Ruský prezident Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Překvapilo vás to?
Vůbec ne. Koneckonců v článku v Lidových novinách, který vyšel tento týden ve čtvrtek, o tom v závěru píšu. Ten článek jsem dělal někdy před deseti–čtrnácti dny, kdy jsem předpokládal, že dojde k navýšení počtu ruských vojáků na Ukrajině. Takže mě to vůbec nepřekvapilo.
Podle americké velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinkové je ruská mobilizace znakem slabosti Ruska. Co na to říkáte?
Myslím, že to jsou normální výlevy těch, kteří si myslí, že si Rusko nechá na Ukrajině 50 tisíc vojáků a bude čelit mnohonásobné přesile té druhé strany. Je potřeba být trošku objektivní…
„Částečná mobilizace, kterou vyhlásil V. Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat,“ vyjádřil se premiér Fiala. Váš názor?
Tak Rusko agresorem samozřejmě ve smyslu mezinárodního práva je. To je zřejmé.
To, že svůj kontingent na východě Ukrajiny, který čítá maximálně 200 tisíc mužů, z toho asi 150 tisíc bojovníků a z toho ještě padesát tisíc vojáků v první linii, vyhodnotilo jako nedostatečný, aby udrželo ty územní zisky, které tam Rusko získalo za šest měsíců, no tak to je podle mého názoru strategický záměr. Může se nazývatm jak kdo chce. Rusové to nazývají určitě jinak, nežli premiér Fiala. A je otázka, jak na to může odpovědět západ. Dodávky moderní techniky jistě mohou ze strany západu pokračovat.
Samozřejmě si můžeme nafukovat svaly, jak to těm Rusům nandáme, ale myslím, že zrovna tahle mobilizace, byť částečná, je důkazem toho, že Rusové prostě chtějí v tom konfliktu uspět za každou cenu. Takže spíš by to byl pro mě signál k nějakému jednání o míru.
Protože prodlužovat ten konflikt dál nemá žádný smysl. To nikam nevede. Žádná z těch stran není schopna dojít k nějakým dalším cílům. Rusové mají své dílčí cíle na východě a jihu Ukrajinu, to znamená připojení těch ruskojazyčných oblastí k Rusku. Tomu lze těžko zabránit. Ať se nám to líbí, nebo ne. A myslím si, že ta částečná mobilizace je důkazem, že Rusko chce držet ten konflikt stále jenom jako lokální. Nikoliv jako nějakou akci, kdy by hrozilo nějakými údery směrem na západ, tedy do střední Evropy. Takže pokud ministr Lipavský blábolí něco v tomhle směru, no tak by se měl vrátit do mateřské školky, kam politicky patří.
A co říkáte na to, že z Ruska údajně zazněly myšlenky, že pokud by použilo jaderné zbraně, mohlo by být cílem například Německo nebo Velká Británie?
Víte, tohle je Pandořina skříňka, mluvit o použití jaderných zbraní. Nedávno jsem s úžasem vyslechl, že něco podobného řekla dnešní britská premiérka Trussová, byť na nějakém předvolebním shromáždění, když se ucházela v podstatě o vůdcovství v konzervativní straně. Ale tato silná rétorika je vždycky špatná, ať přichází z Ruska nebo z Británie. Doufám, že premiérka Trussová to řekla jenom v přechodném pominutí smyslů nebo v nějakém předvolebním zápalu. Ale pokud jde o Rusy, tak opravdu bych nepodceňoval to, že oni prostě tento konflikt nechtějí prohrát. Takže jestli chtějí zabránit tomu, aby Ukrajina vstoupila do NATO, no tak to musíme brát jako věc, se kterou je potřeba v politických úvahách vážně kalkulovat.
Po vyjádření Putina ohledně částečné mobilizace se v Rusku konala demonstrace, která ale byla potlačena. Podle některých informací jsou vyprodané letenky z Ruska, lidé údajně vyhledávají na internetu, jak si doma zlomit ruku, aby se vyhnuli odvodu a podobně… Co to vypovídá o atmosféře v Rusku? A má tedy Putin dostatečnou podporu svých lidí?
No tak já myslím, že nikdo nezpochybňuje, že v těch průzkumech veřejného mínění válku na Ukrajině schvalují tři čtvrtiny Rusů a 80 procent Rusů podporuje Putina. To, co se objevuje v našem tisku… Ještě ve středu ráno jsem se dozvěděl v ČT, že Rusko není schopné vyhlásit mobilizaci a za půl hodiny už to vyhlásilo. Takže ta naše propaganda prostě funguje takovým způsobem, že tomu může věřit, kdo chce věřit. Ale fakta jsou trošku jiná. To, že určitá část ruské společnosti je proti válce, to je zřejmé a je to chválihodné. Stejně tak jako já jsem proti té válce na Ukrajině. A myslím si, že by české předsednictví Evropské unie mělo udělat všechno proto, aby ta válka skončila. Nepřilévat olej do ohně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora