Schwarzenbergovo žvatlání a chudoba v EU. Upřímný rozhovor s komunistou, který končí v Evropském parlamentu

27.05.2014 11:30 | Zprávy

Nyní již bývalý europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček se pro ParlamentníListy.cz rozhovořil nejen o volbách do Evropského parlamentu (EP). Také ukrajinská krize jej trápí. Dokonce hovoří o prohlubujících se sociálních nejistotách tohoto regionu, které, když nebudou řešeny, tak mohou zavinit, že Ukrajinci budou mít mnohem hlouběji do kapsy než nyní. Zvolení Petra Porošenka za prezidenta je ale dle Kohlíčka spíše pozitivním signálem.

 Schwarzenbergovo žvatlání a chudoba v EU. Upřímný rozhovor s komunistou, který končí v Evropském parlamentu
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

Do Evropského parlamentu vás voliči nezvolili, i když máte za sebou už dvě volební odbobí. Co nyní budete dělat dál?

Nesporně bych rád pokračoval na přípravě komunálních voleb a byl bych rád, kdyby se nám v komunálních volbách v tom našem regionu podařilo výrazně uspět, a to nezávisle na jakýchkoliv stranických hrátkách.

Máte ambice kandidovat do Senátu?

Tak my jsme měli v obvodu Teplice senátní volby před dvěma lety, takže nás tady čekají senátní volby až za čtyři roky. Samozřejmě, že uvažuji o všech alternativách – ať už je to trošku intenzivnější zapojení na úrovni kraje, protože tam jsou věci, které jsem v minulosti už mohl řešit a myslím, že by tam byla šance některé věci udělat pozitivněji. Ale hlavně chci pracovat na té komunální úrovni, neboť tam mám již v zastupitelstvu odpracováno 15 let. A těším se na to, že pokud budu znovu zvolen do obecního zastupitelstva, takže to minimální bude to, že budu znovu oddávat. Navíc už deset let spolupracuji i s Poslaneckou sněmovnou, s příslušným jejím výborem, který se zabývá cestovním ruchem, což je veřejná správa a regionální rozvoj. Tam mám na 29. května připravený seminář o vízové politice v cestovním ruchu, kde přednesu problémy s tím spojené. Vědomosti o tom jsem mimo jiné načerpal právě v Evropském parlamentu, kde jsem se kromě jiných věcí zabýval i dopravou.

Budu také pokračovat v práci s naším nejzajímavějším exportním odvětvím, myslím tím lehká a ultralehká letadla. V této sekci dopravy se mi navíc ve funkci europoslance podařilo s novým vedením Ministerstva dopravy nalézt dohodu, že mi ke každému materiálu, který se projednává na úrovni plenárního zasedání EP, budou dodávat svá stanoviska ke každému pozměňovacímu návrhu k pozici ČR. To, čeho se mi podařilo dosáhnout, není ale závislé přímo na mé osobě.

Má mít podle vás Evropský parlament větší míru pravomocí? Třeba legislativní, nebo mají vzniknout podle vás nějaké spojené státy evropské?

To je velice dlouhá cesta. V současné době jsou jiné věci, které je třeba v rámci EU řešit – třeba je zásadní, aby EU začala zdvihat nejnižší standardy v sociální oblasti, ať už jsou to minimální důchody, nebo jsou to práva pracujících v jednotlivých sektorech a minimální mzda a na druhé straně EU musí začít i s regulací bank, neboť bankovní sektor je jakási posvátná kráva a dodneška není pořádně regulován. Tam jsou pojištěné vklady na sto tisíc euro, to je jediná regulace, která tam je a jen v šesti státech EU už je daň z bankovních operací, někdy nazývaná jako Tobinova daň. Okolo toho byla dobrá snaha, aby byla tato daň zavedena všeobecně.

Může třeba EU korigovat nezaměstnanost v Evropě s ohledem na to, že třeba ve Španělsku je tato nezaměstnanost již neúnosně vysoká?

Právě že třeba Španělsko má padesátiprocentní nezaměstnanost mladých lidí. Evropský parlament dal dokonce v tomto doporučení jiným státům Unie, aby připravily programy, které zajistí první zaměstnání pro mladé. To je ale důležité, neboť právě mladí musí především získat prvotní praxi. Třeba u nás v učňovských zařízeních je už zvykem, že v posledním ročníku je praxe, která je pak uznávána už jako první praxe. To je ale dobrý směr a mělo by se to všeobecně rozšiřovat. V řadě našich krajů, v krajských zastupitelstvech, už navíc vědí, že je potřeba zvýšit důraz na určité směry vzdělání, zejména technické vzdělání, protože je to marné, ale zámečník se v sociálně právní škole nevyučí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Olga Böhmová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…