Jak hodnotíte dočasné kroky prezidenta Donalda Trumpa? A zákaz vstupu lidem ze sedmi muslimských zemí?
Hodnotím je tak, že je tu konec éry takzvaných korektních politiků, což nebylo nic jiného, než neustálé otupování. Zkrátka a dobře u hájení zájmů Spojených států ve vztahu k terorismu, k určitým částem světa Donald Trump postupuje, řekl bych, podle zdravého rozumu. A to, že podle průzkumů veřejného mínění jeho kroky pozitivně hodnotí přes padesát procent populace, mu zkrátka dává za pravdu.
Ty země nebyly vybrány náhodně a nemám po ruce čísla, ale domnívám se, že odpovídají statistice teroristických činů na území Spojených států amerických a z těchto zemí jsou zaznamenané útoky. Podle mne nejsou vybrány náhodně. Trump si může vybrat, buď by pokračoval v neslané, nemastné politice předchůdců – zejména Obamy, nebo začne plnit volební sliby. V předvolební kampani výrazně ovlivnil voliče a teď prostě nedělá nic jiného, než že plní, co slíbil a hájí zájmy bez obalu, nic nebalí do frází. Je to nezvyklé, ale jde o návrat k realistické politice. S tím budou mít problémy takzvaní korektní politici Evropské unie, protože příklady samozřejmě táhnou a požadavky občanů Evropské unie konvenují s tím, co Trump dělá ve Spojených státech.
Pavel Novotný, bulvární novinář, publicista a podnikatel se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nechal slyšet, že „Donaldovo opatření vnímá úplně stejně, jako podobná opatření dalších populistů, tedy je to čistě zištná akce, která má donutit plebs uvěřit, že prezident jedná v národním zájmu“. Jde podle vás o účelové chování Trumpa?
Pavel Novotný v žádném případě není kompetentní takto jednostranně hodnotit prezidenta Spojených států amerických, který byl zvolen obrovskou masou lidí. Novotný je excentrický novinář, sluníčkář a já jeho názory neberu vážně. On se bude vždy vymezovat. Donald Trump by byl populista, kdyby to, co sliboval ve volební kampani, neplnil. Tam by mohl být nazván populistou, což se většinou říká o politicích, kteří mají jiný názor, než je názor oficiálního establishmentu. Jenže u Trumpa je to jiné, on dělá, co říkal ve volební kampani, a navíc nemá na začátku prezidentské éry důvod dělat něco jen pro to, že to Američané chtějí slyšet. Plní, co řekl a většina ho podporuje. Podle britských průzkumů s tím souhlasí i obyvatelé většiny evropských zemí, proto budou mít tzv. korektní politici Evropské unie problémy. Nejde o populismus, ale reakci na reálnou situaci, která je ve světě.
Nicméně srovnání chování prezidentů Trump – Zeman jsem už slyšela vícekrát. Co podle vás mají oba prezidenti společného a v čem se naopak liší?
Mají jednoznačně společné prvky v tom, že oba dva dovedou bez ohledu na to, co k tomu kdo řekne – a zejména, co tomu řeknou média – vyslovit svůj názor. Tento názor je právě často odlišný od názoru oficiálního establishmentu, setrvávají v něm a v podstatě ho nemění. Tím se oba odlišují od drtivé většiny politických lídrů jak v Evropské unii, tak ve Spojených státech. Co je odlišuje, je jenom jejich pozice v tom smyslu, že americký prezident má rozsáhlou výkonnou pravomoc, kdežto český prezident má jinou roli. Může ovlivňovat dění pouze nepřímo, to znamená silou svého hlasu a jeho pozice je posílena přímou volbou více jak padesáti procent voličů. Trump má pravomoci přímé a k překvapení všech je dokonale a rychle využívá. Prostě jde o sled dekretů rychle jdoucích za sebou a je vidět, že má kolem sebe schopný tým. Jeho kroky jsou připravené, promyšlené a svoji roli plní razantnějším způsobem, čímž oproti předchůdcům nesrovnatelně účinněji využívá své pravomoci.
I přes padesátiprocentní podporu Američanů Trumpovi, o které hovoříte, začal působit v prezidentském úřadu za protestů a demonstrací odpůrců. Čím jsou podle vás způsobeny?
Jak stačím sledovat zprávy z různých médií, tak jsou způsobeny tím, že Trump touto svojí politikou překvapuje a narušuje za prvé zvyklosti americké politiky, za druhé začíná obava určitých kapitálových kruhů, jestli třeba bude preferovat americkou výrobu. Slíbil navrátit Američanům pracovní místa tím, že některé výroby se vrátí do Spojených států. Slíbil, že podpoří automobilový průmysl, podpoří všechny technologie a investice, které budou využívat u plynovodů, ropovodů, americké oceli... To samozřejmě musí logicky vadit segmentu velkého kapitálu, kde je jediným kritériem zisk, což znamená, že svoje výroby mají nastěhované a přemístěné za levnou pracovní silou. Trump na tyto dovozy zvýší clo. Logicky to musí vytvářet pnutí v protekcionistické politice.
Jiná věc je, že lze z České republiky situaci jen obtížně posoudit. Když si pustíte Českou televizi, o Trumpovi se v podstatě nedozvíte pozitivní informaci. Dám příklad. Minulý týden proběhla zpráva, že v souvislosti s dekretem o zahájení stavby zdi mezi Mexikem a Spojenými státy americkými je k ochraně připraveno mexické územní vojsko. Osobně jsem v Českém rozhlase slyšel reportáž, kde zvukově citovali mluvčího prezidenta Mexika, jež to velmi ostře dementoval. Takže se zdá, že média to ještě interpretují zveličené a je otázkou času, kdy to postupně utichne. Neumím si představit, že by prezidentovi největší světové velmoci spojenci okopávali kotníky. To je neúnosné.
Pavel Novotný také označil nejen prezidenta Zemana za „jitrnici“, ale také pochyboval o inteligenci jeho voličů. Navíc hlavu státu kritizoval za to, že neříká věci, které si doopravdy myslí. Co vy na to?
Pokud vidí do Zemanovy hlavy, tak k tomu nemám žádný komentář, ale velmi nebezpečná je jeho teze, že prezidenta volí méně inteligentní lidé. Takhle začíná fašismus, to je idea fašismu, která začala u méněcenné rasy. Podle tzv. norimberských zákonů Češi patřili mezi národy, které lze poárijštit. Směrem na východ Evropy šlo o rasy, které měly být zotročeny a židé zcela vyhubeni. O tom nehodlám s Novotným polemizovat.
Zeman je velmi výrazná osobnost a nejen teď, když je prezidentem, byl takový vždycky. Už když vedl sociální demokracii a byl předsedou vlády, mluvil podobně. On je ten poslední, který potřebuje říkat něco jiného, než co si myslí. Zkrátka a dobře, ať řekne cokoliv, jeho reakce jsou přiměřené. Zeman rád provokuje, ale já osobně to pokládám za nesmysl, protože on se vyjadřuje podobně nebo stejným stylem i k zahraniční politice. A tam nemá své voliče. Prostě jeho styl je naprosto stejný. Jsem přesvědčen, že vždy řekl, co si skutečně myslí, i když je někdy nepříjemné to poslouchat. Nemá zapotřebí se podbízet lidem tak, jako třeba většina stran ve volební kampani.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová