Alexandr Vondra ve žhavé době: Prasklé kalhoty Zaorálka, chvála Zemana a široce o Ukrajině a Rusku

12.05.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra v obsáhlém interview pro ParlamentníListy.cz komentuje především vývoj kolem ukrajinské krize, podrobně hodnotí roli Ruska, Evropské unie a Spojených států v celé věci. Vondra také jednoznačně definoval, o co jde ruskému prezidentu Putinovi. Někdejší ministr za ODS také našel celou řadu pochvalných slov směrem k prezidentu Miloši Zemanovi.

Alexandr Vondra ve žhavé době: Prasklé kalhoty Zaorálka, chvála Zemana a široce o Ukrajině a Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Alexandr Vondra v současné době působí jako ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut.

Začněme chystanými prezidentskými a parlamentními volbami na Ukrajině. Uskuteční se podle vás za neustále se eskalující situace a mohou tu krizi vůbec vyřešit?

Nedělám si velké iluze, Ukrajina zůstává zemí hluboce rozdělenou a představa, že volby něco vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku, je iluzorní. To ale neznamená, že bychom ty volby měli odepsat ještě před tím, než se uskuteční. Volby jsou svátek demokracie a měly by dostat šanci minimálně kvůli tomu, aby ukrajinští lídři měli alespoň elementární demokratickou legitimitu. Je dobře, že se volby budou konat, ale samozřejmě si nedělám iluze, že to něco zásadního vyřeší.

Od začátku vzniku přechodné ukrajinské vlády se debatuje o její legitimitě. Jak to vidíte? A pokud jde o volby, nedá se říci, že vláda je zbytečná odkládá? Předčasné volby je přece možné vyřešit během šedesáti, devadesáti dnů.

Prezidentské volby mají být v druhé polovině května, což je zhruba devadesát dní poté, co poslední prezident uprchl ze země. Jasně, že legitimita je, jaká je… Není to nelegitimní vláda, protože má důvěru parlamentu, který je legitimní z posledních voleb. Navíc země potřebovala nějakou vládu, a když prezident utekl, situaci řešit museli.

O legitimitě ukrajinského parlamentu pochybnosti nejsou, nicméně se objevily informace, fotky i videa svědčící třeba o nátlaku na poslance, kteří nesouhlasí, nebo záběry, kdy jeden poslanec hlasuje hned na několika hlasovacích zařízeních zároveň…

Jestli se nepletu, kolébkou parlamentu a moderního parlamentarismu je Velká Británie a čím dál od Londýna na jih nebo na východ, tak parlamentní praxe má občas svérázné projevy. Stává se, že v Itálii nebo na Ukrajině se poslanci občas poperou, v Moskvě dokonce jednou vzali parlament přímo útokem… To není nic, co by si parlamentní demokracie měla dávat za rámeček, ale asi to zhruba odpovídá stavu politické kultury v dané zemi.

Nicméně přes všechny problémy a vnitřní rozdělení bych se Ukrajiny v jednom trochu zastal. Volby tam nikdy neprobíhaly výsledkem 95:0. Dokonce i pokud jde o vliv oligarchů, na rozdíl od Ruska, kde je to hodně monokultura, na Ukrajině možná i díky vnitřnímu rozdělení, se vytvářela aspoň elementární rovnováha. Nikdo nedominoval stoprocentně a síly se byly schopny vzájemně vyvažovat. Ale výsledek, kam to dotáhli, není nic moc. Hodně si pamatuji Oranžovou revoluci, kdy jsem do Kyjeva často jezdil i radit a pomáhat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…