Ukrajina: Lámou se ledy, přichází zvrat? Máme pro vás porci zpráv, kterou vám jinde nedají

30.01.2015 17:13 | Zprávy

Z východní Ukrajiny zatím přichází protiřečící si zprávy o posledním dění. Boje se v tomto týdnu soustředily především na oblast kolem města Dělbacevo, které je od léta pod kontrolou ukrajinských vojsk a které představitelé neuznaných republik chápou jako strategickou oblast pro "uzavření" a sjednocení svého území a zároveň tak ochrání před dalším ostřelováním oblasti Gorlovky, Šachtěrsku a dalších měst DLR, analyzuje pro ParlamentníListy.cz politoložka Veronika Sušová-Salminen.

Ukrajina: Lámou se ledy, přichází zvrat? Máme pro vás porci zpráv, kterou vám jinde nedají
Foto: ČTK, AP
Popisek: Šéf povstalců Zacharčenko

Informace o skromnějších bojích a ostřelování ale přicházejí také z oblasti Mariupolu. V pátek odpoledne se potom objevily (http://www.interfax.ru/world/421125) zprávy o dalších dělostřeleckých útocích na město Doněck. Při jednom z nich zemřelo asi 5 lidí při výdeji humanitární pomoci. U druhého šlo o další útok na trolejbus, kde se oběti podle zpráv odhadují na 12 lidí.

Představitelé DLR ráno prohlašovali, že se jim podařilo kotel "prakticky“ uzavřít a že z východu se k oblasti blíží jednotky Prizrak z LLR, které by měly kotel uzavřít zcela. Lídr DLR v ruské televizi vyzval asi 10 tisíc ukrajinských vojáků, aby se vzdali, nechali zbraně na místě a odešli domů, přičemž bude garantována jejich bezpečnost. V páteční poledne potom ruské noviny Gazeta.ru citovaly (http://www.gazeta.ru/social/2015/01/30/6393093.shtml) Zacharčenkova slova o tom, že kotel byl uzavřen.

Naproti tomu kyjevská strana stejnou situaci popsala jinak. Velitel jednotky Donbas S. Semčenko řekl (http://zn.ua/UKRAINE/semenchenko-uglegorsk-chastichno-pereshel-pod-kontrol-terroristov-165496_.html), že "situace je napjatá, ale je pod plnou kontrolou. Máme dost sil i prostředků k tomu, abychom na protivníka udeřili. Bojový duch je vysoký.“ Existenci kotle, tedy obklíčení, popřel, ale přiznal, že v daný moment v Dělbacevu působí diversantská skupina "teroristů“, která útočí na jednotky ATO a že město Uglogorsk je už pod kontrolou nepřítele.

Tuto informaci ale popřel (http://zn.ua/UKRAINE/geraschenko-utverzhdaet-chto-boevikov-ostanovili-na-okraine-uglegorska-165499_.html) o půl hodiny později poradce ministra vnitra Anton Herašenko s tím, že ukrajinská armáda město stále drží a že boje probíhají na okrajích města. Podle ukrajinské strany je daná situace složitá, ale žádný kotel u Děbalceva nevzniknul a armáda má situaci pod kontrolou. Odpoledne Kyjev svolal (http://ria.ru/world/20150130/1045064139.html ) mimořádné zasedání rady bezpečnosti státu, z iniciativy premiéra Jaceňuka. Má se týkat "otázek obrany vlasti“.

Ukrajinská televizní stanice Hromadska.tv ve čtvrtek přinesla zprávy (http://www.hromadske.tv/society/debaltseve-v-izolyatsiyi-nemaye-tepla-svitla-i-vod/) o tom, že v samotném městě Děbalcevo je dnes kolem 6 až 8 tisíc lidí, kteří tam přežívají ve strašných podmínkách, bez tepla a bez vody a za prakticky stálého ostřelování ukrajinskou armádou. Hromadska.tv také sdělila, že většina obyvatel nechce z města odejít a naopak požaduje odchod ukrajinské armády a ukončení ostřelování města. Za situaci viní kyjevskou vládu a osobně prezidenta Porošenka, jak informuje server.

V pátek kolem poledne došlo (http://ria.ru/world/20150130/1045028806.html) k protestu batalionu Ajdar před kyjevským ministerstvem obrany, kde bojovníci zablokovali dopravu na celé ulici a požadovali rozhovor s náčelníkem generálního štábu ohledně zpráv o tom, že by měl být jejich batalion rozpuštěn. Batalion, do kterého se rekrutovali někteří radikálové z Majdanu a také členové Pravého sektoru, byl sponzorován dněpropetrovským oligarchou Ihorem Kolomajským, který má blízko i k dnešnímu pomajdanskému establishmentu.

Lámou se ledy?

Po Huffington Post se objevil dnes text amerického analytického webu časopisu National Interest, který sleduje (http://nationalinterest.org/feature/ukraine-exposed-kievs-authoritarianism-12151) sílící autoritářské tendence kyjevské vlády a ptá se otevřeně, jak dlouho budou Spojené státy tyto "znepokojivé“ tendence přehlížet.

Generální tajemník organizace NATO Jens Stoltenberg dnes oznámil celkem tři věci. Za prvé, podle něj NATO nemá (http://www.gazeta.ru/politics/news/2015/01/30/n_6875129.shtml) možnosti, jak by mohlo lidové republiky zařadit do spisku teroristických organizací. V rámci prohlášení o nich mluvil stále jako o separatistech. Slovník NATO kontrolovaného USA a kyjevské vlády, která tento týden obě neuznané republiky prohlásila za "teroristy", se rozešel. Za druhé, Stoltenberg řekl, že je připraven jednat na bezpečnostní konferenci s ministrem Lavrovem, a za třetí, že NATO má zájem (http://www.gazeta.ru/politics/news/2015/01/30/n_6875197.shtml) na vojenském dialogu s Ruskem. Je samozřejmě otázka, zda a jak se podobná prohlášení mohou v danou situaci materializovat, nebo jestli jde jenom o diplomatický žargon, který nikam nepovede.

Citelnou ranou pro informační válku, ale i důvěryhodnost Kyjeva jsou očividné trhliny v posledních prohlášeních kyjevských politiků. Analytici americké nadace Carnegie si všimli (http://carnegie.ru/eurasiaoutlook/?fa=58816) toho, že v rámci minských dohod mělo letiště v Doněcku připadnout zřejmě separatistům, což budí otazníky kolem skutečných cílů ukrajinských vládních sil i prezidenta Porošenka, na které by měl Kyjev odpovědět. Analýza vidí souvislost mezi Porošenkovou snahou udržet tlak "strany války" Jaceňuka a prezidentovými výzvami udržet letiště navzdory minským dohodám a jejich dodržení. Upozornila také na to, že kanál Ukraine Today přinesl 20. ledna (https://www.youtube.com/watch?v=wz5qHK3o8hQ) zprávu o tom, že ruská televize ukázala jednoho vojáka, který měl insignie ruských ozbrojených sil a měl bojovat na Donbasu.

Prohlášení Kyjeva o tom, že při nové eskalaci konfliktu bojuje na Donbasu několikatisícová invazní armáda Ruské federace, byla zpochybněna samotným Kyjevem, a to slovy (http://zn.ua/UKRAINE/u-genshtaba-est-dokazatelstvami-prisutstviya-rossiyskih-voennyh-v-donbasse-165424_.html) náčelníka generálního štábu Viktora Muženka. Ten řekl, že spolu se separatisty bojují také ruští vojáci, ale že nejsou informace, že by šlo o pravidelné vojenské síly RF. Ministerstvo obrany Ukrajiny dnes mělo potřebu Muženkova slova "vysvětlit“ (http://zn.ua/UKRAINE/v-minoborony-razyasnili-slova-muzhenko-o-tom-chto-ukraincy-ne-voyuyut-s-regulyarnymi-podrazdeleniyami-rf-165469_.html) s tím, že pravidelná ruská armáda na Donbasu je, ale vyskytuje se v "druhém sledu“ a žurnalisté včera nemohli slyšet, jak náčelník generálního štábu potvrdil účast pravidelné armády RF v bojích: "Ano, jsou tam jednotliví vojáci ozbrojených sil RF – oni řídí operace, korigují dělostřeleckou střelu, zajišťují komunikaci a rozvědku. Nejsou to pravidelné části, ale poradci, instruktoři, to znamená 'hrající trenéři'. Pak už na uzavřené části setkání náčelník generálního štábu řekl a byla provedena prezentace náčelníka vojenské rozvědky, že v druhé linii jsou oddíly regulérních vojsk RF a také oddíly dělostřelecké podpory.“

Sankce pokračují

Evropská unie i USA v této situaci stále považují za nutné pokračovat v sankčním tlaku na ruskou ekonomiku jako nástroje, jak Rusko potrestat za porušení mezinárodního práva a vměšování se na Ukrajině, jak zopakovalo během včerejška i dneška několik evropských a amerických činitelů. Včera na jednání ministrů zahraničních věcí EU došlo k prodloužení už zavedených sankcí o 6 měsíců a rozhodnutí o jejich dalším rozšíření, které má být učiněno do jednoho týdne. K prodloužení došlo i přes spekulace o tom, že Řecko jim bude stát v cestě. K tomu nedošlo, i když Atény daly (https://euobserver.com/foreign/127427) najevo, že očekávají, že menší země dostanou svůj prostor ve vytváření zahraniční politiky EU v rámci přípravných jednání a že Řecko nesouhlasí s tím, aby sankce zašly příliš daleko a Rusko "zničily“.

Z výroků německého ministra zahraničí Steinmeiera ale vyplývá, že podpora Atén pro budoucí sankce (hlavně jejich posílení, které navrhují některé členské země jako Velká Británie, Polsko, Pobaltí, Rumunsko a Švédsko) není jistá.  Moskva na prodloužení sankcí reagovala (http://www.mid.ru/brp_4.nsf/newsline/9E2A84CBA34AC3AF43257DDD0030E2BA) poměrně lakonicky s tím, že je "zklamána“ z takového vývoje a že EU pokračuje v "dalším zostřování“ vztahů. Mezitím Z. Brzezinski, bývalý poradce amerického prezidenta Cartera, řekl (http://wpolityce.pl/swiat/231798-brzezinski-chwali-sankcje-wobec-rosji) polskému tisku, že nebýt sankcí, tak Rusko by "zabralo celou Ukrajinu“. Efektivní důsledky sankcí na Rusko si už předtím chválil také Bílý dům. Zdá se, že Západ se zatím utvrzuje v tom, že ekonomické sankce a s tím spojený tlak na Rusko jsou dobrá cesta, která přinese výsledky a především mír na Ukrajině a že EU si je ve své ruské strategii zcela jistá i přes dosavadní nevalné výsledky faktické situace na Donbasu. Ruské ministerstvo zahraničí naopak naznačilo, že z ruského pohledu se tímto postupem EU zbavuje možnosti být nestranným mediátorem v konfliktu.

Jednat se (asi) nebude

V nejbližší době se měla uskutečnit jednání kontaktní skupiny v Minsku. Představitelé lidových republik vyjádřili (http://ria.ru/world/20150130/1045083198.html) dnes podporu příměří, ale pouze na linii dnešní fronty. Jinými slovy, republiky považují za novou fixaci hranice, která se dnes značně liší od té v září. Navíc ale zaznělo celkem jasné varování – pokud dojde k narušení procesu dohod, budou separatisté pokračovat v ofenzívě i za hranice Doněcké a Luhanské oblasti. Zdá se, že opolčenci jdou na jednání v silové pozici a budou se snažit získat od Kyjeva kompromis.

Podle vyjádření Kyjeva je ministerstvo zahraničí připravené jednat kdykoliv (http://zn.ua/POLITICS/kontaktnaya-gruppa-v-minske-gotovit-novyy-dokument-ob-otvode-tyazheloy-tehniki-v-donbasse-165528_.html) a skupina by měla dojednat vyplnění minských dohod v bodu týkajícího se odchodu těžké vojenské techniky z oblasti konfliktní linie. Následně se ale objevila další zpráva (http://vesti-ukr.com/strana/86983-pushilin-zajavil-ob-otmene-minskih-peregovorov), která naznačuje, že kyjevská strana jednat v Minsku nebude a požaduje jednat pouze s A. Zacharčenkem a Plotnickým.

Příměří, natož mír, jsou na Ukrajině bohužel v nedohlednu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…