Uplynulý týden se nesl ve znamení kritiky, která se valila na prezidenta Miloše Zemana za slova, jež použil v Hovorech z Lán. Přišla dokonce i od prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž vzhledem ke svému slovníku udivil prohlášením, že prezident dělá z Hradu a lánského zámku čtvrtou cenovou skupinu. Nezaskočila ho ani připomínka, že pro vulgární slovo nejde daleko ani jeho stranický šéf. „Věřím, že každý dokáže posoudit míru noblesy, kterou kolem sebe šíří Karel Schwarzenberg, a míru noblesy – a toto slovo říkám v uvozovkách – kterou kolem sebe šíří pan prezident Zeman,“ reagoval Miroslav Kalousek.
K vulgaritě Karla Schwarzenberga ZDE.
Nad touto jeho odpovědí se politický analytik Zdeněk Zbořil jen usmívá. „To je argument, který kritizovali už kdysi dávno Voskovec s Werichem, když zpívali, že když se opije boháč, tak je to bonviván a zábavný člověk, zatímco chudák je ožrala a špindíra. To je obhajoba neobhajitelného. Glanc ztrácejí oba dva, pan Schwarzenberg i pan prezident. Ale je třeba přiznat, že ve srovnání s tím, co se vysílá v České televizi, jsou úplná neviňátka. V sobotu večer dávala jakýsi film z roku 2002 Brak, jehož režisérem byl mně neznámý Karel Spěváček. A v tom filmu snad nepadlo jediné slušné slovo, mluvilo se tam jen ve sprostých slovech,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Hodnocení vulgarismů se liší podle „třídního“ cítění
Pár dní předtím to přitom v televizi obhajoval ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva argumentem, že čeština je živý jazyk, že se vyvíjí a že vstřebává nejen pražský argot a středočeské nářečí, ale dokonce i vulgarismy. „Pak měl smůlu, že pan prezident pronesl ty své slavné výroky a pan ředitel musel říkat, že to je nehezké a že to neodpovídá úrovni prezidentské funkce. Vidíme, že hodnocení vulgarismů, které jsou běžné v české politice, je rozdílné podle ´třídního´ cítění. Ale nemusíme se nikdo snižovat k tomu, jak mluví čtvrtá cenová skupina, studenti ve školách nebo mnozí na sítích. Ani pan prezident, ani Karel Schwarzenberg. Mohou si dát pozor na ústa, protože sprosté slovo zpátky do úst ani párem volů nedostaneme,“ poznamenává politolog.
Hlava státu chtěla svými výroky poukázat na nemravné chování Pussy Riot i vulgarity Karla Schwarzenberga. „Ale kdo je ochoten se nechat přesvědčit, byl už dávno přesvědčen, protože už od toho incidentu v shrámu Krista Spasitele se o tom psalo velmi otevřeně. A ti, co si myslí, že co je proti Putinovi, je dobře, se přesvědčit nenechají. Pan prezident asi nepřekvapil nikoho tím, že udělal filologickou interpretaci těch pojmů, protože to koneckonců je známé už několik let. Snad to pomohlo jen u těch, kteří potřebují mít pro své názory potvrzení nějaké autority, že když už i pan prezident to říká, tak to musí být pravda,“ míní Zdeněk Zbořil.
Hlásí se k západním hodnotám, ale demokratickou volbu neuznali
Prezident Miloš Zeman čelí v posledních dnech na sociálních sítích peticím typu „Pane prezidente, stydím se za Vás“, vůbec ho nešetří ani sdělovací prostředky. „Je to mediální kampaň, dokonce bych řekl, že se v ní opakují výrazy bývalého šéfredaktora Reflexu pana Šafra, který vždy velmi brutálně a vulgárně popisoval Miloše Zemana, nikoli jako prezidenta, ale téměř jako lidskou zrůdu. To se objevuje u určité skupiny voličů Karla Schwarzenberga už od zvolení Miloše Zemana prezidentem. Vzpomeňme si na kampaň ´Není to můj prezident´, která je od těch, kteří se hlásí k demokracii a západním hodnotám skutečně pozoruhodná,“ konstatuje politický analytik.
Domnívá se ale, že si o to na druhou stranu prezident řekl a že se zřejmě se pohybuje v prostředí, kde se mluví také nevybíravě. „Vzpomeňme si na ´přizdisráče´, což je výraz, který použil kancléř pana prezidenta Vratislav Mynář. Ale zdá se mi, že všichni trochu podléhají – a tím myslím třeba i pana Babiše a ostatní, kteří komunikují prostřednictvím sítí – dojmu, že média, která prezentují jejich názory na veřejnosti, jsou něco jako soukromá korespondence. A že si ji čte jen adresát nebo omezený okruh čtenářů a vůbec nechápou, že ty nové informační sítě mají tu schopnost, že tu informaci rozšíří do celé společnosti,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník