Jako armádního plukovníka ve výslužbě se vás nemohu nezeptat na to, co říkáte událostem v Afghánistánu. Čekal jste to?
Čekal jsem to, ale to, že to bude pouhých 11 dnů, mě překvapilo. Celá afghánská kolaborační armáda, loutková vláda a administrativa se sesypala jako domeček z karet. Celé to nasvědčuje také tomu, že Tálibán má podporu významné části afghánské populace, i když se západní liberální média mohou snažit tvrdit opak. O západní model demokracie v Afghánistánu, možná až na úzkou vrstvu v Kábulu, ale nikdo nestál. Oni chtějí žít po svém.
Hrozí nyní vzestup terorismu? Je Tálibán hrozbou pro nás v Evropě?
Nemyslím si, že by tálibové operovali v Evropě. Je to paštúnské nacionalistické hnutí a současně hnutí džihádistické, které je ale omezeno výhradně na Afghánistán, případně příhraniční oblasti. Víme, že Tálibán a Islámský stát mají nepřátelské vztahy a bojují proti sobě a pro nás je pořád lepší Tálibán právě proto, že neoperuje v Evropě. Mnohem větší hrozbu vidím v nelegální emigraci z Afghánistánu. To je bezpečnostní hrozba pro nás.
Proč?
OSN odhaduje, že Afghánistán chce do konce roku opustit půl miliónu lidí. Vydají se směrem do Evropy. Není týden, abychom v médiích nezaznamenali, že každou chvíli najdou policisté Afghánce v nějakém kamionu. Přitom jde ale o špičku ledovce. Podle mě jich zachytí jen zlomek. Ve srovnání s loňským rokem je zaznamenaný velký nárůst imigrantů na území EU i v České republice. U nás to je meziroční nárůst o 236 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová