér stanovisko potvrzoval také v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Evropa je krok od války,“ říká Fiala. V médiích čteme o tom, že západní země se obávají, že každým dnem může vypuknout největší konflikt v Evropě nejméně od válek v bývalé Jugoslávii a Čečensku v 90. letech minulého století.

„Předpokládal jsem, že podle slov pana prezidenta Joea Bidena válka už dva až čtyři dny běží a podle televizních reportáží jedné nebo druhé strany se válčí okolo Luhanska, Donbasu, v Černém moři a na Dálném východu. Záběry z cvičení a de facto vyhlášení bojové pohotovosti, raketových vojsk Ruské federace, které mohly být vybaveny nukleárními hlavicemi, jsou strašidelné a nevím, zda pan Petr Fiala ví, o čem mluví,“ uvedl politolog. „Pokud to vypadá na něco podobného jako bombardování Bělehradu, pak si dovoluji upozornit, že na to budeme připraveni jen jako na vojenské cvičení s nepříliš velkým počtem obětí. Anebo možná už ani nebude kdo mít na co vzpomínat,“ dodává.

Británie a USA by případně mohly zabránit ruským společnostem obchodovat v dolarech a v librách. Němci jsou ochotní nespustit Nord Stream 2, pokud se Rusko dopustí agrese.

„Podle nedělních zpráv ruské státní televize jsem měl dojem, že ruská strana může opustit myšlenku Nord Streamu 2 a že se dokáže zabývat problémy ‚anglosaského světa‘, jak o něm mluví prezident Biden nebo britský premiér Boris Johnson. Také přestává mluvit o Evropské unii a považuje za svého nepřítele jen vojska a politické vedení NATO,“ říká politolog. „Spor o to, kdo je agresorem, může trvat dlouho, ale v každém případě by to vedlo k zhroucení dlouholetého systému kolektivní bezpečnosti v gesci OSN, zásadnímu porušení mocenské rovnováhy a pak také k zhroucení modelu světového obchodu a jeho financování. V takovém případě se z vlád a států stanou oni pověstní britští ‚loupeživí baroni‘ a svět se může stát globálním bojištěm chudých s bohatými a těmi, kteří chtějí být a mít,“ dodává.

Řetězová reakce s nedohlédnutelným koncem?

Pokud Evropa uvalí na Rusko další sankce, je pravděpodobné, že budeme patřit k zemím, kterých se dotknou naopak sankce ze strany Ruska. „Sice si dnes myslíme, že jde jen o ceny a dodávky energií, ale předpokládám, že tentokrát by už šlo o řetězovou reakci s nedohlédnutelným koncem,“ komentuje politolog. „Pan předseda vlády si sice myslí, že i na takovou eventualitu jsme připraveni. Sice neříká jak, ale neberme mu víru. Podle mého názoru se jen snaží, abychom nepropadali panice, když už jsou katastrofické scénáře pro ty malé dávno s předstihem napsány,“ dodává.  

Peněžní dary, případná lékařská pomoc, dělostřelecká munice. Diskutuje se o tom, zda a jak je česká vláda otevřená tomu, jednat o posílení finanční pomoci. Jenže, dělá Česká republika dost pro Ukrajinu? „Svědomí české nebo jakékoliv vlády se nedá koupit za peníze. A také to ani tentokrát nebude možné. Někteří komentátoři už dnes píší o tom, že na území České republiky by mohlo být ubytováno okolo 600 tisíc lidí z Ukrajiny, ale to jsou jen odhady dosud podle stejně neodhadnutelných očekávání,“ podotýká Zbořil. „Při předpokládané ekonomické krizi na Ukrajině, ať už případný konflikt dopadne jakkoliv, se ‚finanční pomoc‘ nedá vyjádřit jen v korunách. Bude to nejen finanční, ekonomický, ale i demografický problém, a že by nám členské státy EU chtěly pomáhat s naplňováním kvót nového osídlování nebo s odstraňováním uhlíkové stopy, asi nebude možné počítat,“ dodává.

Autority NATO se chovají jako státní entita

Slovensko by uvítalo přítomnost spojeneckých vojsk. Premiér si dovede představit i přítomnost českých vojáků u našich slovenských sousedů. „Jistě by to bylo pro česká vojska příjemnější než někde na Ukrajině, v Mali nebo Burkina Faso, ale to jsou jen přání tak trochu do větru. O jejich „umístění‘ nebudou rozhodovat ani česká, ani slovenská vláda, ale autority NATO, které se chovají v poslední době jako státní entita a případná česko-slovenská vzájemnost je nezajímá,“ říká politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…