Aktuální demokracie je diktátorský systém finančních skupin. Znárodnit majetek Babiše, stane se mesiášem. A další jiné úhly pohledu bývalého energetika, který zažívá "osvícení"

07.06.2020 18:18 | Zprávy

ROZHOVOR Česko je díky Andreji Babišovi v situaci, kdy jedinec vlastní velké procento podniků. Takže kdybych byl politikem a chtěl zajistit stabilitu státu, hlasoval bych pro znárodnění jeho majetku. Podobné věci napadají dříve vyhledávaného energetika, který dnes žije v Podkrkonoší, a „tuláka po úhlech pohledu“ Michala Marka. V době koronakrize se vyrovnává s mnohem hnusnější nemocí. Pobývá ve tmě či mezi jihoamerickými indiány. Možná se vám bude zdát tento rozhovor až moc esoterický, ale proč ne. Zvláště dnes se přeci lidé zamýšlejí nad ledasčím.

Aktuální demokracie je diktátorský systém finančních skupin. Znárodnit majetek Babiše, stane se mesiášem. A další jiné úhly pohledu bývalého energetika, který zažívá "osvícení"
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý odborník přes energetiku Michal Marek

Nedávno jste se zúčastnil seance, která měla středoevropským politikům pomoci k prozření. Tedy k uvážlivějšímu a citlivějšímu politickému rozhodování?

Občas se zúčastňuji meditací na různá témata. Většina lidí z naší meditační skupiny má totiž vztah k východnímu myšlení, tedy k práci s energií a s vibracemi. Jde o on-line záležitosti, kam se připojí třeba sto lidí. Věříme totiž v synergický efekt. A jedním z těch nedávných témat bylo, že jsme se snažili myšlenkově a meditativně zvýšit vědomí lidí v Česku a na Slovensku, kteří mají vliv na řízení obou zemí. Máme totiž pocit, že tyto dva národy jsou mezi sebou stále propojeny, ať už jazykově či historicky. Slováci jsou prostě bratři.

Od ztráty dětství máme zafixovaný pohled na fungování světa a ve chvíli, kdy si změníme stav vědomí, jsme schopni se podívat na celou situaci z ptačí perspektivy. A tak můžeme přehodnotit některé své pohledy na svět či myšlenkové formy. Může se to projevit třeba tak, že jakýsi politik řekne: „Hergot, jak jsem doteď žil, vždyť to nebylo moc šťastné!“ A začne se na svět dívat jinak, anebo se alespoň začne ptát. Chtěli bychom, aby se politik podíval na řízení státu z jiné perspektivy a měl možnost přehodnotit některá svá rozhodnutí.

Buďte konkrétní. Jaká rozhodnutí by třeba měli přehodnotit?

Například ohledně zavádění 5G sítí. Bydlím v  Podkrkonoší a máme tam Pirátskou stranu, která lobbuje, aby tato lokalita měla jako jedna z prvních v Česku zavedené 5G sítě. Vnímají to jako technologický pokrok, high-tech. Můj postoj k 5G sítím je konzervativní, protože jako technik si uvědomuji, že se pracuje s velice vysokými gigaherzovými kmitočty, které způsobují například to, že v blízkosti 5G převaděčů umírají včely. Proto je třeba, aby se Piráti u nás podívali na zavádění 5G sítí třeba i z pohledu vztahu k okolí a přírodě. Možná by i přehodnotili, jestli tento high-tech aktuálně potřebujeme, nebo ne. Když meditace stačit nebude, tak ty Piráty oslovím a ukážu jim můj pohled na zmíněnou technologii. Nicméně rozhodnutí bude ve finále na nich.

Podobné zacílení energie mi přijde smysluplnější, než proti něčemu bojovat. Jelikož pocházím z technického prostředí, tak vidím boj jen jako rozdíl potenciálu, který se stejně někde musí zákonitě přelít. Při případném názorovém konfliktu by začali zbrojit a hledat argumenty, že jsem sto let za opicemi. To nevede ke konstruktivnímu výsledku. Nejlepší je podle mě Gándhího cesta nenásilí. Ukázat na vlastním příkladu, že to jde i jinak, a tak lidem dát možnost volby.

Ale začali jsme u politiků ve vedení zemí. Jaká rozhodnutí byste třeba chtěl, aby přehodnotili?

Slovenskou politiku vnímám jako daleko otevřenější, nežli tu českou. Slováci mají svou prezidentku a v mnoha případech zavedli smysluplnější zákony, než jsou u nás. Tak třeba v Česku i na Slovensku máme zákony na podporu solární energie. Prostředí výroby solární energie se ale vyvíjí. U nás solární vlna skončila a uzavřelo se to, kdežto Slováci uvažovali o zákonu, který umožňuje nainstalovat solární panely na střechu domácí farmy a farmář může přebytečnou energii dodávat do sítě. Poskytovatel připojení ji sice nezaplatí, ale lze si ji u něj jakoby uložit. Farmář si ji pak může vybrat v noci nebo v zimě a nemusí si kupovat baterie jako úložiště. To mi připadá jako super nápad.

Těšil jsem se, že tento zákon začne fungovat i v Česku, ale u monopolní firmy ČEZ, která zajišťuje připojení, to tak nejde. I proto mi připadají Slováci inovátorštější. Solární technologie je dnes na takové cenové úrovni, že si ji může pořídit i běžný člověk. Kdyby to fungovalo ve „slovenském“ režimu, tak je to hezká služba zákazníkovi. U nás, alespoň mám takový pocit, se snažíme lidi uzavřít do jakési ohrádky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…