V současné době se v médiích spekuluje o tom, že by chtěl Jiří Paroubek znovu pomoci ČSSD k její dřívější popularitě. Co si myslíte, že ho k tomu přivedlo, když už jednou z ní vystoupil a založil jinou politickou stranu? Tento jeho krok vítají mnohé krajské organizace, ale na druhé straně ta pražská není z toho vůbec nadšená, naopak, chce mu v tom prý zabránit. Jak si myslíte, že to dopadne? Vstoupí Jiří Paroubek opět do sociální demokracie a bude v ní zastávat odpovídající post vzhledem k jeho zkušenostem, nebo spíš bude působit jako externí poradce?
Předpokládám, že Jiří Paroubek by vzhledem ke svým schopnostem zastával odpovídající pozici v ČSSD, kdyby z ní nevystoupil. Udělal zásadní chybu, když to udělal, protože k tomu neměl žádný vážnější důvod. Měl zůstat řadovým členem, pokud nesouhlasil s některými názory vedení, a potom prosazovat své myšleny, jako řada jiných politiků. On ale založil konkurenční politický projekt, a proto se nemůže dnes divit, že řada významnějších členů ČSSD dnes jeho návratu zrovna nefandí. Už dříve si také ve straně získal nepřátele svými razantními až někdy arogantními prohlášeními.
Na druhou stranu si myslím, že Jiří Paroubek zastává celou řadu zajímavých a progresivních názorů na rozdíl od mnoha členů vedení sociální demokracie a je proto škoda, že už není jejím členem. V jeho návrat ale moc nevěřím, jelikož pražská organizace ho moc nepodporovala ani v dobách, kdy byl předsedou, a také v některých regionech si nadělal odpůrce. Především se však socialisté posunuli za tu dobu už někam dál, hlavně v personálním obsazení, a jistě nebude moc zájem pouštět někoho dalšího na vyšší posty.
Jakým způsobem by vlastně mohl pomoci ČSSD, kterou nyní drtí především hnutí ANO?
On se velmi dobře orientuje v mezinárodním hnutí sociálních demokratů a umí i velmi dobře vstřebávat nové politické trendy. Jako poradce čelních představitelů ČSSD by byl proto hodně užitečný. Socialistům by i pomohlo, kdyby třeba naslouchali jeho názorům, které prezentuje v médiích, coby komentátor politických událostí.
Premiér Sobotka se nyní zřejmě pokouší zvrátit nelichotivou pověst vedení strany razantními kroky – výměnou ministrů. Domníváte se, že to byl od něj šťastný krok? Možná, že si touto změnou naklonil pražskou organizaci sociální demokracie, ale ocení jeho kroky některé krajské organizace a především pak veřejnost? Mohou být z toho ani ne rok před volbami nějaké pozitivní výsledky?
Ta výměna ministrů by mohla mít úspěch, pokud by byla součástí nějaké dobře promyšlené strategie, anebo kdyby byla kvalitně připravená. Jenže Bohuslav Sobotka o tom uvažoval za pochodu, kterého ministra vlastně vyměnit, což mediální obraz tohoto kroku značně poškodilo. Také za to sklidil kritiku od svých stranických kolegů, že vyměnil jen ministry za ČSSD a na ty ostatní, z jiných uskupení, jejichž výsledky jsou přinejmenším sporné, už nedosáhl. Měl to tedy lépe vymyslet předem a lépe vykomunikovat.
Nicméně se nyní zdá, že Sobotkova prohlášení i některé kroky jsou už více razantní, že změnil poněkud svůj styl a odezněla i jeho povolební únava. Výměna ministrů by ČSSD neměla přinést negativní body od veřejnosti, ale vedení sociálních demokratů se musí už přestat zabývat svými personálními rošádami a zaměřit se na ty body svého programu, které nejvíce ocení veřejnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán