„Žerte, holoto.“ Hmyz v jídle, jídlo z Ukrajiny. Co všem uniklo

26.04.2023 4:38 | Rozhovor

VIDLÁKŮV TÝDEN O tom, že nepečou z ukrajinského obilí v posledních dnech ujišťuje mnoho firem, sleduje moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik. A lidé už nekupují ani jiné jídlo z Ukrajiny, třeba olej. A vláda? „Žerte, co vám řekneme, holoto! Je válka!“ S ParlamentnímiListy.cz Sterzik mluvil i o rozruchu na téma „hmyz v jídle“. „Nic nám nevnucují, ale dělají všechno pro to, abychom neměli na výběr,“ tuší. Je to prý jako s auty.

„Žerte, holoto.“ Hmyz v jídle, jídlo z Ukrajiny. Co všem uniklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě upečený chléb

Ukrajinské mouky dovážíme jen 0,1 % celkové spotřeby, brání se ministr Nekula. Ale binec je kolem toho pořádný. Už jsme se o tom bavili posledně, ale co k tomu dodat, řekněme, z hygienického a obchodního hlediska?

To je právě to krásné na komoditní burze. I malé množství zboží dokáže pohnout s cenou napříč celým oborem i celou Evropou. Stejně to funguje i v případě lipské energetické burzy. Sice vyvážíme do Německa stále stejné množství energie, protože víc jí prostě nemáme a přes dráty jí víc neprotlačíme, ale přesto máme všichni elektriku za dvojnásobné ceny. Takhle jednoduché to je.

A tak i malé množství ukrajinské pšenice (a mouky) dokáže rozvrátit zemědělství v celém bývalém východním bloku. Na Ukrajině se prostě produkuje levněji. Jednak tam mají nízké platy, jednak tam mají velké lány a nemají tolik inspektorů a kontrolorů, kteří jim koukají přes rameno. Když je obilí sklizeno, nikdo moc neřeší kvalitu, protože Afrika se na takové podružnosti neptá. Ti potřebují hodně a lacino.

Díky velmi promyšleným krokům EU i naší vlády se pak stalo, že naši zemědělci produkují dráž, ale musejí si teď nechat konkurovat ukrajinskou produkcí. Není divu, že zkoušejí všechno možné, aby to zvrátili. Kdyby to takhle mělo pokračovat, tak bude lepší nechat pole ladem, protože při současných cenách hnojiv, nafty, chemie a požadavcích státu na kvalitu je prostě nemožné ziskově produkovat za současné výkupní ceny.

Nijak mě nepřekvapuje, že hlavním argumentem jsou pesticidy. To má největší šanci na úspěch, protože na Ukrajině se na nějakou tu chemii moc nehledí. Když se budou dělat testy, vždycky se něco najde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vstup Ukrajiny do EU , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTravolta65 , 26.04.2023 9:26:52
silně pochybuji ,že se někdy Ukrajina podřídí stovkám příkazů, rozkazů a nařízení EU. Že jejich zákony a ústava budou pod zákony EU a budou je ctít jako ta naše loutková vláda co přímo dělá to co na očích svým páníčkům vidí . Ukrajina je silně nacionalistická země a vlastně bude patřit ve velké míře USA a ta si s ní už dávno dělá co chce !

|  12 |  0

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…