Jste spoluautorem učebnice Rok 1989 ve východní Evropě. Co je nejdůležitějším odkazem Sametové revoluce pro budoucí generace?
To, že byla. Padla železná opona i vláda českých a slovenských mužiků, školených Moskvou. Začali jsme se učit demokracii a žít svobodně. Nemusíme skrývat své názory a postoje, jen bychom přitom neměli zapomínat na vlastní odpovědnost.
Společenská změna byla v Evropě nevyhnutelná, rád jsem byl u toho, i když i pro mé děti je to už jen kus dávné historie.
Představte si, že jste učitelem dějepisu na základní škole. Co všechno by o změnách v roce 1989 měl žák vědět, aby od Vás dostal jedničku?
Vzděláním dokonce jsem učitelem češtiny a dějepisu, i když jsem učil jen krátce. Známkování nemám rád, většina z nás je talentovaná jen k něčemu, a biflování pojmů a dat, které nebylo účelné nikdy, ztratilo v internetové době smysl úplně. Nepříliš vzdálené moderní dějiny mají tu výhodu, že jejich výuka umožňuje setkávání s pamětníky, konfrontaci různých rodinných pamětí a vzpomínek, hledání souvislostí, o které jde především. Také bych maximálně využíval svět umění, protože literatura, divadlo nebo film dokáží prostřednictvím emocí přiblížit minulé děje mnohem přitažlivěji a srozumitelněji, než suchá data.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský