Zdeněk Zbořil ke kvótám: Budeme zase držet hubu a dál sloužit, protože v EU můžeme leda nadávat u piva. Na Sobotku zadupou. A že jsme svině a poseroutkové?

14.09.2015 7:56 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za beznadějnou považuje politolog Zdeněk Zbořil pozici České republiky při odmítání uprchlických kvót. Naše váha v Evropské unii je vzhledem k Lisabonské smlouvě tak malá, že můžeme jen nadávat u piva. V souvislosti se zavedením kontrol na hranicích ze strany Německa tvrdí, že jde o přiznání špatného přístupu k věci, ale právě proto se padouši hledají jinde, a proto se našli v Česku. Obviňovat nás z nenávisti vůči cizincům bere jako skutečně hitlerovskou demagogii.

Zdeněk Zbořil ke kvótám: Budeme zase držet hubu a dál sloužit, protože v EU můžeme leda nadávat u piva. Na Sobotku zadupou. A že jsme svině a poseroutkové?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Nekonečný příliv běženců do Německa přiostřil diskusi o rozmísťování migrantů do členských zemí Evropské unie. „Kvóty budou zřejmě přijaty, ale to bylo jasné od začátku. Všechno ostatní kolem toho včetně summitu Visegrádské čtyřky bylo jen plácání do větru, protože všichni věděli, že Lisabonská smlouva mluví jednoznačně. Když se tři čtyři velké evropské státy dohodnou, tak ti další musí srazit kufry. Jestli si někdo myslel, že to tak nebude, tak se hluboce mýlil. Dokonce bych řekl, že se mýlí i do budoucna, jestli si myslí, že naše suverenita je tak velká, že se můžeme také někdy postavit na zadní,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil k nejfrekventovanějšímu politickému tématu uplynulého týdne.

V té souvislosti připomíná snahy těch, kteří chtěli tehdejšího prezidenta Václava Klause posílat na psychiatrii a zbavovat ho svéprávnosti, když upozorňoval na úskalí Lisabonské smlouvy a na diktát států staré Evropy. „Teď se ukazuje, že jejich přístup byl vrcholem naivity. Od začátku jsem upozorňoval, že pak bychom se mohli bránit už jen vystoupením z Evropské unie, nebo dokonce tím, že bychom se vzdali některých ustanovení Listiny základních práv a svobod. Zdá se mi, že tomu nechtěli rozumět dokonce ani vládní představitelé, ale že tomu nechtěli rozumět naprosto záměrně. Báli se, že ztratí u voličů tady doma nějaké kladné body. A celé to divadlo se konalo jenom proto, aby naši politici vytvořili zdání nějaké suverenity, kterou jsme už dávno ztratili,“ myslí si politický analytik.

Nemáme vůbec jinou šanci než na vládní úrovni srazit kufry

Zatímco ještě před pár měsíci byly proti přijímání kvót i takové země jako Francie či Španělsko, nyní s tímto postojem zůstávají země Visegrádské čtyřky osamocené. „Jakmile vládním představitelům i politikům velkých států došlo, že se na kompenzacích za umísťování migrantů v různých zemích budeme podílet kolektivně, tak hned začali volat, že imigrantů vezmou co nejméně. Protože najednou věděli, že příjmy z fondu, k jehož ustavení zřejmě v nejbližších dnech dojde, které půjdou do státního rozpočtu, se budou počítat z hlavy, že to bude daň z hlavy imigrantů. A těm našim politikům to, zdá se, ještě nedošlo. A lidem, kteří protestují proti přijímání migrantů, to zůstalo utajeno,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…