Zdeněk Zbořil: Kocábe, Schwarzenbergu, co si počít na Ukrajině? Putinova pátá kolona to předvídala. A paní Merkelová a špína, kterou na ni mají...

20.07.2015 7:07 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Rozhodnutí evropských špiček o Řecku způsobí podle politologa Zdeňka Zbořila změnu politického režimu v zemi a možná, že ten nový bude horší než nynější, ze kterého má Evropská unie rudě před očima. Z dění na Ukrajině ho zaujalo, jaký názorový obrat předvedl prezident Porošenko během návštěvy náměstkyně amerického ministra zahraničí Nulandové. K uctění památky obětí poválečného odsunu Pavlem Bělobrádkem radí ujasnit si, zda to nebyli i členové bojůvek přepadajících naše celníky a vojáky v horkém létě 1938.

Zdeněk Zbořil: Kocábe, Schwarzenbergu, co si počít na Ukrajině? Putinova pátá kolona to předvídala. A paní Merkelová a špína, kterou na ni mají...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Během středeční noci schválil řecký parlament první strukturální reformy požadované eurozónou výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Řecko přijetím reformních zákonů odvrátilo bankrot, protože ty byly podmínkou pro dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce. Jednání parlamentu probíhalo za nepokojů v hlavním městě Aténách a jeho výsledek je nejčastěji hodnocen jako řecká kapitulace, nebo dokonce zavedení jakéhosi stanného práva Evropské unie nad Řeckem. Pod kontrolou evropských dohlížitelů totiž bude zřízen zvláštní fond v objemu až 50 miliard eur, který bude shromažďovat finanční prostředky z privatizace státního majetku.

I přes naprostý ústupek od výsledku nedávného referenda to Řecku nemusí stačit a zcela nepokrytě to dává najevo Mezinárodní měnový fond. Ve svém nejnovějším stanovisku upozorňuje, že přijaté řešení je naprosto nedostatečné. A pokud evropské země Aténám výrazně nesníží dluhovou zátěž, tak se MMF nebude moci podílet na novém záchranném programu pro Řecko. „Mají-li hodnostáři z Mezinárodního měnového fondu pravdu, pak byla všechna ta jednání ‚přes večerku‘ marná a ti nejvyšší z Evropské unie si z nás dál dělají legraci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.

Evropské rozhodnutí o Řecku způsobí v zemi změnu politického režimu

Domnívá se tedy, že proti řeckému předsedovi vlády pravděpodobně použili nejmocnější zbraně, aby zachránili banky, které řeckému státu v posledních letech nezodpovědně půjčovaly. „Ale zapomněli, že strašit třeba i hlavu státu ještě neznamená, že pod olivami bude mír, nebo se tam dokonce něco urodí. Dostat celou zemi z dluhové pasti tzv. kapitalizací dluhů se pokusili velmoci na začátku třicátých let minulého století a všichni víme, jak to dopadlo. Nemusíme se zrovna strašit Hitlerem, ale rozhodnutí evropských hofrátů způsobí změnu politického režimu v Řecku a možná, že ten nový bude po slíbených letech odkladu horší než ten, ze kterého má EU a eurozóna rudě před očima,“ upozorňuje politolog.

Řecká krize ještě více rozvířila debaty o budoucnosti nejen eurozóny, ale i samotné Evropské unie. Dokonce i takový eurooptimista, jakým je předseda Evropské rady Donald Tusk musel přiznat, že je zpochybňována sama myšlenka Unie a že si někteří myslí, že je třeba změnit všechno, počínaje smlouvami a tradičními hodnotami konče. „Řecká krize budoucnost Evropské unie samozřejmě ovlivní, ale zatím ještě nikdo neví jak. Proto se všichni předhánějí v proroctvích, ale někdy se mi zdá, že už ani nevědí, co ze svých úst tak lehkovážně vypouští. Koneckonců jsou to všechno gážisti, žijí na úkor daní evropských plátců a zdá se mi, že se ‚chovají sami sobě na úkor‘,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Mocní v EU pořád mají co tunelovat a bohatnout se dá i na bankrotech

Přístup k řešení řecké krize není tím jediným, s čím si nejvyšší představitelé Evropské unie a jejích členských zemí nevědí rady. „To, jak jsou bezradní a neschopní, předvádějí téměř demonstrativně svými postoji k migrační vlně, o které si myslí, že je jen jakýmsi vybočením z minulých pořádků. Zřejmě je ani nenapadá, že jde o problém nejméně dvou až tří generací, anebo to vědí a uvažují jen od výplaty k výplatě. Ale Evropská unie se samozřejmě nerozpadne, protože ti nejmocnější mají celou řadu možností, jak ji dále tunelovat. Tak proč by ještě nevyužili nějakých větších než řeckých příležitostí. I na bankrotech se přece dá zbohatnout,“ poukazuje politický analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…