„Koronavirus? Nemocní umírají v naprostém osamění. Nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali…“ Profesor medicíny a jeden z největších odborníků IKEMu odpovídal pro PL

22.03.2020 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Julius Špičák je právem řazen mezi nejrespektovanější lékaře. Je přednostou Kliniky hepatogastroenterologie a vedoucím Oddělení gastroenterologických metod v pražském IKEMu. Pro ParlamentníListy.cz v sobotu večer odpovídal na témata týkající se koronavirové pandemie.

„Koronavirus? Nemocní umírají v naprostém osamění. Nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali…“ Profesor medicíny a jeden z největších odborníků IKEMu odpovídal pro PL
Foto: archiv profesora Špičáka
Popisek: prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.

Pane profesore, jak jste se v IKEMu připravovali na koronavirus? Co se změnilo oproti měsíci lednu, operace probíhají dále? Museli jste nějaké například rušit?

IKEM je ve velmi specifické situaci, neboť podstatná část nemocných je v nějaké fázi transplantačního programu a velká část po transplantaci jater, a tedy pod trvalým vlivem léků potlačujících imunitu, u kterých se logicky předpokládá větší vnímavost na jakoukoliv virovou infekci. Případná intrainstitucionální nákaza by tedy mohla mít devastující účinek na velmi úspěšné transplantační programy, které zatím probíhají rutinně, nicméně za přísných hygienických a organizačních opatření. Myslím, že Institut zareagoval na hrozbu infekce precizně a systematicky. Pochopitelně se provoz v ostatních oblastech musel přizpůsobit danému riziku a organizačním změnám. 

Z vašeho odborného pohledu a z našeho laického pohledu: lze na pacientovi poznat, že tímto typem virového onemocnění trpí?

Symptomy jsou dnes známy. Je to zvýšená teplota – suchý kašel – úzdrava, či rozvoj komplikací, to jest multiorgánové selhání.

Jsem poněkud ve specifické situaci, protože má dcera přímo pracuje jako lékařka ve Španělsku v koronavirové nemocnici v jedné z nejvíc postižených lokalit. V její nemocnici leží 400 nemocných s těžkým průběhem, denně jich přijímají několik desítek. Zlomilo se to prakticky ze dne na den – jeden den byla situace jako u nás, druhý den přijímali několik desítek nemocných. Ze španělské rodiny mé dcery – šest dospělých osob – onemocněla polovina, naštěstí lehce.

Zákaz vycházení se přísně kontroluje, na cestě na nákup ji zastaví několikrát policie. Přitom se jedná o nejvyspělejší španělský region s vysokou kvalitou života a veškerých služeb, normálně ráj na zemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…