Téma migrační krize sice stále ve veřejné debatě dominuje, ale některé kruhy více upozorňují na ruskou propagandu, nutnost boje proti tomu a osvěty. Padají různé návrhy na omezování svobody slova formou mazání webů, na školách se konají vzdělávací kurzy. Druhá strana zase říká, že stačí přijmout zákon po vzoru USA, který okopírovalo Rusko a který nařizuje odhalení dárců, a všichni by pak viděli, kdo je kým placen. Jak to vidíte?
K tomu je třeba říct dvě věci. Za prvé, je očividný fakt, že Rusko pod vedením Putina je mimořádně aktivní ve zpravodajských hrách, v propagandě, ve využívání nových nástrojů sociální komunikace na internetu. To je fakt. Jde o jistou formu vedení hybridní války ve vyvolávání nejistoty, pochybností. Koneckonců i rozklad společností, pokud jde o území, které si Rusko kvalifikuje jako blízké zahraničí, je do jisté míry v jeho zájmu. Baltské země jsou pravidelně terčem hackerských útoků, jejich vládní systémy byly napadány. Tohle nemá cenu ignorovat nebo zlehčovat. Pokud jsou to útoky na státní systémy, tak systémy se musí na úrovni vlády a bezpečnostních složek vší silou bránit, a to i technologicky a jinak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka