Alexandra Udženija: Zeman a Babiš tíhnou k autokracii, ne-li měkké formě totality. Dobře, že se lidé na podzim zase hlasitě ozvou

26.07.2019 19:50 | Zprávy

ROZHOVOR „Tuhle situaci zažíváme už poněkolikáté. Prezident se snaží dokázat ostatním svou sílu a ohýbá kvůli tomu Ústavu. Premiér se ho bojí, protože potřebuje politické krytí. Jeho kauzy z něj udělaly prezidentskou loutku. A rozměklá ČSSD skáče, jak Andrej Babiš píská,“ shrnuje současnou situaci nemilosrdně místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. V rozhovoru smetla ze stolu argumenty, že opozice a demonstrující nenabízejí žádná řešení. Lidé podle ní oprávněně vyjadřují nesouhlas a řešení mají nabízet politici.

Alexandra Udženija: Zeman a Babiš tíhnou k autokracii, ne-li měkké formě totality. Dobře, že se lidé na podzim zase hlasitě ozvou
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandra Udženija při nominačním projevu na sjezdu ODS

Jak hodnotíte současnou situaci kolem hnutí ANO, ČSSD, Miloše Zemana a výměny ministra kultury?

Nic nového pod sluncem. Tuhle situaci zažíváme už poněkolikáté. Prezident se snaží dokázat ostatním svou sílu a ohýbá kvůli tomu Ústavu. Premiér Andrej Babiš se ho bojí, protože potřebuje politické krytí. Jeho kauzy z něj udělaly prezidentskou loutku. A rozměklá ČSSD skáče, jak Babiš píská. Navenek dává silácká prohlášení, ale nakonec skutek utek. Je to nedůstojná podívaná, která v lidech pouze prohlubuje nedůvěru v politiku a politickou kulturu. A to mě mrzí nejvíc, protože tím trpí naše demokracie.

Hodně se teď mluví kolem dodržování Ústavy ze strany prezidentů. Zároveň se řeší nezávislost naší justice i policie. Kde se stala chyba?

Chyba je vždycky v lidech. Ústava byla psána s přesvědčením, že vrcholní ústavní činitelé chtějí respektovat a dodržovat demokratické zvyklosti a půjdou příkladem. To se neděje. Prezident podle ústavní tradice nejedná, premiér dělá, že to nevidí, a vládním poslancům je to jedno. Pořádek ve státě musí hájit senátoři ústavní žalobou. Tohle absurdní divadlo ukončí jen volby a nástup politiků, kteří umějí a chtějí hrát podle pravidel.

Zažili jsme 250tisícový dav na pražské Letné. Bylo to k něčemu?

To ukáže čas. Já letenskou demonstraci vnímám jako velmi silný signál od obrovské skupiny občanů, že jim tato situace není jedno. To k demokracii neodmyslitelně patří a já osobně jsem za tento postoj velmi ráda. Pozitivně vnímám, že lidem nejsou lhostejné hodnoty a mají smysl pro spravedlnost.

Často slýchám, že ani organizátoři demonstrací, ani opozice nenavrhuje řešení a program antibabiš nefunguje. Co vy na to?

Je to nesmysl. Lidé na demonstracích vyjadřují své pocity ze současné politické situace, což je naprosto v pořádku. Konkrétní řešení musí přinést politici. My v opozici to děláme, fungujeme jako alternativa k zoufalé polokomunistické vládě Andreje Babiše. Nakonec je to vidět na množství návrhů, které Babiš a jeho ministři opozici prostě ukradli.

Policie začala vyšetřovat daňové úniky přes Čapí hnízdo, do toho audity, pozastavení dotací z Bruselu, teď i českých dotací. Minulost v StB a tak dále. Je toho dost, co se snáší na hlavu premiéra Andreje Babiše. Co to o naší společnosti vypovídá v roce, kdy si připomínáme 30 let od pádu komunismu?

Babišovy levárny vypovídají především o něm samotném. Část společnosti je toleruje a nechává se uplácet erárními dárečky. Odpor k jeho oblbovací marketingové politice ale bezpochyby den za dnem roste a sílí. Úkolem demokratické opozice je dát občanskému odporu politickou tvář, sílu a strategii. Těší mě, že má ODS vůli postavit se do čela a nabídnout lidem poctivou práci a program, který naši zemi posune dopředu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

12:41 Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

Brutální kritika vlády Petra Fialy za kroky, které si před ní nedovolil v polistopadové historii uči…