Nejnebezpečnější jsou ty dezinformace, které šíří velké politické strany, vládní politici a státní úřady a státní správa. To soudí Aleš Borovan, vydavatel a redaktor nezávislého webu Borovan.cz (www.borovan.cz), který se specializuje na ekonomické zpravodajství z českých médií, zábavního průmyslu, internetu a telekomunikací. Pro ParlamentníListy.cz přední mediální expert zhodnotil i to, jak se mluví, či naopak mlčí o některých vazbách mezi médii a mocenskými a vlivovými strukturami.
reklama
Žijeme v době, kdy slovy premiéra musí vláda dbát na to, aby občané dostávali „korigované informace“. A proto vláda bojuje proti tzv. dezinformacím. Jak se jí to podle vás daří?
Neberte si to osobně, ale ten dotaz mi nedává úplně smysl. Vysvětlím. I přesto, že se zde pořád straší jakýmisi proruskými weby nebo řetězovými e-maily (mimochodem, žádná seriózní čísla ohledně těchto fenoménů jsme zatím neviděli), stále zůstává faktem, že nejnebezpečnějšími a s největším dopadem jsou ty dezinformace, které šíří velké politické strany, vládní politici a státní úřady, státní správa. Teď to myslím obecně. A konkrétně, v Česku jsme byli svědky bezprecedentního šíření dezinformací přímo z ministerstev během covidové pandemie, řadu dezinformačních rozhodnutí tehdejší vlády naštěstí shazovaly soudy. Množství dezinformací šířily dnešní vládní strany během volební kampaně k posledním volbám. Z dnešního hlediska je to neuvěřitelné, co během kampaně tehdy zaznělo, a bezpochyby se tato volební kampaň dá nazvat z určitého pohledu dezinformační. I pan premiér se bohužel zapojil, když například tvrdil, že energetickou krizi způsobil Putinův útok na Ukrajinu. Ve skutečnosti hlavním původcem energetické krize jsou především regulace ze strany EU a tlumení stabilních řiditelných zdrojů ve prospěch občasných neřiditelných zdrojů (OZE – soláry, větrníky – známé sekačky na ptáky). Plus máme ve vládě ministryni Langšádlovou, která se musela omlouvat za šíření dezinformací. Takže se mne vlastně ptáte, zda se subjektu, který může potenciálně šířit ty nejvíce nebezpečné dezinformace, daří bojovat proti dezinformacím. Dařit se mu to bude, až přikročí k omezení dezinformací z vlastních zdrojů. Ale nevěřím, že toto nastane – kapři si přece nevypustí rybník. Všimli jste si, že politici, kteří tak rádi mluví o boji proti dezinformacím, nikdy nemluví o postihování dezinformací, šířených státem a politiky?
A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.