„Zapomněli“ Američané „dojednané“ materiály a arzenál, kterých se zmocnil Tálibán? Za co? Nebezpečné úvahy Tomáše Vyorala

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.08.2021 16:15 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Všichni, kdo se podíleli na importu Afghánců do ČR bez jakéhokoliv většinového souhlasu jejích obyvatel, jsou zločinci.“ Takto nekompromisně se komentátor Tomáš Vyoral pustil do vedoucích politiků, kteří rozhodli o přesunu spolupracujících Afghánců z jejich země do České republiky v rámci jejich záchrany před islamistickým hnutím Tálibán.

„Zapomněli“ Američané „dojednané“ materiály a arzenál, kterých se zmocnil Tálibán? Za co? Nebezpečné úvahy Tomáše Vyorala
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Afghánistán padl. Co říkáte na chaos, který doprovázel překotný odlet západních mocností z Kábulu?

Je to přinejmenším zarážející. Odchod amerických vojáků z Afghánistánu přeci nebyl něčím, co se rozhodlo přes noc, ale byla to dopředu plánovaná akce. Buď Američané a jejich lokajové z NATO situaci zcela podcenili, což je určitě možné, nebo – a k tomu se přikláním spíše – měl možná onen chaos svůj účel. Třeba ten, že Američané mohli ponechat, respektive oficiálně zapomenout, v onom chaosu a shonu Tálibánu určité předem dojednané materiály či arzenál. Otázkou je, oplátkou za co. To se zřejmě dozvíme až v následujících letech.

Jakou budoucnost nyní předpovídáte Afghánistánu?

Řekl bych smutnější, než by byla bez dvacetileté ničím nepodložené okupace ze strany USA. Nejsem odborníkem na Blízký východ, ale okupací způsobené rozdělení obyvatelstva na základě protálibánské a takzvaně prodemokratické ideologie může vést k dalšímu pnutí. Radikalizace protálibánských a protiamerických může být kvůli dvaceti letům přítomnosti USA větší než dříve. Pakliže si USA neodvezly veškerý vojenský kontingent, o čemž pochybuji, tak navíc může být Talibán paradoxně ozbrojenější a vybavenější než před samotnou invazí. Dílo nechtěného? Záměr?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

20:01 Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

Co říká k rozsudku nad Marine Le Penovou a jak vidí současnou situaci ve Francii? I o tom mluví v ro…