„Třetina lidí vyžaduje léčbu.“ Doktor Stránský varuje. Dětem jde vážně o zdraví

03.07.2024 4:40 | Rozhovor

Většina z nás toho má víc a žije lépe z hlediska konzumu a příležitostí, ale přesto to s námi jde od začátku tohoto století dolů. Během posledních deseti let se deprese znásobila tak, že třetina populace trpí středně nebo silně vážnou úzkostí anebo depresí, která vyžaduje léčbu. „Má to jasnou příčinu: globalizaci a digitalizaci lidstva. Jsme nuceni čím dál tím více stávat se otroky digitalizace jak řízené, tak neřízené,“ říká pro ParlamentníListy.cz neurolog Martin Jan Stránský, který na mezinárodních fórech přednáší na téma negativní efekty moderní technologie na lidský mozek a na společnost.

 „Třetina lidí vyžaduje léčbu.“ Doktor Stránský varuje. Dětem jde vážně o zdraví
Foto: Hans Štembera
Popisek: MUDr. Martin Jan Stránský

Často slýcháme nářky nad tím, v jakém stavu je česká společnost, jak je nesmiřitelně rozdělená, jaké vztahy mezi lidmi panují. Jaké jsou pro to důvody?

K tomu máme jasná čísla, která ukazují, že byť máme poměrně dlouhý život, tak jsme navzdory tomu čím dál méně šťastní. Národní ústav duševního zdraví vydal zprávu, že během posledních deseti let se deprese znásobila až tak, že jedna třetina populace trpí středně nebo silně vážnou úzkostí anebo depresí, která vyžaduje léčbu. U lidí do 18 let je to 40 procent. Navíc rok co rok hloupneme – IQ stále klesá, stejně tak jako výsledky standardizovaných testů ve školách. Více lidí ve světě dnes spáchá sebevraždu, než přijde o život ve všech válkách, v důsledku vražd a teroristických útoků dohromady.

Pozoruhodné ale je, že ve skutečnosti jsme se nikdy neměli tak dobře, jako se máme dnes. A to navzdory problémům, které ignorujeme, například globální oteplování, nedostatek vody a nedostatek energie. Z pohledu historie nás neohrožuje fašistický nebo komunistický stát tady a teď, nebo převálcování od nějakého sousedního státu, nebo národa, který vtrhne na naše území. V Evropské unii, ze které stále dostáváme každý rok o desítky miliard více, než do ní dáváme, máme nejnižší index chudoby ze všech členských zemí. Nůžky mezi těmi bohatými a chudými jsou u nás nejméně rozevřeny ze všech zemí v Evropě. Řešíme třetí dovolenou, druhé auto, další večeři v restauraci. Jenže i přesto, že většina z nás toho má víc a žije lépe z hlediska konzumu a příležitostí, tak to s námi jde od začátku tohoto století dolů.

Existuje vysvětlení pro vaše tvrzení, že to s námi jde dolů?

Má to jasnou příčinu: globalizaci a digitalizaci lidstva, která nás odklání od našich přirozených evolučních schopností jednat mezi sebou a vycházet mezi sebou přirozeným způsobem. To je to, co nás dělá člověkem. Místo toho čím dál více čumíme do obrazovky, a hlavně do mobilů, pohlceni technologií, která, když se nad tím zamyslíme, sama od sebe nám nic podstatného nezlepšuje. Vše je akorát menší a rychlejší, jsme pohlceni informacemi, většinou stupidními anebo při nejlepším takovými, že je vůbec nepotřebujeme, přičemž jsme nuceni čím dál tím více stávat se otroky digitalizace jak řízené, tak neřízené. Není divu, že vynálezci této technologie – například Bill Gates anebo Steve Jobs – nedovolili a nedovolují svým dětem ji používat, stejně tak jako vynálezci umělé inteligence sami apelují, aby se její vývoj pozastavil, protože ohrožuje existenci lidstva samotného.

Čekal jsem, že řeknete, že „blbá nálada“ souvisí s covidem, že jsme se skoro dva roky uzavřeli sami do sebe nebo do malých skupinek, nebo že je poměrně blízko nás válka, která se nás dotýká. Tohle nejsou výrazné dopady na psychiku lidí, jejich konání, a tím i celospolečenské klima v Česku?

Covid pouze akceleroval a odhalil tento trend, který začal přesně s nástupem iPhonu v roce 2007 na trh. Covid, on-line výuka, digitální komunikace, lockdowny a vše, čemu jsme byli na ty dva roky vystaveni, pouze akcelerovalo tyhle vlivy, které už začaly působit roky předtím.

Určil jste diagnózu, po ní by měly následovat návrhy na léčebné postupy. Ale je asi nepředstavitelné, že by se najednou přestala používat nejmodernější technologie nebo jen v omezené míře. Co by tedy mohlo současný stav, který jste kritizoval, změnit?

Změny se začínají dít, ale otázkou je, jestli budou stačit. A hlavně, jestli budou následovat další, nezbytné. Děje se to spíše jinde než u nás, kde stále panuje slepota anebo neochota se problému ujmout. Je čím dál více zemí, například Francie, Anglie, Slovensko a většina států v USA, ve kterých se omezují mobilní telefony, hlavně pro mládež ve školách. Naše ministerstvo školství je v tomhle naprosto skandální; nejen že nezakáže mobilní telefony ve školách, ale dokonce tlačí nesmyslnou „digitalizaci“ do každé třídy. Zeptejte se jakékoli učitelky, co to s třídou dělá… Jako další krok by měl následovat úplný zákaz sociálních sítí pro mládež. Americký hlavní hygienik vydal před týdnem prohlášení, že chce všechny sociální sítě označit stejnou nálepkou, jakou se označují cigarety a alkohol, tedy že jsou nebezpečné pro zdraví. Sociální sítě jsou totiž návykové, fungují jako digitální heroin, a prokazatelně vedou ke stupidifikaci uživatelů v přímé souvislosti s časem stráveným na nich. Takovéto omezení a varování jsou výborné začátky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ministerstvo zahraničí

Pane prezidente,proč si myslíte,že Lipavský je dobrý ministr zahraničí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jen se podívejte a pan doktor to nezmiňuje:, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusechrchla , 03.07.2024 7:29:41
po 89 se tady vyrojily filmy s otevřeným násilím.. Kreslené a později zdigitalizované filmy pro děti kde učinkovaly plechové příšery ověšené zbraněmi. .Kde zvítězil ten , kdo je nejvíc oplechovaný a ozbrojený. A to je o nočních můrách dětské duše. A jsme u toho duševního zdraví. Proč se nevyužije způsob, jakým byl po dobu voleb zázračně uzdraven AB junior z psychického onemocnění. Džamilou Stehlíkovou. A vyslán do boje proti otci. Pak,když byl použit,upadl opět do depresí. Takže asi tak ,pane doktore! Hlavně že víme, co dělají blbě na Slovensku. Jak se to dělá ve zdravotnictví u nás, proběhla nedávno aféra v Ústí nad Labem. Ale tyhle otázky se nekladou. A digitalizace? Když se zavádělo EET tak byl neskutečný rachot. Signalizátor ho zrušil a následně aby se ty prachy nějak vyrovnaly tak vláda oškubala důchodce. Kdo kdy potřeboval instalatéra a nebo lepší lék, lepší péči , lepší zákrok , ví své. Neznám chudého MUDR, chudého JUDR ale znám spoustu singl důchodců , co nemají ani na klapačky.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Hrozí zneužití. ČT by měla bojovat proti dezinfu. Okamura bije na poplach

20:15 Hrozí zneužití. ČT by měla bojovat proti dezinfu. Okamura bije na poplach

Šíří chaos a nenávist, ohrožují svobodu. Definice dezinformátora, kterou si Fialova vláda chce skrz …