Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém

02.08.2021 9:39 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Politolog Zdeněk Zbořil v pravidelném komentáři uplynulých dnů analyzuje aktuální předvolební průzkum, průběh kampaně, dohadování o důchodech a kandidatury, které komentovali i církevní hodnostáři. Věnuje se výnosnému ekonomickému odvětví, a to obchodování s chudobou. V souvislosti s potyčkou mezi skupinami občanů v Ústeckém kraji, připomíná, že konflikty se budou pomalu vracet. Přidává pár slov k vystupování Ivana Bartoše nebo „duhového Hřiba“. S ohledem na to, že startuje Prague Prade se zamýšlí nad podporou České pošty a v závěru komentuje i jednu údajně rasistickou poznámku, která padla na olympiádě.

Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Zdá se, že CVVM začaly výzkumy vycházet tak, aby s volebními výsledky mohly být srovnatelné a výzkumníci si neudělali velkou ostudu. Ale přece jen by chtěli ovlivňovat, nebo dokonce vytvářet veřejné mínění,“ analyzuje nový průzkum, který potěší příznivce ANO a ČSSD, politolog Zdeněk Zbořil. Podle červencových výsledků CVVM by hnutí ANO volilo 23,5 procenta voličů, druhá by skončila koalice Spolu, třetí Piráti a STAN. Do Sněmovny by se dostala SPD, komunisté a ČSSD. Přísaha Roberta Šlachty by zůstala pod hranicí ke vstupu do Parlamentu.

„Když zapomeneme spíše z nedbalosti prázdninové nepřesnosti podobných anket, mělo by tedy dojít k výsledkům, které více méně kopírují současné složení PS. To, že Přísaha zůstává v tomto průzkumu mimo, je snad jen proto, že nenašla ve své agitaci odkazy na to, nač by měli její voliči přísahat a volební programy à la ‚Pusťte nás na ně!‘ jsou již vyvlastněny,“ říká politolog. „A pokud jde o kampaně – jen dvě věci mne neustále udivují, hvězdné nebe nade mnou a ideová prázdnota všech volebních programů okolo nás,“ dodal. 

Za volební kampaň někteří považují i dohadování o výši důchodů. Zákonem stanovená valorizace je 450 korun, nad ni dostanou penzisté dalších 300 korun. Piráti, ODS, TOP 09 a STAN návrh nepodpořili.

„Nevím, zda zvyšování důchodů, které je během za utíkající inflací, bude dostatečným volebním tahákem. Ale významnou část voličů – důchodců to jistě potěší a vládu to vlastně zas tak moc nestojí,“ podotýká Zbořil. „To, že je tzv. opozice proti, není nic důležitého. Málokdy bývají pro, když s nějakým návrhem přijde vládní koalice, a její antibabišování je stará obehraná odrhovačka, nikoliv bojový chorál. SPD asi zase až příliš kalkuluje a je otázkou, zda jí její voliči budou rozumět,“ dodává.  

Kde je úřad, tam jsou resty. Nic se nezměnilo

A připomenout můžeme i další pro řadu lidí moment kampaně. Inspekční cesty ministryně Jany Maláčové, o kterých jsme už v minulém Rozjezdu hovořili, vyvolávají stále reakce. Poslanec Jan Skopeček je označil za „šikanu“. Na protest se spolu s dalšími vydal dělat inspekci na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Zjistil, že na ministerstvu není plnění povinností ideální.

„Kdyby měli opoziční poslanci nějaké nápady a nechtěli se jen předvést před svými spolustraníky, aby se dostali na ideální místo na stranické volební listině, snad bychom se nemuseli, a samozřejmě i veřejnost, zabývat takovými nesmysly,“ uvedl politolog. „Doporučuji přečíst si Haškovy povídky z let c. a. k. monarchie. Varování ‚kde je úřad, tam jsou resty‘ státní byrokracii ani po více než sto letech k lepšímu nezměnilo,“ dodal. 

Snaha SPD je chvályhodná. Úspěšná ale nebude

Hnutí SPD chtělo ještě více zpřísnit pravidla pro čerpání sociálních dávek, ale poslanci to odmítli. Například ministryně sociálních věcí Jana Maláčová a pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík byli proti, naopak poslanec SPD Jaroslav Foldyna mluvil o zkušenostech z Děčína. Součástí návrhu SPD například bylo, aby příspěvky na bydlení putovaly jen do budov, které odpovídají minimálním standardům na bydlení, jako toaleta a teplá voda. Omezilo by se takzvanému obchodování s chudobou.

„To už je mnohem zajímavější bod předvolebního programu a agitace, ale je to také velmi riskantní rozhodnutí. Situace se na tom bojišti mění každým okamžikem, mobilita elektorátu je také někdy až pozoruhodně proměnlivá a málokdo ví, jak napravit to, co je po léta zanedbávané,“ uvedl Zbořil. „Pokud se nemýlím, ‚obchodování s chudobou‘ je prosperující odvětví české ekonomiky. Mluví se o něm více než třicet let, kdekdo tomu rozumí a nikdo neví, co s tím dělat. Takže snaha SPD je chvályhodná, ale nemyslím si, že tentokrát, podobně jako v minulosti, bude úspěšná,“ dodal.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se stal terčem posměchu kvůli svému výroku o judistovi Lukáši Krpálkovi, který na olympiádě v Tokiu vybojoval zlatou medaili. Pirátský předseda na videu uvedl, že si vzpomíná, jak se s Krpálkem pral v „mladších žácích“. Vzhledem k více než desetiletému věkovému rozdílu mezi oběma muži se ale začala ozývat kritika, že si Bartoš vymýšlí. Ten se následně omluvil, a to i Krpálkovi, a řekl, že se spletl. Jednalo se o „zkreslenou vzpomínku“.

„To je jen malá vada na kráse Pirátů, kteří mají jistě jiné problémy, o kterých se nemluví. Pan Bartoš tím jen připomněl, že české volby nejsou žádné judo nebo řecko-římský zápas podle pravidel, ale spíše takové to cirkusové ‚catch as you can‘, a že se při něm na fauly příliš nehledí,“ podotýká Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…