„Česká společnost se propadá do patologického hnusu. Ve vlně xenofobie, rasismu a šovinismu úplně zmizelo normální uvažování, že uprchlíci jsou lidé jako my,“ píše v komentáři Britských listů Jan Čulík. Fenoménem českého strachu před uprchlíky se zabývaly i pondělní Události, komentáře České televize. Zde zaznělo, že Češi se bojí uprchlíků nejvíce ze všech zemí EU – z 81 procent. „Asi se to dá vysvětlit tím, že u nás dosud žádní migranti ve větší míře z oblasti Blízkého východu nebyli, takže jde patrně o strach z neznámého. Tam, kde žije nějaká muslimská komunita – byť to není zcela bez problémů – jde přece jen o nějakou zkušenost,“ domnívá se politolog z Institutu politologických studií Josef Mlejnek.
V Německu, kam z velké míry imigranti směřují, je obava z nich oproti Česku pouze 55procentní. „Nejde jen o tuto aktuální vlnu. V Německu mají dlouhodobou zkušenost s imigranty z neevropských zemí. Desítky let tam mají tureckou menšinu. Proto to pro ně není něco, co by vůbec neznali,“ vysvětluje. I když i v Německu se objevují protesty proti imigrantům, hlavně ve východní části země, bývalé NDR. Velkou podporu má třeba protestní hnutí Pegida v Drážďanech. „V bývalé NDR přitom trvale moc cizinců nežije. Což potvrzuje vysvětlení, že čím menší zkušenost s lidmi z jiných kultur, tím větší strach,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Mlejnek.
Zeman situaci hrotí, aby byl znovuzvolen, myslí si Mlejnek
V pondělních Událostech, komentářích byl jako host i bývalý šéfredaktor Lidových novin, MF Dnes či Reflexu, dnes působící na webu Svobodné fórum, Pavel Šafr. Ten vysokou míru jinak přirozeného českého strachu z imigrantů dával za vinu i médiím a politikům. Hlavně pak prezidentovi Miloši Zemanovi, který podle něj, místo aby problém vysvětloval, jej svými výroky hrotí. „Miloš Zeman chce z této situace získat nějaký politický kapitál. On by měl jako prezident přispět k uklidnění situace, a ne ji hrotit. Ale dělá to proto, že očekává, že část veřejnosti bude jeho vyhrocené výroky schvalovat, a tím pádem se mu zvedne popularita. Což pak může využít při pokusu o znovuzvolení,“ myslí si Mlejnek.
Zeman svým nejnovějším ostrým výrokem reagoval na nepokoje v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. „Bylo to dáno tím, že se od ministra vnitra Chovance dozvěděli, že je do Německa nepustí. Část z nich reagovala tímto způsobem. Je to pochopitelná reakce lidí, kteří se sem trmáceli kdoví jak dlouho. Chtějí do Německa a ocitnou se kousek od něj v nějakém zařízení, kde jim údajně vezmou i mobil. Chápu, že pak má člověk zvýšenou tendenci se bouřit. Na to nelze reagovat větami, že musíte dodržovat pravidla, a takovéhle řeči,“ míní politolog. Podle něj tyto kroky a výroky Miloše Zemana potvrzují, že se bude znovu ucházet o druhé prezidentské období. „Zvažuje znovuzvolení a začíná si vytvářet voličskou základnu. Osmdesát procent Čechů se bojí uprchlíků a on jde tomu strachu naproti,“ objasňuje politolog Josef Mlejnek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban