Zeman utržený ze řetězu. Zásadní chyba ČSSD. Velmi nebezpečný precedens do budoucna... Expert shrnuje poslední dění kolem vlády

01.07.2018 7:30 | Zprávy

ROZHOVOR „Je to jako s malým dítětem. Jestliže mu nenastavíte hranice chování, a neklepnete ho přes prsty, tak vám za chvíli přeroste přes hlavu a utrhne se ze řetězu. A to je Miloš Zeman dnes,“ okomentoval vyjednávání a vznik vlády politolog Jan Bureš. V rozhovoru označil vstup ČSSD do vlády za zásadní chybu horší o způsob, jakým do koalice vstupuje. Postupně slevila prakticky ze všech svých zásadních požadavků, nebo se později nechala převálcovat ať už Andrejem Babišem, nebo Milošem Zemanem, a to podle Bureše nevěstí nic dobrého do budoucna.

Zeman utržený ze řetězu. Zásadní chyba ČSSD. Velmi nebezpečný precedens do budoucna... Expert shrnuje poslední dění kolem vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Babišova druhá vláda

Jak z pohledu politologa vypadá nová vláda České republiky, která vznikla osm měsíců po volbách? Jak bude dlouhé vyjednávání vnímat veřejnost?

Čím déle proces vyjednávání trval, tím se veřejnost zajímala stále méně a méně, takže je otázka, jestli to ještě dnes někoho výrazně trápí. Jako problém to neustále prezentují média i politici, ale já si nemyslím, že by to česká veřejnost, která je obecně spíše více apolitická, nějak zásadně prožívala. Lidé, kteří potřebují rozhodnutí od státní správy, Parlamentu a podobně, to cítí jako větší problém, než občané, kteří politiku sledují řekněme zpovzdálí.

Takže si myslíte, že délka vyjednávání nebude mít takový vliv na voliče?

Pokud se ptáte na voliče ve smyslu volebního chování, tak je to úplně jiná otázka. Protože volby do Parlamentu budou za tři roky, pokud ne dříve a rozhodování voličů nebude zásadně ovlivněno vyjednáváním o vládě. Možná, pokud jde o komunální a senátní volby, se to projevit může. Přeci jen podle preferencí, které výzkumné agentury průběžně zveřejňují, se ukazuje určitý posun. Vidíme jistý pokles preferencí hnutí ANO a naopak růst ODS a Pirátů. Tedy stran, které se samozřejmě snaží dávat najevo, že s tím současným vývojem nesouhlasí, nemají s ním nic společného a nejsou za něj zodpovědné, což voliči to vyhodnocují. Určitě to není standardní délka vyjednávání a dosud jsme na ni nebyli zvyklí. Zvykli jsme si na rychlé sestavování vlády po volbách. Vliv na voliče tedy vyjednávání má a hodnotí ho spíše negativně, protože od politiků očekávají, že poté, co se voliči vyjádří ve volbách, politici začnou pracovat.

Komu to voliči budou přičítat na vrub? Spíše Andrej Babišovi, kterého všichni obviňují, že se s ním nedá dohodnout, nebo naopak těm stranám, které odmítaly jednat z různých důvodů?

Pokud jde o politické strany, které se vlastně vůbec nestihly jednání zúčastnit, tedy spíše pravice, je to rozdílné. Zatímco přibývají voliči ODS a Pirátům, což je dáno i podle mě tím, že ODS i Piráti jsou poměrně výrazně viditelní v médiích, v Parlamentu a podobně, tak naopak klesají preference TOPce a lidovcům. To znamená, že od nich voliči odcházejí, což já ale primárně přičítám tomu, že v době, kdy docházelo k vyjednávání o vládě, tak o těchto dvou stranách bylo poměrně málo slyšet. Tady se ukazuje poměrně nešťastné rozhodnutí zvolit předsedou TOP 09 Jiřího Pospíšila, protože stranu fakticky neřídí, navenek téměř nevystupuje a TOP 09 je téměř neviditelná.

Zdá se mi, že v posledních týdnech, možná dokonce měsících pořádně není slyšet ani o lidovcích. Tam se ani nedivím, že preference klesly pod úroveň zvolitelnosti do Sněmovny, protože ty strany o sobě moc nedávají vědět. Když nejste v médiích, nevystupujete s nějakými jasnými postoji pro, nebo proti tomu, co se děje, tak na vás lidé zapomenou a voliči ještě ubydou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…