I když se očekává, že Sobotka v čele zůstane, křeslo nemá úplně jisté
Dnes a zítra se v Brně na sjezdu ČSSD bude volit nové vedení strany. I když je současný předseda Bohuslav Sobotka jediným kandidátem, chce s jednoznačnou podporou obhájit post předsedy a udržet na místě prvního místopředsedy Milana Chovance, nemá jistotu, že se mu to podaří. V poslední době se na šéfa strany valí kritika z regionů, které mu vyčítají, že vinu za neúspěšné krajské volby hodil na regiony nebo že své představy prezentuje bez projednání ve straně.
Pečinka vidí příčiny v nespokojenosti v tom, jak bylo zapuzeno jedno křídlo v sociální demokracii, jak byly zpřísněny stanovy, ty dnes dávají vedení velkou šanci rozhodovat o umísťování na kandidátkách. „Strana zní jedním hlasem, ten je navíc nevýrazný,“ kritizuje komentátor. Mezi největšími kritiky jsou vlivný hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, Jaromír Tejc, který chce nahradit Chovance, a těsně před sjezdem zaútočil na Sobotku i silný zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Jansta. I když se předpokládá, že Sobotka zůstane v čele strany, Chovanec své křeslo nemá úplně jisté.
Předseda a premiér měl projevit velkorysost a zapojit druhé křídlo strany
Podle Bohumila Pečinky udělal předseda sociálních demokratů několik zásadních chyb, kterými přišel o rozhodující šanci na dobrý volební výsledek. Když dělal Sobotka jako premiér rekonstrukci vlády a vyměňoval tři ministry za sociální demokracii ve vládě, měl podle komentátora projevit velkorysost a zapojit druhé křídlo, které ztratilo ve straně významné pozice po lánském puči a krajských a senátních volbách, ve kterých velcí Sobotkovi kritici a účastníci lánské schůzky Michal Hašek a Zdeněk Škromach propadli. „Kdyby jmenoval například ministrem práce a sociálních věcí Škromacha nebo kdyby z Tejce či někoho jiného z druhého křídla udělal nějakého ministra, ukázal by, že sociální demokracie je taková, jaká vždycky byla, široká strana, v níž jsou různé platformy,“ říká Pečinka. Takhle je strana v posledních letech příliš jednoplatformová, protože Sobotkova skupina všechno ztransformovala a ještě se vnitřně hroutí. Odešel pan Evropa – Tomáš Prouza, který měl mít pod palcem volební kampaň strany a ještě nedávno se o něm mluvilo jako o horkém kandidátovi na ministra průmyslu a obchodu. „Mnozí Sobotku kritizují, Sobotka zůstává sám, předkládá chaotické názory od svých poradců, nepředjedná je s předsednictvem ani výkonným výborem,“ poukazuje na předložení nápadu na zavedení daňové reformy, která by znamenala pro jedny skupiny výrazné zvýšení daní, pro jiné naopak snížení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová