Známý politolog udeřil: Zmetci na Ukrajině, militantní kněz Halík a hloupá slova starostky

04.08.2014 18:41 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Škody, které způsobí Rusku uvalené sankce, se podle politologa Zdeňka Zbořila budou automaticky přenášet do dalších zemí a nevyhnou se ani České republice. Ve svém pravidelném zamyšlení se věnuje i dalšímu vývoji na Ukrajině, možné prezidentské kandidatuře Tomáše Halíka, ale i pýše moci, která se projevuje i u politiků na komunální úrovni.

Známý politolog udeřil: Zmetci na Ukrajině, militantní kněz Halík a hloupá slova starostky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Hospodářské sankce vůči Rusku, na nichž se předběžně dohodli velvyslanci členských zemí Evropské unie a které se mají týkat přístupu ruských státem vlastněných bank na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl, vyvolaly nejrůznější komentáře. Podle jedněch bude pro Rusko dost nepříjemné vyrovnávat se s výpadkem dodávek celků pro těžbu ropy či úvěry ze Západu, druzí naopak předpokládají, že se Rusko jen přeorientuje na východní trhy. Na českou ekonomiku by podle premiéra Bohuslava Sobotky dohodnuté sankce neměly mít žádný zásadní vliv.

Paralelu s těmito sankcemi nachází politolog Zdeněk Zbořil v kontinentální blokádě, což byl protekcionářský hospodářský systém uplatňovaný před dvěma sty lety Napoleonovou Francií na vlastním území i v dalších zemích Evropy, jehož cílem byl hospodářský kolaps Velké Británie. „To bylo, když si odmyslíme historické souvislosti a historický kontext, něco podobného jako sankce, které vyhlašují Spojené státy vůči Ruské federaci a jimiž zavazují své spojence. Také tehdy byla celá Evropa smlouvami mezi Francií a jednotlivými státy nucena k tomu, aby neobchodovala, a dokonce ani nekorespondovala s Velkou Británií,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Bude se hledat v zemích s levnější pracovní silou než je Česko

Z hlediska mezinárodního práva nastala téměř obdobná situace, i když si myslíme, že svět je dnes více provázán, ale tehdy byl už docela také. „I to vedlo k tomu, že 19. století se změnilo ve století koloniálního imperialismu a že evropské země začaly hledat zdroje v koloniích a téměř sto let se o ně praly až do první světové války. A ty zdroje skutečně našly. Určitě není pravda, že to Ruskou federaci nepoškodí, ale jde o to, jak a kdy a kdo bude další obětí. V Anglii tehdy vznikla panická krize a vedlo to k expanzi do kolonií. V současné době ty škody, které to způsobí Ruské federaci, se budou automaticky přenášet do okolních zemí,“ upozorňuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…