Ukrajina je nástupiště na Rusko. NATO potřebuje nepřítele. EU dělá vše pro to, aby dopadla zle. Generál otevřeně o hrozbách války

31.05.2016 8:57 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr obrany a někdejší velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka vysvětlil, proč ruský prezident Vladimir Putin negativně reaguje na umisťování prostředků protijaderné obrany v Rumunsku a Polsku. „Princip ruské bezpečnosti v současné době spočívá v jaderném odstrašení. Všechno, co omezuje možnosti jejich jaderných raket, snižuje jejich účinnost, takže snižuje potenciál jaderného odstrašení,“ řekl generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Ukrajina je nástupiště na Rusko. NATO potřebuje nepřítele. EU dělá vše pro to, aby dopadla zle. Generál otevřeně o hrozbách války
Foto: TOP 09
Popisek: Vítání amerického vojenského konvoje

Česká republika zažila v krátké době už druhý průjezd konvoje americké armády a vždycky je to spojeno s velkou pozorností ze strany médií i veřejnosti. Reakce bývají souhlasné i nesouhlasné. Jak vnímáte tyto průjezdy, jde o něco mimořádného, co si takovou pozornost zaslouží?

Já to vnímám naprosto normálně. Vůbec nechápu, proč se kolem toho dělá takové pozdvižení. Projel konvoj našich spojenců, to je přece normální. Přesunů vojsk přes naše území, i když nejde o tak velký konvoj, je za rok poměrně hodně, takže já bych z toho žádnou zvláštní událost nedělal. Zvláštní událost z toho dělají média, já dost dobře nechápu proč. Je to stejné, jako kdyby projel konvoj Holanďanů nebo Belgičanů.

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, v Pobaltí by mělo jít dokonce o trvalé jednotky NATO, v současné době už probíhá posílení protiraketové obrany v Rumunsku a Polsku. Hovoří se také o nutnosti zvýšení výdajů na obranu evropských zemí, aby celá tíha obrany nebyla jen na Spojených státech. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

Domnívám se, že je to ukázka a demonstrace síly NATO a víceméně úlitba pobaltským zemím, protože Rusové se samozřejmě na přítomnost vojsk v bývalých zemích Sovětského svazu dívají velmi nevraživě a považují to za provokaci. Pobaltské země zase mají své zkušenosti s Rusy, takže se snaží, aby jejich bezpečnost byla nějakým způsobem garantována. Myslím, že tam vojska NATO trvale umístěna nebudou, že tam budou probíhat cvičení, bude tam možná technika a nějaká vojska na bázi rotace. Ale že by tam vznikly nějaké trvalé základny, o tom dost silně pochybuji.

Ale nevyvolává napětí svými výroky i ruský prezident Vladimir Putin? Nedávno v reakci na umístění protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku pohrozil, že je kvůli tomu Polsko a Rumunsko na mušce ruských raket.

Pokud Rusko pociťuje, a ono to tak skutečně pociťuje, protiraketovou základnu v Rumunsku a posléze, až bude, v Polsku jako ohrožení své bezpečnosti, tak Putin reaguje úplně normálně. Prostě bude přijímat protiopatření. To je normální činnost normálního státníka v každém státě, který si hlídá svou bezpečnost.

Ale protiraketový štít je přece na obranu, není to zařízení určené k útoku. Proč by se jím Rusko mělo cítit ohroženo?

Princip ruské bezpečnosti v současné době spočívá v jaderném odstrašení. Všechno, co omezuje možnosti jejich jaderných raket, snižuje jejich účinnost, takže snižuje potenciál jaderného odstrašení. Potenciál NATO v konvenčních silách je rozhodně vyšší než potenciál Ruska v konvenčních silách, takže Rusku nezbývá nic jiného než se skutečně orientovat na tu jadernou triádu. Takže všechny věci, které omezují tuto jadernou triádu, v tomto případě zejména pozemní rakety, vyvolávají odvetnou reakci. Ta reakce je bohužel v neprospěch Evropy, Spojených států a celého světa, protože Ruskou federaci nutí přijímat taková opatření, která již v minulosti zavrhla. Například se znovu vrací k železničním raketovým vlakům, mají se jmenovat Barguzin. Rusové obnovili jejich vývoj a výstavbu, myslím, že do dvou tří let mají být provozuschopné a v plné operační pohotovosti, což samozřejmě zvyšuje další nebezpečí případného konfliktu. Ne třeba úmyslného, ale způsobeného i nějakou nešťastnou náhodou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…