Jak si vede takzvaná Koroporadna, která je Čechům po jarní vlně k dispozici znovu od podzimu, a kde pomáhají desítky odborníků s různorodými dotazy?
Problémy druhé vlny se zásadně liší od vlny první. V první vlně loni na jaře byla řada lidí zmatená a potřebovala rychle reagovat na zákaz vycházení a omezení pohybu. Viděli jsme, že mnoho lidí si vůbec neví rady, nedokáže se přizpůsobit situaci. Nejčastěji se nás tazatelé ptali na střídavou péči, zda mohou rodiče s dětmi opustit město a jak má za mimořádných opatření probíhat styk s dětmi. Současná etapa je v mnohém odlišná. Více se řeší odlišné pohledy na nemoc, její rizika, na očkování. Citelněji se projevují výpadky příjmů. Očekáváme proto, že na jaře se začnou objevovat žádosti o snížení výživného.
Původně vás bylo padesát lidí z různých oborů. Na podzim už 70. Kolik vás je nyní? A všichni pracují zdarma?
Podobně jako na jaře, i nyní všichni odpovídáme na dotazy zaslané do Koroporadny zdarma. Pro čtenáře je to možná překvapivé zjištění, ale pro advokáty, terapeuty, zdravotníky i další zapojené profese je to běžný denní chleba. Nikdo nespočítá, kolik rad a konzultací všichni celý den poskytujeme bezplatně, žádné statistiky a všechny ty bezplatné minuty nejsou schopny poskytnout. Jenomže v tom je podstata pomáhajících profesí – své povolání jsme si vybrali zejména proto, že jsme chtěli pomáhat lidem.
Stále platí, že současné dotazy se na rozdíl od počátků stáčejí spíše k psychice a duševnímu stavu volajících?
V druhé vlně jsme zodpověděli přes tisíc dotazů, s návalem na jaře se ovšem naše činnost nedá srovnat. Dnes se právní dotazy v Koroporadně objevují spíše výjimečně, například když se tazatelé ptají na kompenzační bonusy. Přetrvávají odlišné pohledy na pandemii, roušky, epidemiologická opatření a nově na očkování. Například jeden rodič trvá na pravidelných antigenních testech svého dítěte, druhý je odmítá provést. Nebo jeden chce dítě co nejdříve naočkovat, druhý se bojí vedlejších účinků vakcíny a chce počkat až do podzimu.
Stále častěji se objevují psychická selhání a depresivní stavy nejen u rodičů doma vyučujících děti a partnerů. Zdá se, že trpělivost seniorů oddělených od rodin, střední generace bez pohostinství i mladých lidí bez spolužáků překročila svou hranici. Část tazatelů chce začít rebelovat, další potřebují akutní duševní podporu a hroutí se už i takzvaní držáci – optimisté, kteří celý rok ostatním zvedali náladu a pomáhali. Pokud se v blízké době něco nezmění a vláda nepřijme opatření pro praktický a bezpečný život, dají se čekat trvalé následky a velká nespokojenost.
Rozšířili jste tím pádem tým o další psychology a podobně?
Ano, spolupracuje s námi deset psychologů, terapeutů a rodinných poradců. Také advokáti poskytují tazatelům i svým běžným klientům duševní oporu. Někteří klienti se totiž stále zdráhají vyhledat psychologickou pomoc, zatímco advokát je pro ně přijatelnější. Ukazuje se, že tyto sužby jsou stále žádanější a v zemi je jich akutní nedostatek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová