Vysoké ceny bytů vzdalují Čechy od vlastního bydlení. Mnozí z nich, především z té mladší generace, tak už od záměru pořídit si svůj byt či dům, upustili. Jak však ParlamentníListy.cz zjistily od znalců realitního trhu, situace by mohla být lepší, kdyby v cestě nestály zájmy velkých hráčů – developerů a investorů, kdyby se zrychlil proces výstavby a upravily se podmínky pro získání hypotéky.
„Nemohu mluvit za celou republiku, protože každý region má svá specifika. Srovnávat situaci třeba na Moravě a v Ústeckém kraji je velmi nepřesné a neříká to v podstatě nic. Co však však platí o Praze a okolí – zde drží developerské skupiny a investoři otěže silně v rukou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz zdroj, který se na realitním trhu pohybuje už léta a ví o něm opravdu hodně.
Z devadesátimetrového bytu tři „krcálky“
Developeři a investoři podle něj postupují ruku v ruce: „Vznikají celé projekty, u kterých je už předem domluveno, kdo je koupí. V podstatě se nedostanou na normální trh,“ říká zdroj. Podnikatelé mají prý také obrovskou výhodu ve finančním zázemí: „Umožňuje jim to vynakládat nemalé prostředky na lobbing, nejrůznější PR a konzultantské služby, které jim pomáhají kreslit na veřejnosti přívětivý obraz a také dostávat sluchu u politiků.“
Velkým problémem je podle našeho zdroje to, že čím dál více bytů se také používá pro turisty ke krátkodobému ubytování, místo aby sloužily rodinám a lidem, kteří v Praze pracují: „Dostáváme se pak do paradoxní situace, kdy v Praze sice pracuje x tisíc lidí, ale podstatná část z nich zde nesežene bydlení. Respektive – třeba sežene, ale na opačném konci města nebo na periferii, takže dojížděním stráví denně třeba i dvě hodiny.
V centru přitom denně člověk chodí kolem domů, kde by mohli normálně bydlet lidé, pracující Češi. Ale to se majitelům-podnikatelům nehodí. Raději nechají byt používat na airbnb služby, které jim ročně vynesou o statisíce víc než dlouhodobý nájem.“
Mnozí developeři se dokonce v honbě za ziskem neštítí ničit hodnotné historické domy: „Je zde na trhu pár takových expertů, kteří se vyloženě specializují na nákup starých činžovních domů, klasicky v Praze 1, 2 nebo 3. Tyto domy pocházejí nejčastěji z konce devatenáctého nebo první poloviny dvacátého století. Jsou tedy pojaty velkoryse – velké chodby, vstupní haly, prostorné místnosti, vysoké stropy…“
Developeři však stavbu zásadním způsobem změní: „Pod záminkou rekonstrukce zcela přetvoří styl budovy. Velké byty doslova rozsekají na malé jednotky – postaví příčky, zmenší stropy, uzavřou prostor. Z krásného bytu třeba o devadesáti metrech čtverečných jsou najednou tři krcálky po třiceti metrech. Sice vše svítí novotou, ale bydlet se v tom dlouhodobě nedá. Jednotlivec by to ještě zvládl, ale dvojice či rodina už ne. Ale co je zásadní? Developerovi se to takhle vyplatí!“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz zdroj z realitního trhu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná