„Mlčet, ignorovat, zamést pod koberec.“ Erik Best ke kauze Zeman. A jak to bylo s Koudelkou?

08.05.2024 21:49 | Rozhovor

Proč je kniha Spiknutí z pera Luboše Procházky a Radima Panenky ignorována? „Říká se, že zametání pod koberec je horší než samotný zločin,“ míní o událostech v ní zmíněných novinář a politický analytik Erik Best. Nečeká, že za vlády Petra Fialy bude kvůli knize skandál. Ani za vlády Andreje Babiše. „Pokud by ale došlo k větší změně, je představitelné, že se za to všechno někdo bude muset zodpovídat,“ varuje a dodává, že kdo si knihu přečte, buď dojde k tomu, že tak se události stát nemohly. Anebo dojde k tomu, že se o nich mlčí.

„Mlčet, ignorovat, zamést pod koberec.“ Erik Best ke kauze Zeman. A jak to bylo s Koudelkou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení knihy Spiknutí od Luboše Procházky a Radima Panenky

Ve svém komentáři jste se zabýval knihou Spiknutí, která pojednává o pokusu zbavit prezidenta Zemana pravomocí během jeho pobytu v nemocnici na podzim 2021. Knihu jste četl, znáte její obsah a píšete, že přestože média ji kritizovala obecně, nikdo nezpochybnil její obsah. Proč? Nečetli to, anebo tuší, že se ty věci tehdy skutečně staly?

Obecně řečeno jde o selhání složek, které za tím vším stály. V ideálním světě by ta kniha nemohla vzniknout, protože by ti dotčení reagovali preventivně předem, aby kniha nespatřila světlo světa. Jenže když už existuje a vyšla, je nejlepší způsob, aby kniha zmizela. To však také není možné, protože už jsou v rukou lidí tisíce výtisků. Další možností je knihu ignorovat. V tom je základní problém, protože se o knize hojně mluví a diskutuje. Ne sice v mainstreamových médiích, ale je jasné, že diskuse o obsahu té knihy jen tak nezmizí. 

Vzbuzuje to ještě větší propast ve společnosti. Člověk, který si ji přečte, to buď odmítne a vyhodnotí si, že to tak nemohlo být. Je svobodným rozhodnutím části čtenářů to odmítnout, ale další část populace to přijme a bude šokována, jak se něco takového vůbec mohlo stát. Nepochybně to má vliv na fungování státu, protože pokud přijmeme, že se něco takového stalo, tak to znamená, že jsme zároveň nyní svědky snahy ty činy vymlčet, ignorovat. Říká se, že zametání pod koberec je horší než samotný zločin. 

Nemyslím si, že za této vlády vznikne na základě obsahu knihy nějaký velký skandál, ale do budoucna to otvírá možnost, že budou zpochybňovány samotné základy státu.

Máme důvod se domnívat, že po možné změně vlády příští rok, třeba v případě návratu Andreje Babiše, může začít nějaké vyšetřování?

Těžko říct, jestli by k tomu došlo po návratu Babiše do premiérského křesla. Otázkou je, proč kolem jmenování Fialovy vlády tehdy Babiš postupoval, jak postupoval. Autoři to v knize trochu popisují. Lze se proto domnívat, že to Babiš příliš nebude chtít otvírat. Pokud by ale došlo k větší změně, je představitelné, že se za to všechno někdo bude muset zodpovídat. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To nebyl pokus, ale zjevně skutečný státní převrat - jehož důsledky zažíváme plnými doušky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 09.05.2024 7:43:58
To zjevně nebyl pokus o státní převrat, to zjevně byl dobře a dlouho připravovaný skutečný státní převrat (stejně jako na Ukrajině). Jen jak u nás bývá zvykem, nestřílelo se, netekla krev (jako na Ukrajině, i když u nás se střílelo až dodatečně, vloni před vánocemi na FF). Poslední parlamentní volby musely vyjít tak, aby na nejvyšších místech byli pohůnci imperátora a západních protektorů (proto ta Rycheckého "reforma" volebního systému - antisystémové a antidemokratické volební koalice). Dále, Babiš, jako vítěz voleb musel být zpacifikovaný, aby zapomněl na premiérské křeslo a pokračování ve svém vládnutí (to se snadno podařilo, protože Babiš není žádný vůdce a pro dobrý obchod obětuje vše, viz Covid, Vrbětice, .....). Poslední, kdo překážel a do českého Majdanu házel vidle, byl prezident Zeman (vzpouzel se akceptovat Fialu a jeho vládu a hlavně adolescenta na pozici ministra zahraničí). Nakonec se stalo, co se stalo, Zeman byl zlomen a ze dne na den se z něj stal poslušný panáčkující medvídek na řetízku. Vše bylo nakonec završeno prezidentskými volbami, kde Babiš sehrál jen divadlo - užitečného idiota, "jak nechtít a nebýt prezidentem". Tím se na základě "podivných voleb" stal kariérní bolševik, stbák, důstojník a špión Varšavské smlouvy, ...., agent Pávek. Takže od té doby tady máme, podobně jako na Ukrajině, v čele státu maňáska, parodii na prezidenta, ve Strakovce a parlamentu sebranku poslušných a servilních pohůnků imperátora a západních protektorů. Bože, ochraňuj nás!

|  7 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…