„Zaznamenal jsem dokonce už ironickou poznámku, že pan Kalousek usiluje, díky tomuto nápadu, změnit název své strany na STOP 09. Je to sice jen ze studnice politického humoru, ale možná je to blíž realitě, než si Miroslav Kalousek myslí,“ reaguje na oznámení o spojení TOP 09 s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka politolog Zdeněk Zbořil. Zároveň si myslí, že mírně řečeno je to rozhodnutí odvážné a o trochu méně hloupé než spojování KDU-ČSL a STAN do předvolební koalice. „Domnívám se, že by se mohlo říci, že je to plán horší než beznadějný. Kdyby Právo nevěnovalo tomuto rozhodnutí tak velkou pozornost, mohli bychom si myslet, že v době politické okurkové sezóny jde dokonce o škodolibost. Také vyjádření paní Olgy Sommerové bylo (tamtéž) trochu nešťastné. A je-li pravda, že Martin Bursík se této akce nezúčastní, pak se zdá, že dokonce i politický spíše klub než strana LES prožívá svou krizi identity.“ Zbořil také podotýká: „Pokud se někdo z autorů toho typu stranické spolupráce, který kopíruje dávné propojení ODS (Václava Klause) a KDS (Václava Bendy) v roce 1993, domnívá, že dosáhne podobného úspěchu, tentokrát pod vlajkou svobodného Tibetu, můžeme jej upozornit, že jejich očekávání jsou až příliš optimistická.“
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sociální síti uvedl: „Jsou s námi jak konzervativci, monarchisté a KAN, tak liberální LES. Když jde do tuhého, jdeme na barikádu demokracie spolu.“ Doktor Zbořil k tomu ale podotýká, že pan exministr neříká, kolik těch barikádníků asi tak dohromady je. „Možná že si ještě z let své národně-frontovní minulosti pamatuje slova chorálu. Za nový svět půjdeme vpřed, anebo spolu padneme! V tomto případě je obojí možné. A pokud jde o úvahy malých a beznadějně nepopulárních politických skupin nebo stran, je to přirozené a pochopitelné snažení. Hledají spojence kdekoli ve svém okolí a ‚barikáda na obranu demokracie‘ se jim zdá atraktivním heslem. Bohužel jen heslem. Nevím, zda bychom mezi členy těchto stran nebo jejich voličů našli někoho, kdo by šel na barikády nebo ‚nalehnout hrudí na střílnu‘,“ podotýká politolog.
Pozve Trump Putina do Bílého domu? A co by měl asi odpovědět…
Server New York Times přinesl ukázku rozhovoru, který poskytl prezident USA Donald Trump na palubě Air Force One při cestě do Paříže u příležitosti výročí dobytí Bastily. „Jsem zastánce těžby uhlí, zemního plynu, alternativní energie, větru,“ řekl ve vztahu k životnímu prostředí Trump. Podle svých slov je zastáncem výroby mnohem většího množství energie než kdokoliv jiný, kdo kdy zastával americký prezidentský úřad. „Budeme mít dost uhlí, jehož těžbu chtěla zastavit demokratická kandidátka Hillary Clintonová,“ obul se do své soupeřky Trump s tím, že ona chtěla omezit všechna fosilní paliva. V této souvislosti také pohovořil o Rusku. „Proč na to má vliv Rusko? Protože vydělává peníze prostřednictvím prodeje ropy. Máme pod sebou více ropy než kdokoli jiný. A chci ji využít,“ nechal se slyšet Trump. Velmi jasně pak hovořil o tom, že Spojené státy budou soběstačné a vývozem fosilních paliv připraví Rusko o zisky. „Nevím, zda je to přesný překlad slov, která americký prezident Trump během svého letu z Washingtonu do Paříže, mimochodem u nás jen skromně komentovaného, pronesl. Kdo ale sledoval vyjádření Trumpa a jeho spolupracovníků v posledním půlroce, mohl několikrát slyšet, pokud chtěl slyšet, že hovořili o konfrontaci s Ruskou federací nejen ve vzduchu, na moři a na suchu, ale i v oblasti ekonomické,“ komentuje Zbořil a doplňuje: „Nám se zdá, že i to mohlo být předmětem rozhovorů s Emmanuelem Macronem během nejméně dvouhodinového přihlížení vojenské přehlídce na Champs-Elysées a po fiasku G20 v Hamburku. Snad bychom tedy mohli upozornit, že tato informace je ale mnohem důležitější než bádání psychologů o ‚řeči těla‘ Donalda Trumpa nebo Vladimira Putina, kterému se u nás věnuje až příliš vášnivě zaujatá pozornost.“
Trump dostal na palubě Air Force One také přímý dotaz, zda pozve do Bílého domu ruského prezidenta Putina. „Řekl bych, že ano. Ve správný čas. Nemyslím si, že teď je ten správný čas, ale ano, pozval bych ho. Podívejte, bylo by pro mě jednoduché vám říct, že ho určitě nepozvu. Ale to by byla hloupost,“ reagoval Trump. Zdeněk Zbořil se pozastavil nad samotnou otázkou, která na palubě letadla zazněla. „Co by na ni měl prezident Spojených států, který je ve funkci půl roku, odpovědět? Navíc když během posledních několika měsíců jen létal po světě a chválil kdekoho. Proč se raději nezamýšlet, co americký prezident sleduje tím, že snad jen s výjimkou Angely Merkelové říká zatím jen to, co chtějí nebo se nebojí slyšet. A kdy dosud otázky na celém světě mu kladené nemají účel se o něm a jeho názorech něco dozvědět, ale přinutit jej, aby se dopustil nějakého chybného výroku,“ říká politolog.
Že je „krásná?“ Říct něco takového je neurvalost?
„Řadu uživatelů sociálních sítí nepotěšilo, že Trump během konverzace s první dámou Francie Brigitte Macronovou stočil řeč na její postavu. Jeho komplimenty zachytilo video, Elysejský palác oficiální momenty návštěvy Trumpa a jeho manželky u příležitosti oslav dobytí Bastily živě vysílal na Facebooku. ‚Víte, jste v tak skvělé formě,‘ řekl Trump Macronové u pařížské Invalidovny, kde je pohřbený například Napoleon Bonaparte. ‚Krásná.‘“ Takto psaly minulý týden například Lidové noviny. „Při známé důvěryhodnosti zpravodajství Lidových novin nevím, zda šlo v tomto případě o ‚skvělé formy‘, tj. tvary těla, nebo o stav zdraví a fyzické kondice ženy francouzského prezidenta. Pokud dokáže české zpravodaje a komentátory vzrušit slovo ‚krásná‘ a považovat je za neurvalost nebo netaktnost amerického prezidenta, měli by pro něj vytvořit speciální slovník, ze kterého by mohl vybírat ideově správná a nějakou zvláštní komisí schválená slova, která by mohl používat,“ říká k tomu Zbořil. „Já bych se ale raději nejdříve zeptal paní Macronové, zda jí výroky Donalda Trumpa urážejí, a teprve potom to konzultovat s redakcí LN. A ta by měla oznámit konzumentům těchto pokleslých informací, co je ještě povoleno v zemi, kde již dávno měla zvítězit pravda a láska nad lží a nenávistí,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá