Jak vnímáte nestabilitu na Ukrajině z hlediska energetické bezpečnosti?
Tohle není energetická krize, ale regulérní souboj o území a hranice.
Co si myslíte o výzvách některých politiků, aby ruská firma nedostavovala Temelín, neboť půjde o bezpečnostní riziko?
Západ ve vztahu k Rusku přehodnocuje mnohem víc než jen energetické vazby. Vyslovuje se to, co ještě včera bylo nevyslovitelné - na obou stranách. Nedokážu odhadnout, kam dojdeme.
Nemělo by Česko místo uvažování o kanálu Dunaj – Odra - Labe přemýšlet o finanční podpoře ropovodů, které by zmírnily naši závislost na Rusku?
Ropovod ze Západu jsme už postavili, spuštěn byl v roce 1996. Plynovodní propojení ze Západu a kontrakt s Norskem máme od roku 1997. Musím vyslovit uznání českým vládám devadesátých let, že udělaly pro energetickou bezpečnost této země hodně. V této chvíli se bavíme o dalších možných propojeních - s Polskem, s Rakouskem, které by naše postavení dále zlepšily. Hlavní kus práce už byl ale vykonán. A jestli mohu krátce ke kanálu Dunaj – Odra – Labe (D-O-L), vadí mi, že ta myšlenka byla mnoha lidmi odmrštěna jen proto, že se jí zastal prezident Miloš Zeman. Naší zemi stále chybí kusy klíčové infrastruktury, jako dálnice či rychlé vlaky. Zda sem patří i průplav D-O-L, nevím, ale určitě bych podobné projekty posuzoval opatrněji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský