Vládní návrh ohledně snížení valorizace důchodů vyvolal bouři jak mezi veřejností, tak mezi politickou opozicí. Pětikoalici je nejvíce vyčítáno, že ještě na podzim slibovala nezasahovat do valorizačního schématu a také do věku k odchodu do penze. Na sociálních sítích či v různých webových diskuzích lidé vládu kritizují často i za to, že chce díru v rozpočtu zacelit na úkor bezbranných seniorů, i když měla také jiné možnosti. Jaký zastáváte názor na tuto problematiku? Je vládní návrh v pořádku anebo by se valorizace penzí dala vyřešit i jiným způsobem?
Připravovaný zásah do valorizačního schématu, který se bude teprve parlamentem schvalovat, je dle mého názoru založen na principu retroaktivity, protože platné podmínky pro valorizaci v lednu už nastaly, a to, že se mají vyplácet o valorizaci zvýšené důchody až za pět měsíců (a vnikl tak zde určitý časový prostor), je jen technická záležitost spojená například s přepočty důchodů. Tato připravovaná změna tak chce upravit pravidla ani ne „v průběhu hry“, ale až po jejím skončení, kdy výsledek hry je již znám. Tato změna je z pohledu vlády „lákavá“ protože šmahem lze získat do státního rozpočtu desítky miliard korun pouze politickým rozhodnutím, bez potřeby provedení nějaké „pracné“ činnosti vládou, kterou by bylo třeba snížení počtu státních úředníků na základě redukce agend či snižování administrativy a podobně, a kdy by se pak třeba tito zaměstnanci bouřili. V tomto kontextu lze použít srovnání s navýšením platů ústavních činitelů, kde žádná změna valorizačního schématu v souvislosti s nedostatkem zdrojů státního rozpočtu „kupodivu“ neproběhla.
V případě změny valorizace důchodů se někdy argumentuje mezigenerační solidaritou, že navýšení důchodů umožňuje pokrýt důchodcům inflaci, zatímco na jiné skupiny obyvatel inflace dopadá. Myslím si ale, že inflace vypočtená Českým statistickým úřadem (ČSÚ) reaguje na průměr cen spotřebního koše jako celek, ale co se týká růstů cen potřeb penzistů, kteří spotřebovávají zejména služby spojené s bydlením, energie, potraviny atd., kde se růst cen projevuje nejvýznamněji, pak u důchodů je nárůst cen vyšší, než uvádí propočet ČSÚ, takže z hlediska potřeb seniorů to zlepšení situace valorizací důchodů, jak se na první pohled jeví, není ideální a zákonná změna i pomoci zmíněné valorizace nepokrývá zvýšené ceny jejich struktury spotřeby.
Vládní argumenty, že se nepočítalo s tak vysokou inflací, jsou dle vyjádření některých ekonomů v médiích nevěrohodné, jelikož inflace má výrazně klesat, na základě odborných odhadů, až v druhé polovině letošního roku. Nebylo by tedy férovějším řešením znovu zavést superhrubou mzdu, kterou zrušila ODS společně s hnutím ANO, a toto zrušení mělo vlastně platit jen po dobu 2 let? Vždyť pracovně aktivní veřejnost si může daleko snáze přivydělat za dnešní horentní inflace než mnohdy už zdravotně postižení senioři … Co si o tom myslíte?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán