V uplynulém týdnu politici ještě „dohrávali“ účast ministra kultury Daniela Hermana na sudetoněmeckém sjezdu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky potřebujeme sudetské Němce jako spojence kvůli rizikům v Evropě. „To, že se ministr Herman zúčastnil sjezdu v Norimberku, je důkazem, že se chceme orientovat na budoucnost. Je to úkol naší generace, abychom hledali společnou řeč. Rizik, před kterými Evropa stojí, je mnoho. Potřebujeme spojence, abychom je zvládli,“ uvedl předseda vlády v rozhovoru pro deník Právo. A kritikům Hermanovy návštěvy z řad ČSSD vzkázal, že mezi sudetskými Němci je spousta sociálních demokratů, kteří se aktivně stavěli proti nacistům, a rozhodně nelze vnímat sudetské Němce jako nějaké pohrobky německých nacistů. „Mám obavu, že komunistická propaganda, která tu fungovala desítky let, tento mylný dojem v lidech zanechala,“ dodal.
„Je to vlastně racionální úvaha, ale také obcházení resentimentů a předsudků. ‚Česká omluva‘ a ‚německá neomluva‘ je téma, které v České republice rozděluje společnost. Na druhé straně, ale je třeba vědět, že naše slavná ‚česká ekonomika‘ je – v nadsázce řečeno – jen jednou položkou na účtu větší bavorské banky a že na obou stranách dnes už neexistující ‚Staatsgrenze‘, nikoli Landesgrenze, pod kterou se podepsali Václav Havel a Jiří Dienstbier, žijí lidé, kteří si často rozumějí lépe než politické reprezentace obou Die Landes,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil. Připomíná také Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, jejímž cílem bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí, které mělo příčiny ještě ve druhé světové válce.
Herman zapomněl na Zemanovu kritiku sudetských Němců
„Tu podepsali v roce 1997 Václav Klaus, Josef Zieleniec, Helmut Kohl a Klaus Kinkel – z některých těchto jmen až mrazí – za přítomnosti Václava Havla. Měl to být ‚počátek cesty‘, a tak už je snad načase, aby někdo řekl, zda tím pokračováním bude nějaká nová ‚kuponová privatizace‘ česko-slovenského pohraničí, neboť jde i o slovenskou hranici s Maďarskem, anebo zda už bude jednou jasno, kdo jsou ‚krajané‘ a kdo fakticky nikdy neexistující etnická skupina, která se organizuje do sudetoněmeckých zemských družin,“ domnívá se Zdeněk Zbořil. „Ale o těch ‚komunistech‘ by pan Sobotka měl mluvit zasvěceněji. Již jednou jsme vzpomínali Gottwaldovo heslo ‚Není Němec jako Němec!‘ a předpokládám, že o spolupráci německých komunistů s československými před válkou, za války a po válce také nepochybuje,“ upozorňuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník