„Ať pan Čunek sdělí, co s panem Smetkou projednávali na návštěvách v pankrácké věznici.“ Soudce Kydalka vnáší nové světlo do kauzy H-System

03.08.2018 7:25 | Zprávy

ROZHOVOR Jediný důvod nevidí soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka k tomu, abychom se jako daňoví poplatníci skládali na náhradu škody, kterou způsobil někdo, kdo si za ni odseděl dvanáct let. Právě on tento trest uložil v kauze H-System Petru Smetkovi, a to jen proto, že byl maximálně možný, protože jinak by si za podvod více než tisícovky lidí bezpochyby zasloužil trest vyšší. Na výkřiky politiků, že by stát měl podvedené z této kauzy odškodnit, namítá, zda totéž učiní v případě poškozených kampeličkami, zkrachovalými bankami či úvěrovými družstvy, a proč by měl jednu skupinu zvýhodňovat proti jiným z podobných švindl projektů.

„Ať pan Čunek sdělí, co s panem Smetkou projednávali na návštěvách v pankrácké věznici.“ Soudce Kydalka vnáší nové světlo do kauzy H-System
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka

Jak se Vám jako člověku, který toho o kauze H-Systemu tolik ví, poslouchají úvahy předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že H-System je příkladem selhání nejen justice, ale i českého státu v 90. letech?

Já si myslím, že justice neselhala. Ta se pohybuje pouze v těch mantinelech, které jí dá zákonodárná moc, jejíž součástí byl pan Rychetský jako senátor za Strakonice od roku 1996 do roku 2003. A jak ty mantinely, které dá zákonodárná moc, aplikuje na celospolečenský život vláda, tedy výkonná moc. Její součástí byl pan Rychetský jako místopředseda vlády za premiérů Mariana Čalfy, Miloše Zemana i Vladimíra Špidly, za Zemana i šéfem Legislativní rady vlády a za vlády pana Špidly byl i ministrem spravedlnosti.

Nedá se ale předpokládat, že by ten zmíněný výrok myslel Pavel Rychetský na sebe, tak určitě nevyzněl. Neměl by však vzhledem ke zmíněné profesní dráze a k tomu, že už patnáct let sedí v křesle předsedy Ústavního soudu, vědět nejlíp, že justice selhala?

Pokud bychom se bavili o trestní kauze H-System, tak v ní rozhodně neselhala. Pokud se budeme bavit o konkurzním řízení, které letos druhého listopadu „oslaví“ dvacet let od vyhlášení konkurzního řízení, tak z toho, co o té kauze vím ke dni vyhlašování prvního rozsudku, což bylo 19. února 2004, tak tam si také myslím, že neselhala. Můj osobní názor na to, proč je ten problém nyní takový, je, že určité skupiny osob prováděly různé převody majetku, sepisovaly smlouvy, dodatky, které zapříčiňovaly další a další občanskoprávní spory, které musel správce konkurzní podstaty vést proti těmto osobám. A pokud se tyto občanskoprávní spory neukončí pravomocným rozhodnutím, tak konkurz nemůže být uzavřen s konečnou platností. A to je problém. Jestli něco selhalo, tak mohl selhat leda systém v tom, že justice mohla jednat jen v mezích mantinelů, které měla nastaveny od zákonodárců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala zakrýval selhání. Luděk Bednář tuší souvislosti vysmívaného výroku

16:07 Fiala zakrýval selhání. Luděk Bednář tuší souvislosti vysmívaného výroku

ROVNÁ PÁTEŘ LUĎKA BEDNÁŘE Petr Fiala namísto politiky prosazuje program Antibabiš, říká publicista a…