„Zapomeňme na to, co bylo, nastala úplně jiná doba. S kybernetickou bezpečností ujel vlak,“ varuje expert
12.08.2022 19:15 | Rozhovor
Podle experta na krizový management Martina Gebauera je třeba pochopit, že díky historicky největšímu přílivu uprchlíků jsme se z pohledu bezpečnostních rizik dostali do zcela jiné doby. „Čekají na nás obrovské výzvy ohledně začlenění nově příchozích z východu. A negativní vliv také sehrají zvyšující se životní náklady. Uprchlíky je potřeba co nejdříve začlenit. Jinak to nejde. Jakmile by někde začala vznikat ghetta, jsou to právě ona kriminogenní prostředí, která zde dříve nebyla,“ myslí si Martin Gebauer, který dnes působí jako ředitel kanceláře politické strany Trikolora, za kterou v letošních podzimních volbách kandiduje do zastupitelstva hl. m. Prahy a do zastupitelstva městské části Praha 9.
reklama
Ředitelství silnic a dálnic se stalo terčem jednoho z největších kybernetických útoků v poslední době. Jak jsou podle vás státní instituce v tomto ohledu připraveny na nejrůznější kybernetické hrozby?
Jak které. Obecně je potřeba říct, že nám všem v České republice s kybernetickou bezpečností ujel vlak. Především byla zanedbána prevence a edukace uživatelů výpočetní techniky. Všude na světě je nejslabší článek kybernetické bezpečnosti vždy uživatel, v České republice obzvláště. A bohužel bude hůř. S nástupem 5G sítí a internetu věcí nás nečeká radostná budoucnost. Rizik s tím spojených jsou si vědomi jen odborníci. Dnes má téměř každý doma internet. A kolik uživatelů si asi tak změnilo přístupové heslo k routeru? To samé platí o chůvičkách a domácích videokamerách. O klikání na přílohy e-mailů od neznámých uživatelů ani nemluvě. A naprostá většina české populace má jedno, dvě, maximálně tři hesla, která užívají pro všechny možné aplikace včetně bankovnictví. Bezpečnost v kybernetickém prostoru lidé velmi podceňují.
V případě ŘSD šlo o zablokování webů a aplikací, které „jen“ poskytovaly řidičům aktuální dopravní informace. Ale příště se terčem mohou stát i daleko důležitější systémy. Své o tom vědí např. některé nemocnice. Co s tím?
Musíme si konečně přiznat, že práce s počítači ve firmách a institucích vyžaduje odborníka, který systém dozoruje a spravuje. Ajťáka rozhodně netěší každodenní dohady s kolegy na téma: změna hesla, proč si nemohou nainstalovat tu či onu aplikaci, na kterou jsou z domova zvyklí, či proč se nemohou připojit na sociální síť. Toho člověka je potřeba také dobře zaplatit, zajistit mu další vzdělávání a v neposlední řadě dbát na jeho doporučení ohledně technologické infrastruktury.
Dále je to prevence, prevence, prevence, vzdělávání uživatelů a na závěr opět prevence. A k tomu trpělivé vysvětlování „proč“. Je to otravné, ubíjející, ale nutné. Dnes již není potřeba většině populace vysvětlovat, proč v autě použít bezpečnostní pás. Ale před pár lety to bylo jinak. S kybernetickou bezpečností je to podobné. Dynamický rozvoj technologií je úžasný, ale současně velmi nebezpečný. Téměř každý má dnes v kapse ne telefon, ale sofistikovaný počítač. Počítač, který může být dobrým sluhou, ale špatným pánem.
O bezpečnost kritické infrastruktury se pak musejí pochopitelně postarat vláda a příslušné instituce. A světe div se, ve většině případů budou jejich nástroje opět prevence, vzdělávání, kvalitní profesionálové a přirozeně také peníze na technologie.
Vláda Petra Fialy se po svém nástupu ve velké míře soustředila v rámci kybernetického prostoru na boj s dezinformacemi, vypínání údajně proruských webů apod. Má být i toto součástí posilování kybernetické bezpečnosti České republiky?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.