Na politické a mediální scéně se po delší době opět setkáváme s hojným používáním termínu „mezinárodní společenství“ ve smyslu společného postupu s pomocí Ukrajině, sankcemi proti Rusku a jeho izolací apod. Otázka ovšem je, do jaké míry toto označení odpovídá realitě světa. Čína, Indie, arabské státy nebo Jižní Amerika součástí onoho Západem deklarovaného „mezinárodního společenství“ nejsou.
„Užívání tohoto termínu vidím jako snahu více rozdělit svět. Je to trošku zrcadlo toho, co říkají Rusové, ti mluví o ‚kolektivním Západu‘. Proto naopak Západ používá nepřesně mezinárodní společenství. Prezident Biden ve svém projevu podnikatelům říkal, že vznikne nový světový pořádek, a specificky použil tento termín, nikoli třeba nový svět. Podle něho USA musejí tento nový světový pořádek vést. Lze to interpretovat různými způsoby. Zvlášť když to říká Joe Biden, si nemyslím, že to dává velký smysl tohle příliš analyzovat. Sám ale předvídal, jaký to bude mít budoucí vývoj. Pro někoho totiž nový světový pořádek přišel po roce 1989. Biden říká, že to bude teď. Myslí to tak, že to tzv. mezinárodní společenství bude stát proti Rusku a Číně? V tom případě to znamená, že Biden předpokládá ruské vítězství na Ukrajině, aby se Západ naplno proti Rusku dlouhodobě mohl postavit,“ uvažuje Best.
„V tomtéž projevu americký prezident řekl, že Ukrajina má veškerou techniku, kterou potřebuje, což je opak tvrzení českých politiků, podle kterých musíme dodat další zbraně a vytvořit bezletovou zónu. Minimálně tím, že to umožníme samotným Ukrajincům dodáním adekvátní vojenské techniky a letadel,“ míní.
Dále se zamýšlí nad tím, jaké změny ve světě by mohl nástup Bidenem anoncovaného nového světového pořádku přinést, pakliže nejde o pouhé řečnické obraty. „Dobrá otázka je, co tím americký prezident myslí, protože Spojené státy de facto stále současný světový pořádek řídí, a co se mělo změnit? Když Rusko na Ukrajině prohraje, svět zůstane víceméně stejný,“ konstatuje a reaguje na otázku, zda viděno z druhé strany to bude v případě vítězství Ukrajiny znamenat i vítězství USA. „Spojené státy to jistě považují za zástupnou válku. Když Zelenskyj kritizuje Spojené státy, že pro ně dělají málo, je evidentní, že Ukrajina má ‚neochvějnou podporu‘, jak zaznívá, ale to je asi všechno. Co Spojené státy chtějí, to je skoro na celou debatu,“ doplňuje.
„New York Times už v říjnu napsaly o tom, že USA vědí, že ruská invaze na Ukrajinu přijde, a myslím, že i Biden mluvil o tom, že se rozhodl zpřístupnit tajné informace, aby svět věděl, že Rusové Ukrajinu napadnou. Jinými slovy to znamená, že Spojené státy měly čtyři měsíce na to, aby dodaly na Ukrajinu cokoli v maximální míře, aby této zemi pomohly. Jenže podle toho, co víme, Spojené státy toho Ukrajině moc nedaly. Takže jaký je cíl USA? Vyplývá z toho i to, jak bude vypadat ten avizovaný nový světový pořádek. Jestli Spojené státy nepočítají s tím, že Ukrajina vyhraje a NATO do války nevstoupí, možná to Biden myslí tak, že oddělíme Rusko definitivně od Západu a tohle bude ten nový pořádek. Jasné rozdělení,“ nastínil politický analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka