Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo

18.11.2014 18:40 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Proč má Václav Havel tak dobrou pověst a Miloš Zeman tak špatnou (alespoň u části veřejnosti a médií)? Není už současný prezident za hranou? A může si získat i tu část veřejnosti, která ho vůbec nemusí? Tyto otázky položily ParlamentníListy.cz politologům Janu Kubáčkovi a Lukáši Jelínkovi.

Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Posuzování obou prezidentů je podle Kubáčka dáno i dobou, kdy do úřadu nastoupili, a jaká byla očekávání. „Vždycky, když nastává změna, ten, kdo je s ní zosobněn, má vždycky heroický obraz. I když se podíváme do historie, tak v uvozovkách otec zakladatel měl pozici výjimečnou a byl vykreslován v lepších barvách než jeho nástupci,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček. A jmenuje prvního amerického prezidenta, prvního poválečného francouzského prezidenta. „Ukázkově je to vidět u našeho Tomáše Garrigua Masaryka. Řadu věcí činil společně s Edvardem Benešem. Přesto byl vnímán jako člověk, který stál u spousty změn, jako odhodlaný solitér, dobrý organizátor, udával tempo. A už se nedívalo tolik na ostatní, kteří mu dokázali spoustu věcí prosadit,“ upozornil.

A to je podle něj přesná paralela s Václavem Havlem. „Kdyby byl jen on a nebyli další, spousta věcí neprojde. Jednotlivec tohle nedokáže zvládnout, i když má výjimečné charisma i příležitost. Že je mu nasloucháno, média a společenské skupiny k němu přistupují s mnohem větší pokorou. Což se jeho nástupcům už nestává. Ví o tom své Václav Klaus i Miloš Zeman,“ sdělil Jan Kubáček.

Dalším aspektem podle něj je, že když některé věcí nefungují, tak hněv a kritika dopadá na současníky – na Miloše Zemana, Václava Klause a další lidi ještě dnes politicky aktivní. „A pak je tu také přístup médií. Václav Havel se těšil často i nekritickému přijetí a velmi významné mediální podpoře. Což už nikdy žádný jeho nástupce neměl. Což je mimochodem stejné, co zažíval Masaryk, ale už ne Beneš, který byl kritizován i za Masarykovy kroky,“ objasnil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…