Aktivista promluvil o Romech a jejich bídných životech. A Jourové poslal vzkaz

14.03.2014 17:17 | Zprávy

ROZHOVOR Republika by měla agresivně využít peníze z Evropské unie na sociální věci. I to radí Kumar Vishwanathan, aktivista indického původu, ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Vishwanathan je držitelem řady ocenění za sblížení soužití romské a majoritní společnosti. V současné době také dochází jako ředitel společnosti Vzájemné soužití za komunitou v obci Horní Suchá na Ostravsku. Při jedné z návštěv domů na okraji obce poskytl rozhovor redakci ParlamentníchListů.cz.

Aktivista promluvil o Romech a jejich bídných životech. A Jourové poslal vzkaz
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kumar Vishwanathan

V Horní Suché žije asi dvacet rodin. Jak na tom byly, než přišly sem?

Tady jsou ubytovaní lidé z celého kraje. Byli vystěhovaní z různých měst a obcí. To se děje v Česku masově. Říká se, že jsou neplatiči, ale každá mince má dvě strany. Když má majitel vůli vytvořit z člověka neplatiče, pak se to i stane. Bezbranný člověk se stane neplatičem. Určité skupiny společnosti jsou zkrátka bezbranné. Možná Romové sem tam zakřičí, ale stejně jsou bezbranní, protože spoustě věcem nerozumí. Situace se mění s dobou. Teď, když například také důchodci začínají padat do podobných pastí, začíná společnost reagovat. Romové, kteří přišli sem, bydleli dřív například v Ostravě, Vítkovicích, v centrech, v lukrativních částech měst, ale dostali je pryč. Bylo jednoduché je vystěhovat, když se o to zasadily mocné skupiny měst a obcí. To se dělo v celém kraji. Tyto rodiny pak po kraji putovaly.

Důvodem vystěhování bývají ale dluhy na nájemném...

Měli třeba malý dluh za vodu. Často měli dluhy na službách, ne na nájmu. Nejhorší je asi roční vyúčtování za elektřinu. Najednou přijde účet za elektřinu na 10 tisíc korun a rodina nemá šanci to zaplatit, tak ji to skolí. Pod slovem nájem se často schovává i elektřina. Pak se řekne: „Dlužíte na nájmu a ven.“ Pak se rodiny začnou toulat i s dětmi. Rodiny, které tady teď vidíte, sem přišly v prosinci 2010. My jsme byli fascinovaní tím, že jsou z celého kraje, z Bruntálu, Osoblažska i z Havířova. Byli jsme pro ty rodiny poslední nadějí, protože neměly zastání u zvolených starostů ve svých obcích.

Určitě znáte příběhy těchto lidí, který Vás nejvíc zasáhl?

Byla to mladá žena v sedmém měsíci těhotenství. Jmenovala se Nikola a měla dvě malé děti. Byla vystěhovaná z Bohumína. Její maminka bydlela na ubytovně v Ostravě, takže za ní jezdila. Každou noc lezla přes okno k ní i s malými dětmi, aby je vrátný neviděl, jen proto, aby měla kde přespat. Zní to jak z nějakého válečného filmu. Kdyby její matku tehdy chytili a zjistili, že má u sebe někoho na černo, tak by ji vyhodili taky.

Vy jste začali hledat v regionu pro lidi v nouzi sociální bydlení s nízkým nájmem a nakonec se to podařilo v Horní Suché. Proč ne v Ostravě?

Ostrava nebyla ochotná poskytnout jim bydlení, i když mají 1700 volných bytů. Prý že nejsou z Ostravy. Od města jsme nemohli čekat žádnou pomoc a čekat, až vyjde projekt z Evropské unie, to pro nás bylo příliš časově zdlouhavé. Potřebovali jsme lidem pomoct hned. Nakonec poskytla společnost RPG byty tady v Horní Suché okamžitě. Kdyby se to nepodařilo, ty rodiny by zmrzly. Spaly předtím po sklepech a na půdách. Kdyby se to dozvěděli pracovníci úřadů, hned by jim odebrali děti.

Existuje šance na nějaké zaměstnání pro tyto rodiny?

Muži pracují na černo. Postupně chceme i tento problém řešit, aby podnikatelé některé lidi vzali do práce. Někteří jsou velmi šikovní. Ze začátku i tady byli všichni proti nám, včetně českého a polského tisku, vznikala panika, ale za poslední tři roky se vše změnilo k lepšímu a teď je tu klid. Měli jen s Romy špatné zkušenosti, já to chápu. Hlavně mladí dělají často blbosti, ale když se vytvoří dobře spolupracující komunita, tak vše začne fungovat. Sem například nechodí technické služby. Nájemníci uklízejí i kolem domů sami a udržují to tu. Snažíme se vychovávat děti a proto tu máme i mateřskou školku.

Věříte tomu, že se sociální politika u nás s novou vládou zlepší?

Ano, také tomu věřím. Za námi žádná politická strana nestojí, ale chceme spolupracovat s poslanci napříč politickým spektrem, pokud jsou otevření. My ale chceme mít svobodu, abychom se férově mohli zastávat lidí. Musíme rychle využít ty čtyři roky, kdy je vláda nakloněná sociálním opatřením.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…